uyuyor numarasi yapilir veya pencere tarafindaki koltuklara sikisilinir

kendi kendinizi " ben o kadar bekledim onlar da adam olsaydi da binmeselerdi " $eklinde tatmin etmek..

sinirli gibi gozukmek. bazen tirsiyolar, yer falan isteyemiyolar

bacaginiz tutup uff uff amma agrior diebilirsiniz.

(bkz: ignore mode on)

iki kişilik koltuklarda otobüsün içine gelen tarafa yaşlı birini oturtursunuz... böylece kimseye yer vermek için uğraşmamak bahanesi ile g..ü kurtarırsınız

otobusun en arkasina oturulur. yaslilar oraya kadar gelemezler. ve boylece psikolojik baskidan uzak rahat bir seyahat yaparsiniz.

"gezmeye cikarken bana mi sordunuz?" sorusu ile ki$i kendi kendini telkin edebilir...

ba$ınız avuclarınız ıcıne alıp cok sıkıntılıymı$ gibi görünmek ve sık sık öfleyip pöflemek...bi sorununuz olduğunu anlayıp size bula$micaklardır...

bir de bazi ya$lilar vardir ki siz uyuyor numarasi yapip ba$ka yere baksaniz bile gelip sizi durterler.. bu durumda kalkip birkac adim topallayarak yer isteyen tonton amcayi/teyzeyi yuzsuz konumuna du$urmek pek bi keyifli olmaktadir

otobuste yer vermemek ichin yapilabilinecek en mantikli shey hich bir yere oturmayarak ayakta yolculuk etmektir... hich yer almadiginizdan yer verme gibi bir sikintiyada girmiyeceksinizdir... hatta oturan genchlarin yashlilar tarafindan nasil kaldirildigini izleyerek sadistche eglenebilir hatta yuzlerine "seninde gelecegin yer burasiydi hadi kalk kalk" anlaminda bakishlar atabilir ve sinir bozuklugu yashamak shoole dursun eglenceli bi yolculuk gechirebilirsiniz...

en one, $oforun arkasina oturdugunuzda arkada olan bitenleri goremediginiz gibi, ya$lilar sizi pas gecip gitmekte ve arkalarda ayakta durmaktadirlar.

yorgun bir gün sonunda evinize dönmek istiyosunuzdur, yorgunluk yetmiyormuş gibi birde karnınız, başınız, ayağınız vb yerleriniz ağrıodur. yaşlı bi amca veya teyzeyle göz göze gelmemek için dua edersiniz. çevrenize bakıp potansiyel yer vericileri tespit edersiniz. yaşlı amca veya teyze olay yerine ulaştığında potansiyel yer vericinin gözlerinin içine bakarsınız.

tekerleğin üzerine oturmak.. zira yaşlılar tarafından tercih edilmez, buraya oturmak yaşlı ve ölmeye yakın kesimi uzaklaştıracaktır önünüzden..

(bkz: otobus taktikleri)

tabancayı çıkarıp sıkarım bacaklarına iki kere (bkz: saygısız cani)

(bkz: belediye otobusunde uyuyor numarasi yapmak)

(bkz: senin gibi bir x e yakısıyor mu)

surekli dalgin dalgin bir noktaya bakilir ve yaniniza dikilip psikolojik baski yapan kimseleri gormuyormus ayagina yatilir.

kendi kendine konuşup deli izlenimi yaratarak hedef kitleyi bertaraf etmek.

sürekli cep telefonuyla ilgilenip,yaslilarla gözgöze gelmemeye çalismak

otobüse ilk binildiğinde oturacak iki yer birden tutar ve bunlardan birini yaşlı, hamile ve gazilere tahsis etmek için tuttuğunuzu otobus ahalisine beyan edersiniz. sonra binen yaşlıyı önceden tuttuğumuz yere oturtup, ufak bir operasyon sonrası ağırlığı çöktü havalarında başı cama dayayım uyuyabilirsiniz. insanlar, ne yaptı anlamadım, nasıl olsu ne oldu derken, siz rüyanızda huysuz virjinden kanto şovları izliyor olacaksınız.

yer verdiğiniz kişinin başına dikilip, omzuna sürterek bir durak sonra inmesini sağlayabilirsiniz. indiğinde de hemen yerine oturursunuz; bunu gören diğer ayaktakiler de zaten yer istemeyecektir. böylece bir duraklık ayakta duruş, size koca bir oturarak yolculuk olarak geri dönecektir.

cam kenarında yer edinmeye çalışın, dışarıyı izleyin, uykunuz varsa mutlaka uyuyun yoksa uyur numarası yapın yok onu da yapamıyorsanız çok yorgunmuş gibi davranın sürekli esneme taklidi yapın. en önemlisi birinin sizden yer istemesine neden olacak şekilde göz temasına sakın girmeyin.

dinimizce günah olarak sayılır ama spastik taklidi yapmak. (cok işe yarıyor)

eğer yanınıza bir çocuk oturduysa otobüse bir yaşlı biner binmez ufaklığa dönülerek: "hadi delikanlı amcaya yer ver" şeklinde herkesçe duyulacak şekilde beyanat vermek çoğunlukla işe yaramaktadır.

yer vermek. sonra kasmassınız kendinizi, yer vermeyeceğim diye.

sahte kurtuluş savaşı madalyası imal edip otobüse binmeden önce takmak.. sonra da en ön koltuğa oturmak... (bkz: yerse)

(bkz: mayına oturmak)

otobusun $oforu olmak.

otobüste yer verme önceliği hesaplanıyormuş gibi yapılır:
-dur bakayım. sen kaç doğumlusun amca? hmm. ya sen? aylık geliriniz ne kadar? peeki. hangi durakta ineceksin? olldu bi saniye.

gezmekten, gunden veya sirf eglence olsun diye disari ciktigi belli olan menopoz teyzelere karsi uygulandiginda maksimum verim alinan yapilacaklar listesi.
mesela gune giden/gunden gelen bir bayanin "simdiki genclerde kibarlik kalmadi canim, sorun bunlari yetistiren ebeveynlerde" seklindeki sayiklamalarina, elinde tuttugu torbanin icinden gorulebilen borek tabagini gostererek "tamam yer veririm ama bir tane alirim" diye cevap vermek, %100 olumlu sonuc vermistir.

bir kere o gaziler icin ayrilan tekli koltuklardan birine attiran birini hatirliyorum. mindar etme hesabi, kolaya tukurmek gibi...

ayağa kalkmamak gerekir. ben fark ettim ki ben kalkmazsam kimse yerime oturmuyor

(bkz: ayip etmek)

önceden bir puanlama sistemi bellemek.
barajı yüksek tutup insanları elemek.

bayanlar için hamile ve gazi kadın kostümü işe yarayabilir. hele eğer şu meşhur top mermisini kucağında taşıyan türk kadını formatı yakalanabilirse hamileliğe de gerek kalmaz; bi koltuga siz oturur bi koltuga da mermiyi koyar rahat rahat gidersiniz alsancak'a, kızılaya, taksime...

ayaga kalmasi zor olan en arka tarafa oturup goz goze gelmemek, ayrica yer verecek olsam bile suslu kokona teyzelere ve y..k bakisli amcalara yer vermem. *

ceketi beretta'yi gosterecek sekilde acmak.

sakın olaki gözler ayakta duran yaşlı teyzelerle temas etmemelidir...

otobüse biner binmez, direk en arkalarda yer bularak yerleşmek, nasıl olsa birileri sıra sana gelene kadar yer verecektir, ama otobüs darülaceze durağından geçiyorsa iş başka tabii, o zaman ya se se.......

"bana güvenip de mi bindin teyze?!" teorisi ile desteklenen eylemler bütünü.

-pardon oturabilir miyim?(ya$ yakla$ik 40)
-(saga sola bakilir) kucaama mi?

pencereden bakıp, çok yorgun ve uzaklara dalmış numarası yapmak

gayet ciddi oturarak merhametsiz taş kalpli ve meymenetsiz bir hava vermek.

(taklidi yapmak)x(ölü + deli + uyuyor + dalgın + embesil + hamile + hasta + bülent/rahşan ecevit) = otobuste yer vermemek icin yapilanlar

sırtı şöfüre dönük olan koltuklar tarcih edilir.çünkü yer verilmesi gereken en büyük hedef kitle olan yaşlı bayanlar arkaya doğru dönük olarak oturmayı hiç sevmezler.

myriamondeun yaşlı bir amcaya "okuldan çıktım çok yorgunum. bi s..r git" demesi.

(bkz: ölü taklidi yapmak)

muhtemelen otobüs boşalacağından rahat rahat gidersiniz.

taksiye binmek en temiz yöntemdir. varsayalım otobüse bindiniz, oturmamaktır. her iki yöntemde garantilidir... ikincisi daha ucuzdur.

kendi içinde tutarlı bir ahlak sisteminiz varsa çok kolaylaşan şeylerdir, çünkü takla atmazsınız fikirlerinizi bildirirsiniz. misal,

kırk yaşlarında kokoş teyze: evladım bana yer ver hidibidibidi

baymış ölmüş yorgun myria: teyzecim bak şimdi bu yer verme hadisesi niye var biliyosun dimi hani böyle ayakta durması yazık olacak dikilmekte zorlanan vatandaşlar yani misal bir doksan sekiz milyon yaşındaki amcalar olsun daha on altı yaşında olmasına rağmen sırtında seksen kilo çantayla devrilmek üzere olan çocukcağızlar olsun bunlara yer veririm ama sen kalkıp güne git günden çık sana yer vermek zorunda olduğum gibi bir varsayımla gel benim tepeme beynimi ye olmuyo yani teyzecim bak bidibidibidibikbikbik...(noktalama işareti kullanılmaması konuşma arasında boşluk olmaması sebebiyledir)

kykt: ..terbiyesiz

yahut kısa diyalog:

kimliği belirsiz amca: kızım evladım bi yer ver yengene hadi yavrım
baymış ölmüş yorgun myria: ya bırah ya.. hmfs(uyumaya devam et)

yahut daha tercih edilebilir diyalog:

-evladım yer versene bidi bidi
-de get! (yan tarafta yorgun olduğu her halinden belli bir zavallı görülür) ay, canım yazık sana gel otur gel

belediye otobuslerindeki stratejik noktalar talimatlarına harfiyen uymak.

(bkz: belediye otobuslerindeki stratejik noktalar/@nesilsiz)

üzerinize benzin döküp; "yaklaşmayın yakarım!" diye bağırmak...değil yer vermek koca otobüsü kapatabilirsiniz...biraz fevri bir harekettir yanlız..sakin olmak lazım...

yer isteyen orta yaşlı gün teyzelerinin ortaya "ay gençler yer verse de otursak, çok da yorulduk.." şeklinde laf atmalarına "bugün okulda ve dershanede ne kadar yorulduğumu biliyor musunuz? sizse muhtemelen bütün gün misafirlikte oturdunuz, pasta börek yiyip dedikodu yaptınız. şimdi teyzeler, benden yer istemek için gerçek bir mazeretiniz var mı??" şeklinde cevap vermek.* *
" "

yer isteyenlere "yok artık. sen daha gençsin yaş kaç 30-35 fln mı" demek. ama sadece kadınlarda işe yarıyor.
ALıntıdır
Güldük Eglendik Ama siz siz OLun yaslılara ve hamilelere lütfen yer verin.

Yukarı Alt