1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Oyunlar için çarpıcı bir yenilik: Dolby Axon


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.471
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Oyunlar için çarpıcı bir yenilik: Dolby Axon


  Ses üzerine uzmanlığıyla tanınan Dolby firması, şimdi sadece oyunculara özel yeni bir sistemle kullanıcıların bilgisayar oyunlarıyla daha da bütünleşmesini sağlamak çabasında. Yeni sistemin tam ismi Axon 3D Voice Technology ve kullanıcıların oyun sırasında kendi aralarındaki sesli görüşmelerini, oyunun ortamıyla kaynaştırıyor. Ars Technica, sistemin geliştiricileriyle görüşerek çeşitli detaylar elde etmiş.

  Dolby Axon sistemini şu anda kullanılan oyun içi sesli iletişim ya da Ventrillo gibi sistemlerden farklı kılan, oyuncuların seslerini oyun ortamıyla bütünleştirmesi. Yani bu sistemde, oyunda takım arkadaşınız soldaki yan odadaysa, konuştuğu zaman sesi de sizin sol hoparlörünüzden ve arada duvar varmış gibi boğuk olarak geliyor. Oyun içinde arkanızda duran arkadaşınız konuştukça sesi hoparlörlerinizde de arkadan geliyor. Uzay gemileriyle uçmakta olan iki oyuncunun arasına büyük bir göktaşı girdiğinde iletişim kesilebiliyor. Yani Dolby Axon, takım arkadaşlarıyla basit şekilde kulaklık ve mikrofonla konuşmaktan çok çok ileri bir sistem.

  Dolby Axon sisteminin güzel bir yanıysa sistem gereksiniminin düşük olması. Geliştiricilerin verdiği bilgilere göre tam bir çevresel ses ortamı 16kbit/sn aktarım hızı gerektiriyor. Güncel işlemcilerde işlemci yükü %1'den daha az. 866 MHz'lik eski bir Pentium III'de bile işlemci yükünün %10'dan az olduğu belirtilmiş. Sistem her türlü kulaklık-mikrofon kombinasyonunu destekliyor ama 5.1 kanal gibi çevresel ses sistemleri daha verimli sonuç sağlıyor.

  Farklı mikrofon hassaslıklarına ve ses yüksekliklerine sahip kullanıcılar arasında sorun olmaması için ses şiddetini otomatik olarak eşitleyen bir özelliği olan bu heyecan verici sistemin ilk olarak bu yıl Jumpgate Evolution oyunuyla kullanıcılara sunulacağı belirtiliyor. Bir başka online oyun olan Mission Against Terror'da sistemi destekleyecek.


  [​IMG]
   
 2. By_DaDaS

  By_DaDaS rank8

  Kayıt:
  8 Nisan 2009
  Mesajlar:
  1.022
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sana Bi KORUM.
  Cok güzel bi sistem geliştiyorlar.Bilgi İçin Tesekkür Ederim.