1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Oyun kurallarında devrim


 1. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Oyun kurallarında devrim
  FIBA Yönetim Kurulu, basketbol oyun kurallarını değiştiriyor. NBA ile daha fazla benzerlikler gösterecek yeni kuralların ilk bölümü, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'ndan sonra geçerli olacak. Diğer değişiklikler ise 2010 yılında Türkiye'de yapılacak olan Dünya Basketbol Şampiyonası'nın ardından yürürlüğe girecek.
  Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği (FIBA) Dünya Yönetim Kurulu, Pekin'de düzenlenecek 2008 Olimpiyat Oyunları'ndan sonra geçerli olmak üzere basketbol oyun kurallarında bir dizi değişikliğe gitti.
  FIBA yetkililerinin Çin'de gerçekleştirdiği toplantısında aldığı kararlar doğrultusunda yapılan değişikliklerin bir kısmı 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nın ardından, 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olurken, ikinci kısım değişiklikler ise 2010 yılında Türkiye'de düzenlenecek olan Dünya Basketbol Şampiyonası'nın ardından yürürlüğe girecek.

  1 EKİM 2008'DEN SONRA GEÇERLİ OLACAK KURALLAR

  FIBA Dünya Yönetim Kurulu'nun yaptığı toplantı sonunda, 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle geçerli olacak oyun kurallarındaki değişiklikler şu şekilde:

  - Yeni kurallar kapsamında oyuncular formalarının altına hiçbir şey giyemeyecekler.
  - Bir oyuncu, maç içerisinde top kontrolündeyken, yere düşerse, yerde kayarsa bu hatalı yürüme sayılmayacak.
  - Dripling yapan bir oyuncunun geri sahasından, ön sahaya geçmiş kabul edilebilmesi için, oyuncunun her iki ayağının da ön sahaya temas etmesi gerekiyor.
  - Oyun esnasında, oyuncu, kendi sahasından sıçrayıp, havada yeni bir top kontrolü sağlarsa, kendi sahasına düştüğünde bu geri pas ihlali olmayacak.
  - Eğer bir oyuncu, çemberin altına elini sokup topa temas ederse, bu topa müdahale sayılacak ve sayı rakip takıma verilecek.
  - Eğer bir savunma oyuncusu, maç içerisinde arkadan veya yandan fast break'e giden oyuncuya temas ederse ve hücum oyuncusu ile çember arasında herhangi bir başka savunma oyuncusu yoksa bu tür temaslar sportmenlik dışı faul kabul edilecek.
  - Bir oyuncu, maç içerisinde dirseklerini hızlı bir şekilde sallarsa, rakip oyuncuya temas olmasa bile, bu pozisyon teknik faul olarak değerlendirilecek.

  2010'DAN SONRA GEÇERLİ OLACAK KURALLAR

  Türkiye'de gerçekleştirilecek olan 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'ndan sonra yürürlüğe girecek diğer kurallar ise şöyle:
  - Kısıtlamalı alan (3 saniye koridoru) dikdörtgen şeklinde olacak.
  - Üç sayı çizgisi 6.75 metreye çekilecek.
  - Hakem masasının karşısındaki kenar çizgiye, dip çizgiden ölçüldüğü zaman 8.325 metre (3 sayı çizgisinin tepe noktasına eşit) iki çizgi çizilecek. Dördüncü periyotun ve uzatma periyotunun son 2 dakikasında kendi sahasından topu oyuna sokma hakkı olan takım mola alırsa, ön sahadaki bu yeni çizgilerden oyuna başlayacak.
  - Çemberin altı, yarım daire şeklinde işaretlenecek. Bu yarım dairenin uzaklığı, çemberin orta noktasından 1.25 metre olacak. Eğer savunma oyuncusu bu yarım dairenin içinde ise hücum oyuncusu savunma oyuncusuna şarj (hücum faul) yaparsa, hiçbir zaman hücum faul çalınmayacak.
  - Eğer geri sahadan ya da ön sahadan top oyuna sokulurken kurallara göre 24 saniye başa alınması gerekiyorsa başa alınacak. Oyun durduğunda 24 saniye cihazında 14 saniye ya da daha fazla bir süre varsa 24 saniye cihazı başa alınmayacak, kaldığı yerden devam edecek, 13 saniye ve daha az varsa 24 saniye cihazı 14 saniyeye ayarlanacak.
   
 2. LiFeGuaRD

  LiFeGuaRD rank8

  Kayıt:
  25 Nisan 2007
  Mesajlar:
  763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  sandalyeye yapışmış durumda...

  ilginç kurallar sanki daha fazla sayı göreceğiz...daha sert olacak gibi ?!!!!!!.....
   
 3. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  evet ama baslangıcta cok sorun da yasayabiliriz.
   
 4. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus

  Bu yorumlarda söylemek istediklerim söylenmiş :santa:
   
 5. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :twisted: