1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Ozon tabakasının küçülmesi durdu


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  Stratosferin üst kısmında bulunan ve güneşten gelen morötesi (ultraviyole) gibi zararlı ışınları tutan ozon tabakasının küçülmesinin durduğu bildirildi.

  Bugün BM tarafından yayımlanan bir rapora göre, kirletici gazlara karşı alınan önemler sayesinde ozon tabakasının küçülmesi durdu. Raporda, tabakanın 2050 yılına kadar 1980 yılından önceki boyutlarına geri döneceği belirtildi.

  Uluslararası Meteoroloji Kurumu Müdürü ve raporu Bm Çevre Programı (UNEP) teşkilatıyla birlikte kaleme alan Len Barrie, yaptığı basın toplantısı sırasında, 1987 yılında ozon tabakasını incelten maddelere ilişkin Montreal Protokolünün kabulü sayesinde, atmosferi kirleten maddelere karşı önlem alındığını ve ozon tabakasının daha fazla tahrip edilmesinin engellendiğini söyledi.

  Montreal Protokolünün işlemesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Barrie, ozon tabakasının artık küçülmediğini, ancak artmadığını da sözlerine ekledi.

  Raporun oluşturulmasına katkıda bulunan 300 bilim adamı, ozon tabakasının 2050 yılına kadar eski boyutuna, 80'li yıllarından önceki boyutuna dönmesinin beklendiğini ifade etti. Bilim adamları, tabakanın kutup bölgelerinde eski boyutuna dönmeyeceğinin altını çizdi.

  Güneşten gelen ve ozon tabakası tarafından tutulan morötesi gibi zararlı ışınların ölümcül olduğu bildiriliyor.


   
 2. Extrowe

  Extrowe gamer

  Kayıt:
  17 Haziran 2010
  Mesajlar:
  4.512
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Değişken

  Sonunda doğa ile ilgili iyi bir haber alabildik umarım bilinçli insanların sayısı artar ve gelecek nesillere bırakabilecek bir dünyamız olur nese:
   
 3. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Kutup bölgelerinde eski halini alamayan ozon tabakası kutuplardaki buzulları eriticek ve gün geçtikce eriyen buzullar deniz seviyesini artırıcak bir çok ülke sular altında kalıcak sular altında kalan ülkeler çıkar yol bulamayıp savaşıcak daha fazla yıkım ve can kaybı ve bir armegedon ortamı.. :coffee:
   
 4. YuGoWorld

  YuGoWorld rank8

  Kayıt:
  23 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  450
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16

  Havada Durdum şahitlerim var summer1: