1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Öksürünce akciğeri göğsünden fırladı


 1. HnTRue

  HnTRue rank8

  Kayıt:
  4 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.885
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Cehennet
  [​IMG]

  Tıp dünyası, Ataşehir Kayışdağı'nda oturan Süleyman Zehir (71) adlı hastayı konuşuyor.

  Açık kalp ameliyatı olduktan sonra göğüs kafesi dikilerek taburcu edilen Süleyman Zehir, ziyaret için gittiği İzmit'te tıp tarihinde bir ilkin yaşanmasına neden oldu. Kuvvetli bir şekilde öksüren Zehir'in akciğeri, göğüs kafesini yararak dışarıya fırladı.

  Yaklaşık bir ay önce nefes darlığı şikayetiyle özel bir hastaneye başvuran Süleyman Zehir'in üç damarının tamamen kapalı olduğu belirlendi. Hayati tehlikesi olduğu için hemen hastaneye yatırılan Süleyman Zehir, by-pass ameliyatı yapıldıktan bir süre sonra taburcu edildi. Hastaneden çıktıktan sonra kendisini iyi hisseden Zehir, İzmit'te bulunan kız kardeşine gitti. Evde oturduğu bir sırada göğüs kafesindeki kemiklerin oynadığını fark eden Süleyman Zehir, bu sırada kuvvetli bir şekilde öksürünce akciğeri göğüs kafesini yararak dışarı fırladı. Çevredekilerin gözleri önünde meydana gelen olay karşısında kısa süreli yaşanan şoktan sonra Süleyman Zehir, yakınları tarafından Kocaeli Tıp Falkültesi Hastanesi'ne götürüldü. Burada ilk müdahale yapılan Zehir, ambulansla Ümraniye Medicana Hastanesi'ne getirildi. Hemen ameliyata alınan Zehir'in dışarıdaki akciğeri yerine yerleştirildi.

  Hastanedeki tedavisi devam eden Süleyman Zehir, yakınlarının akciğerini görmesini engellediklerini söyledi. Olay anını anlatırken göğüs kafesinde açılma olduğunu fark ettiğini belirten Zehir, akciğerinin dışarıdaki halini göremediğini, yakınlarının hemen üzerini kapattıklarını ifade etti. Zehir, "Göğsümde ağrı ve açılma olduğunu gördüm. Anladım bir şey olduğunu. 'Eyvah ben öldüm' dedim. Kuvvetli bir şekilde öksürdüğümde akciğerim dışarı çıkmış. Yanımda kızkardeşim vardı. Onlar gördüler. Hemen üstünü kapattılar" dedi.

  TIP TARİHİNDE BİR İLK

  Süleyman Zehir'in akciğerini mesai arkadaşı Op. Dr. Onur Gürer ile birlikte başarılı bir operasyonla yerine yerleştiren Op. Dr. Sezai Çelik, bu olayın tıp tarihinde bir ilk olduğunu söyledi. Yaşadığı olay karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Op. Dr. Sezai Çelik, hastayı ilk gördüklerinde en az hasta kadar endişelendiklerini ifade etti. Çelik, "Biz kalbi ve akciğeri hep içerde görmeye alışkınız. Bütün meslektaşlarımız da hep böyle görür. Ameliyat sahası devamlı içerisidir. Ameliyat sırasında kalbi ve akciğerleri çıkartıp yıkayıp yağlayıp tekrar içeriye koymazsınız. Akciğeri böyle tamamen göğsün dışında görmüş olmamız bizi hayrete düşürdü. Hastamızın korku ve endişesi ne kadar ise en az biz de o kadar korktuk. Ama biz doktorlar soğukkanlı olmak zorundayız. Ekibimizle birlikte yaklaşık 40 dakika süren ameliyatla akciğeri yerine yerleştirdik" diye konuştu.

  ABD'DEKİ TIP DERGİLERİNDE YAYINLANACAK

  Akciğerin göğüs kafesinden dışarıya fırlamasının tıp dünyası için bir ilk olduğunu belirten Dr. Sezai Çelik, fotoğrafladıkları olayın ABD'deki sağlık dergilerinde yayınlanacağını söyledi. Dr. Çelik, "Akciğerin göğüs kafesinden dışarı çıkması şu ana kadar yaptığımız araştırmalara göre dünya tıp literatüründe bir ilk. Göğüs kafesi açıldıktan sonra çok şiddetli öksürüklerle akciğerin yerinden dışarıya fırlamasını biz de ilk defa görüyoruz. Dünyada da yayınlanmış böyle bir bilgi yok. Biz bu olayı uluslararası bir makaleyle tıp dünyasına sunacağız. Tıp dünyası bu ilginç olayı değerlendirecek" ifadelerini kullandı.
   
 2. *Underground

  *Underground rank8

  Kayıt:
  21 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.514
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  AMASYA
  Akciğersiz insan yaşıyormuki :think:
   
 3. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir
  Nasıl öksürmüş ki 8O
   
 4. SilentLord

  SilentLord rank8

  Kayıt:
  8 Eylül 2009
  Mesajlar:
  2.255
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Tokyo
  Düşünmek istemiyorum :S