Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenGoogle Pac-Man oyunu milyonlarca iş saatini 'yedi'.

Google'ın ön sayfasına yerleştirdiği bilgisayar oyunu klasiği Pac-Man'in 5 milyon iş saatini yiyip yuttuğu düşünülüyor.

Pac-Man oyununun 21 Mayıs günü 30'uncu yıldönümü kutlandı.

Japonya 'da doğan Pac-Man'in doğum gününü kutlamak için Google ön sayfasına bu tarihte Pac-Man'in bir versiyonunu yerleştirdi.

Kovalamaca kulvarları, Google harfleri arasında oluşturuldu.

Pac-Man oyununun çok sevildiğini söyleyen Google, oyunu isteyenlere sürekli sağlamaya karar verdi.

Rescue Time adlı yazılım şirketi, Google Pac-Man oyununun kaç kişi tarafından ne kadar süreyle oynandığının istatistiklerini açıkladı.

Yazılım şirketi, iş yerlerinde çalışanların internette nereye ne kadar süreyle baktığını izleyen bir yazılım programı kullanıyor.

İstatistiklere göre tipik bir günde çoğu kişi Google'da ortalama 22 arama yapıyor ve her arama yaklaşık 11 saniye sürüyor.

Rescue Time yazılımını kullanan 11 bin kişinin Google'ı kullanma alışkanlıkları incelendiğinde, Pac-Man oyunu konduktan sonra her bir arama için geçen sürenin ortalama 36 saniyeye çıktığı görüldü.

Rescue Time, bunun görece az bir süre olduğunu, çünkü çok sayıda kullanıcının ön sayfada gördüğü Pac-Man'i sadece bir oyun logosu sanıp gerçekten oynanabileceğini de düşünmediğini söylüyor.

21 ve 22 Mayıs tarihlerinde Google'un ön sayfasında duran Pac-Man bu kısıtlı süre içinde dahi büyük miktarlarda iş saatinin yok olmasına neden olmuş olabilir.

Google arama motorunu dünya çapında her gün ziyaret eden 504 milyon kullanıcı olduğu tahmin ediliyor.

Rescue Time verilerinin bu dev kullanıcı havuzundaki izdüşümü, Pac-Man'in toplam 4 milyon 8 yüz bin saatlik iş vaktini çalmış olduğu anlamına geliyor.

Şirket, bilgisayar başında çalışanların saat başı ortalama 25 dolar ücret aldığı düşünülecek olursa, bunun yaklaşık 120 milyon dolarlık üretim kaybına denk geldiğini hesapladı.


 
Yukarı Alt