1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

OLPC'nin yeni hedefi: 100 USD altı tablet bilgisayar


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.465
  Beğenilen Mesajlar:
  367
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  OLPC'nin yeni hedefi: 100 USD altı tablet bilgisayar


  Her çocuğa bir bilgisayar (One Laptop Per Child; OLPC) projesi, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde alım gücü kısıtlı ailelerin çocuklarını küçük yaşta bilgisayarla tanıştırmak ve bu çocukların bilgiyi işleme / bilgiye ulaşma imkanlarını geliştirmek için başlatılmıştı. Proje kapsamında tasarlanan dizüstü bilgisayarların, hedeflenen 100 USD'lik fiyata ulaşmaları için çok yüksek sipariş rakamları elde etmesi gerekiyordu ancak OLPC projesi yöneticileri, hükümetlerin verdikleri sipariş taahhütlerini yerine getirmemelerinden sıklıkla şikayet ediyorlardı.

  Tüm bu olumsuzluklara rağmen OLPC projesi ağır aksak da olsa yoluna devam ediyor. Konuyla ilgili son gelişme, geçtiğimiz günlerde açıklanan ve 100 USD altı hedef fiyatıyla bir önceki nesilden daha fazla dikkatleri çeken XO-3 adlı tablet bilgisayar oldu. OLPC projesi resmi blog'larında yayınlanan bir yol haritasıyla duyurulan yeni XO konsepti çerçevesinde, 2012 yılında hazır olması hedeflenen bir tablet bilgisayar da bulunuyor. Söz konusu yol haritasında yer alan yenilenmiş XO serisi, üç farklı taşınabilir bilgisayar içeriyor. Bu modeller sırasıyla şöyle:

  # XO 1.5 olarak adlandırılan dizüstü bilgisayar, halihazırda kullanımda olan XO 1.0 cihazıyla aynı tasarım özelliklerine sahip olacak; değişen bileşenler ise yenilenmiş işlemci (AMD yerine VIA), 4 misli artan RAM ve 4 misli artan flash depolama alanı. Bu cihazın, XO 1.0'a göre en az iki kat performanslı olacağı belirtiliyor. Ocak 2010'da piyasada olacağı söylenen cihaz için hedeflenen fiyat 200 USD.

  # XO 1.75 isimli dizüstü bilgisayar, 2011 yılının başlarında piyasaya sürülecek ve üzerinde Marvell üretimi bir ARM işlemci taşıyacak. Bu cihazın 8.9" büyüklüğünde bir dokunmatik ekrana sahip olması planlanıyor ve hedef fiyat olarak 150 USD seviyesi belirlenmiş.

  # XO 3.0, serinin en fazla merak edilen üyesi. Proje yöneticilerine göre bu cihaz esnek plastikten üretilecek ve dokunmatik ekrana sahip bir tablet bilgisayar olacak. Cihaz için hedeflenen fiyat seviyesi 100 USD altı; tahminler cihazın 75 USD'lik bir fiyat etiketi taşıyacağı yönünde. 2012'de kullanıma sunulacak XO 3.0 veya diğer adıyla XO-3'ün donanım bileşenlerinin XO 1.75 ile benzer olacağı belirtiliyor.

  Aşağıdaki resimlerde, XO-3 tablet bilgisayar için yayınlanan birkaç konsept çalışmasını görebilir, XO-3 tasarımıyla ilgili daha detaylı bilgilereyse OLPC'nin blog sayfasından ulaşabilirsiniz.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]