1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

ONLive Oyun Servisi


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  ONLive Oyun Servisi

  Sessiz sedasız yürütülen bir proje kapsamında geliştirilen bir servis olan ONLive hizmeti yenilikçi düşünce sistemiyle bir hayli ilgi toplayacak gözüküyor. Konsollara sıcak bakmayan PC kullanıcıları ya da internet üzerinden oyun oynamanın zevkine özellikle ülkemiz şartlarında tam varamayan konsol kullanıcılarının hoşuna gideceği bir servis hizmeti olarak görüyoruz, ONLive'ı. Peki nedir bu ONLive?

  [​IMG]


  Uzun süredir sır gibi saklanan proje niyahet bu sıralar gerçekleştirilen GDC fuarında günyüzüne çıktı. Herhangi bir yükleme ya da kurulum istemeden tamamen internet üzerinden sağlanan servis, hemen hemen mevcut tüm güncel oyunları da destekleyerek, kullanıcıların internet üzerinden oyun oynamalarını sağlıyor. Eğer bir PC ya da MAC bilgisayara sahipseniz herhangi bir ek donanım ücreti ödemeden kullanabileceğiniz servis, bu konuda herhangi bir oyun makinasına sahip olmayan kullanıcıları da düşünmüş. İstendiği takdirde taşınabilir sabit diskler kadar boyutu olan bir alet ve oyun çubuğu ile birlikte sunulan sistemin tüm yükünü kendi bünyelerinde bulunan sunucular üstleniyor. Sizin tek sahip olmanız gereken yüksek hızlı bir internet bağlantısı.

  Aslında bu servise bir nevi "cloud computed gaming" yani Folding Home tarzinda tüm bilgisayarların bir ağ oluşturduğu bir sistem gibi düşünebiliriz. Tüm işlemlerin ana sunucularda gerçekleştirildiği onlive servis hizmeti videoları 720p'ye kadar 60FPS'lik bir hızda oynatabileceğini söylüyor. Bu konuda bazı sıkıntılar da yok değil tabi. Herşeyin bir bedeli olduğunu gözönünde bulundurursak, özellikle HDTV kullanan kullanıcıların yüksek internet hızı olarak en düşük 5 MBps 'lık bir bağlantı kullanmaları gerekiyor. Gecikme (Lag) konusunda ise firma bir hayli iddialı konuşuyor. Kendi patentleri doğrultusunda sundukları video sıkıştırma tekniği ile iletişimin 1 mili-saniye gibi bir zaman diliminde gerçekleştiği konuşuluyor. İlgili teknoloji bahsettikler kadar gelişmiş ve hızlı ise, bu özellikle internet üzerinden çoklu oyun oynarken diğer kullanıcılarla birlikte aynı anda görüntülü konuşma yapma olanağı imkanı da sağlayacak demektir. Hemde kesintisiz!

  Oyuncuları ilgilendiren esas nokta ise, firmanın pekçok üretici ve dağıtıcı ile şimdiden anlaşmaya varmış olması. Bunların arasında: EA, THQ, Codemasters, Ubisoft, Atari, Warner Bros., Take-Two, Epic Games ve 2D Boy var. GDC süresince 16 adet oyun gösterime sunulmuş bulunuyor. Şu an BETA aşamasında olan servisin ana sunucuları Amerika'da bulunsa da, özellikle 2009'un sonlarına doğru firmanın tam kapasite ile devreye girmesi bekleniyor. Ayrıntılı bilgi almak için firmanın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  [​IMG]