1. Reklam


  1. kyra
   viki
   Tenda
   lastworld
   silkroadcilar
   3

Orion füzesinden başarısız deneme


 1. StarkDrache

  StarkDrache Bilgiliyim

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.958
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Kuzey Yarım Küre
  Uzay mekiklerinin yerini alması için seçilen Orion füzesinin mürettebatını Dünya’ya getirecek kapsülün iniş denemesinin başarısızlığa uğraması NASA yetkililerini sıkıntıya soktu.

  Gerçeğinin boş kopyası olan 25 ton ağırlığındaki uzay aracının Arizona çölüne yumuşak iniş yapabilmesi için tasarlanan paraşütler düzgün biçimde açılmayınca, yaklaşık 10 bin metre irtifadan C-17 tipi bir uçaktan atılan kapsül yere şiddetli çarpışının ardından büyük bir toz bulutu oluşturdu.

  Başarısız deneme, uzay sanayisi çevrelerinin Orion uzay aracının, 2010’da emekliye ayrılmaları öngörülen mekiklerin yerini alması için uygun bir seçim olup olmadığı yolundaki eleştirilerini arttırdı.

  31 Temmuz’da yapılan ve bugün NASA tarafından kamuoyuna görüntüleriyle açıklanan denemede, neyin ters gittiği konusunda bir araştırma başlatıldı.

  NASA’nın Ay’a düzenlenen seyahatlerde kullanılan Apollo füzelerinin aynısı roket ve kapsül tasarımını 40 yıl sonra mekiklerle değiştirme kararı büyük eleştiri toplamaya devam ediyor.

  Fırlatmadan sonra katları ayrılan bir roketin burnuna yerleştirilen Orion kapsülü, mürettebatını sağ salim Dünya’ya getirmesi için yumuşak iniş yapabilmesi amacıyla bir dizi paraşüt açmak üzere tasarlandı.

  NASA yetkililerinin 1960’lardan bu yana yapılan en zor paraşüt denemesi olarak niteledikleri test sırasında üç paraşüt de arka arkaya düzgün biçimde açılmadı.
  Alıntıdır