1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

ÖSS'de "sıfır" alanlarla görüşülecek


 1. Gameworld

  Gameworld Bilgiliyim

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.598
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye'nin Doğusunda

  [​IMG]

  Üniversitelerden oluşturulacak bir ekibin, 2009 ÖSS'de ''sıfır'' alan adaylarla yüz yüze görüşerek sıfır almalarının nedenlerini araştırması planlanıyor.

  YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinin dün gerçekleştirdiği ''2009 ÖSS ve ÖSYS Sonuçları ile Ortaöğretimin Sorunları ve Çözüm önerileri'' başlıklı toplantıya başkanlık eden YÖK üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, toplantıda, kamuoyunda ''ÖSS'de sıfır alan adaylar'' olarak isimlendirilen adayların durumunun da ele alındığını belirtti.

  Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından ÖSS ve ortaöğretim ile ilgili tartışmalar yapıldığına işaret eden Günay, konuyu değerlendirmek üzere YÖK ile MEB yetkililerinden oluşan bir komisyon kurulduğunu belirterek, komisyonun dün ilk toplantısını gerçekleştirdiğini bildirdi.

  Toplantıda, ''üniversitelerin ortaöğretimden hangi özelliklere sahip öğrenciler beklediği'', ''MEB'in YÖK'ten beklentileri'' başta olmak üzere diğer konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu dile getiren Günay, akademik çalışmalar yapılması görüşünün oluştuğunu anlattı.

  2009-ÖSS'de 29 bin adayın ''sıfır'' aldığını, bu rakamın önceki yıllarda da 57 bine kadar yükseldiğini anımsatan Günay, bu adayların neden böyle sonuç aldıklarının anlaşılması için oluşturulacak bir ekibin araştırma yapması için proje hazırlanması fikrinin ele alındığını bildirdi.

  Üniversitelerden oluşturulacak bu akademik ekibin, konuyu ''sıfır'' alan adaylarla yüz yüze görüşerek bu sonucu almalarının nedenlerini ortaya çıkarmaya çalışacağını ifade eden Günay, şunları kaydetti:

  ''Bu ekip bilimsel çerçevede adaylarla anketler yoluyla ve görüşerek saha çalışması yapacak. Tabii adayların hepsi ile değil ama bir örneklem seçilerek görüşülebilir. Çünkü 'sıfır' alan adaylar tüm illerde var ve adayların bilgileri de ÖSYM'de mevcut. Bu nedenle yüz yüze görüşme imkanı olabilir, nedenleri adaylardan birebir öğrenilebilir. Bu yolla 'sıfır' alan adaylar neden bu sonucu almış anlamaya çalışacağız.''

  Toplantıda ortaya çıkan görüşlerin ve değerlendirmelerin raporlaştırılarak Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'a sunulacağını belirten Günay, bundan sonraki toplantının 15 Ekim 2009'da gerçekleştirileceğini bildirdi.

  [​IMG]
   
 2. ImmorTaLGoD

  ImmorTaLGoD olduser

  Kayıt:
  12 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  8.231
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Kaç tane'siyle görüşebilirler ki?
   
 3. Gameworld

  Gameworld Bilgiliyim

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.598
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye'nin Doğusunda

  Her halde bir araştırma yapıp 0 ların neden oluştuğunu anlamak için yapıyorlar herkesi bu işin içine katmazlar

  30 bin tane sıfır çeken var