1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Öğrenciler için 7 bilgisayar güvenliği


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  1. Temel bilgisayar güvenliği bakım işlemlerini gerçekleştirin

  Web'de gezinmeye başlamadan önce, bilgisayarınızın güvenliğini artırmanıza yardımcı olacak üç ana bakım adımını gerçekleştirmelisiniz. Bilgisayarınızı Koruyun bölümünü ziyaret edin ve aşağıdaki adımları çevrimiçi olarak izleyin:


  Internet güvenlik duvarı kullanın.


  Bilgisayarınızı güncelleştirin.


  Güncel bir virüsten koruma yazılımı kullanın.

  2. Tanımadığınız kişilerden gelen dosyaları açmayın

  E-posta ve anlık iletiler (IM) dostlarınızla, sınıf arkadaşlarınızla ve ailenizle iletişim kurmanın iki hızlı yoludur. Dikkatli olmazsanız, e-posta ve IM yoluyla virüsler ve solucanlar da yayılabilir. Çoğu e-posta virüsünün, virüslü bir dosyayı farkında olmadan açan kişiler tarafından yayıldığını biliyor muydunuz? Sizi kandırmalarına izin vermeyin! E-postayı veya anlık iletiyi gönderen kişiyi tanımıyor ve bir dosya gönderilmesini beklemiyorsanız, ekli dosyayı asla açmamalısınız. Virüs ve solucanlardan korunmanıza yardımcı olacak daha fazla bilgi için, Virüsleri Engelleme bölümüne bakın. Daha güvenli IM ile ilgili ipuçları için, Anlık ileti güvenliği ve gizlilik ipuçları konusunu okuyun.

  3. İstenmeyen posta ve çevrimiçi dolandırıcılıkla savaşın

  Virüs ve solucanlara karşı korunmaya yardımcı olurken, istenmeyen posta ve çevrimiçi sahtekarlıklarla nasıl savaşılacağını da öğrenebilirsiniz. Zamanınızı istenmeyen postaları silmeye harcamak yerine nasıl ödevlerinize ve eğlenceye ayırabileceğinizi öğrenmek için, İstenmeyen e-postaların gelmesi nasıl engellenir ve İstenmeyen e-postayla çalışırken yapılması gereken 3 ve yapılmaması gereken 5 şey konularını okuyun.

  Sızdırma, kredi kartı numaralarınızın, şifrelerinizin, hesap bilgilerinizin ve diğer kişisel bilgilerinizin çalınmasına yol açabilecek başka bir tehdittir. Kişisel bilgilerinizin kimlik hırsızlığından korunmasına nasıl yardımcı olabileceğinizi öğrenmek için, Sızdırma dolandırıcılığı: Kimliğinizi korumanın 5 yolu konusunu okuyun.

  4. Casus yazılımlardan nasıl korunacağınızı öğrenin

  Web tarayıcınızda sürekli açılır pencerelerde reklamlar mı görüntüleniyor? Bilgisayarınızda sizin yüklemediğiniz araç çubukları mı var? Casus yazılımların kurbanı olabilirsiniz. Casus yazılımlar kişisel bilgilerinizi toplayan yazılımlardır ve bunu yaparken size sormaz ve izninizi almazlar. Müzik veya dosya paylaşım programları, güvenmediğiniz sitelerden ücretsiz oyunlar veya şüpheli bir Web sitesinden diğer programlar karşıdan yüklerseniz casus yazılım yüklenebilir. Casus yazılımların bazı belirtilerini öğrenme, bilgisayarınıza casus yazılım bulaşmasını önleme veya bulaşmışsa temizleme konularında daha fazla bilgi için, Casus yazılım nedir? konusunu okuyun.

  5. Kablosuz bağlantı kullanırken önleminizi alın

  Birçok lise ve üniversite artık kampüsünde kablosuz ağlar bulunmaktadır. Bu, kütüphanede, kafeteryada veya sınıfta bulunduğunuz sırada Web'de gezinebileceğiniz anlamına gelir. Kablosuz ağları evinizde, havaalanlarında, kafelerde ve hatta parklarda kullanmış olabilirsiniz. Bu ağlar kullanışlıdır, ancak bir güvenlik riski taşırlar. Evinizde veya yurt odanızda kendi kablosuz ağınızı kuruyorsanız, Ev Ağınızı Koruyun konusunu okuyun ve kablosuz ağ güvenliği bölümüne özellikle dikkat edin. Ayrıca, Ortak kablosuz ağları daha güvenli kullanma konusunu okuyup, WiFi güvenliğiyle ilgili 3 ipucu daha alabilirsiniz.

  6. Bilgisayarınızda parola koruması kullanın ve bilgisayarı kilitleyin

  Parolalar, bilgisayarınızı hırsızlardan, şakacı arkadaşlarınızdan veya dikkatsiz oda arkadaşından korumanızın ilk adımıdır. Bilgisayarınızda oturum açarken parola kullanmıyorsanız, herkes bilgisayarınıza erişip kilidini açabilir. Daha iyi parola oluşturma ile ilgili ipuçlarımızı hemen okuyun ve kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kilitlediğinizden emin olun. (Windows tabanlı bilgisayarınızı "kilitlemek" için, "Windows logo tuşu + L" tuşlarını basılı tutun. Bilgisayarınızı yeniden kullanmak istediğinizde, ekrandaki yönergeleri izleyerek bilgisayarınızın kilidini açın.

  7. Çalışmalarınızı (ve eğlenceli dosyalarınızı) yedekleyin

  Çalışmalarını yedeklemeyi unuttukları için dönem ödevlerini kaybeden öğrenciler artık bir klişe haline gelmiştir. Yine de, bir çoğumuz yedekleme için zaman ayıramamaktadır. Windows XP kullanıyorsanız, bu işi Yedekleme yardımcı programı sizin adınıza yapabilir. Nasıl yapılacağını öğrenmek için, Windows XP'de Kolayca Yedekleyin konusunu okuyun.

  Yedeklemeniz gereken dosyaları seçme ve bu dosyaların saklanacağı yeri bulma konusunda daha fazla bilgi için, Yedekleme temelleri: Başlarken makalesini okuyun.
   
 2. belirsizzzzz

  belirsizzzzz Aileden

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  7.584
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  CeyRRANNCI
  Şehir:
  Tokyo /Y.t

  Çok basit bunların hepsini yapıyorum sayılır ^^
   
 3. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Teacher'dan Öğütler... Ellerine Sağlık Hocam