1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Özel Harekat sanal ortama taşınıyor


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Özel Harekat sanal ortama taşınıyor
  Atış ve sürücü eğitimleri, özel simülatörle verilecek


  [​IMG]

  Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı, yüksek maliyetler gerektiren ‘atış’ ve ‘sürücü' eğitimlerini sanal ortama taşıyacak son teknolojiyle donatılmış ‘Konvoy Simülatörü Projesi’'ni başlattı.

  TÜBİTAK'ın Kamu Araştırmaları Grubu tarafından 3 milyon 600 bin TL ile destek bulan proje, ODTÜ Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri ile Simsoft Bilgisayar Teknolojileri Şirketlerinin genç mühendisleri tarafından tamamen yerli kaynak ve bilgi birikimiyle geliştiriliyor.

  Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri A.Ş Proje Yöneticisi Ziya Deniz Eralp, TÜBİTAK Kamu Araştırmaları Grubu tarafından koordinasyonu yürütülen projeler arasındaki ‘Konvoy Simülatörü’ projesinin yaklaşık 1,5 yıl önce başlatıldığını anlattı.  Proje'nin Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığı tarafından, zırhlı ve zırhsız araçlar için sürüş ve atış eğitimi verilebilmesi amacıyla kullanılacağını dile getiren Eralp, proje kapsamındaki simülatör sistemlerinde tamamen milli kaynakların kullanıldığını belirtti.

  Projede yedi adet simülasyon aracının planlandığını, bunlardan birinin tamamlanma aşamasında olduğunu kaydeden Eralp, araçlardaki simülatör sisteminin bir yolda karşılaşılabilecek tüm zor ve yüksek maliyetli durumları kolaylıkla oluşturabileceğini dile getirdi. Erap, aracın bozulması, lastiğinin patlaması, benzininin tükenmesi ya da benzer şekilde oluşabilecek tüm teknik aksaklıkların giderilmesinde bu sistemlerin büyük kolaylıklar sağladığını bildirdi.

  Özellikle sürücü eğitimlerindeki en önemli sorunlardan birinin her türlü hava koşuluna uygun koşulların yaratılması için bu mevsimlerin beklenmesi olduğunu dile getiren Eralp, sistem sayesinde istenildiğinde kar, istenildiğinde yağmur ya da fırtına koşullarını da yaratabildiklerini söyledi.