1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

OCZ ReaperX HPC PC2-8000 4GB Edition


 1. Leader

  Leader rank8

  Kayıt:
  18 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  4.876
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36


  OCZ, kısa sürede Türkiye bellek pazarında en çok tanınan markalardan biri haline geldi. Firma özellikle yeni çıkan ürünlerini kısa sürede ülke pazarına sunarak belli bir başarı sağlıyor... Overclockçulara yönelik OCZ ürünlerinin de genelde gecikme değerleri ve saat hızları cazip düzeylerde.
  [​IMG]

  Bir çok farklı bellek serisini birlikte yürüten OCZ, geçtiğimiz aylarda ilginç tasarımlı Reaper HPC serisiyle sitemizde konuk olmuştu. Bugün ele alacağımız ürünse, Reaper serisinin daha da geliştirilmiş bir üst modeli olan ReaperX serisinden bir DDR2 bellek seti. Bakalım OCZ bu seride, bir önceki seriye göre ne gibi iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmış?

  OCZ'nin ReaperX serisi, hem DDR2, hem de DDR3 bellek modülleri içeriyor. Biz bu incelemede DDR2 bir ürünü ele aldık ama aynı serinin DDR3 modellerinin de incelemesi sırada.

  [​IMG]
  ReaperX modülleri çiftli setler halinde satılıyor

  ReaperX HPC PC2-8000


  ReaperX'in DDR2 ürün ailesinde şu an için iki üye var. İkisi de 4 GB set (2 x 2 GB) olarak sunulan bu ürünlerden biri DDR2-800 hızında ama çok düşük gecikmelerle çalışacak şekilde etiketlenmiş. Bizim inceleyeceğimiz ürünse tam adıyla OCZ PC2-8000 ReaperX 4GB Edition adını taşıyor ve 1000 MHz hızında çalışabildiği kesin garanti edilerek geliyor.

  Öncelikle modülleri kutularından çıkartıp fiziksel yapılarına göz gezdirirsek, yine Reaper serisinde olduğu gibi bellek yongalarının üzerini kapatan siyah metal levhalar görüyoruz. Bir önceki Reaper serisiyle ReaperX'i ayıran farksa, soğutma sisteminde. Reaper'deki tek bir heat-pipe yerine, ReaperX'de yassılaştırılmış iki ayrı heat-pipe ve birbirine çok yakın olsalar da aslında iki ayrı parça olan iki ısı dağıtıcı var. Yani ReaperX'de bellek modülünün her bir yüzü için ayrı bir heat-pipe ve ısı dağıtıcı yerleştirilmiş. Bellek modülünün üzerindeki yongalar, ısı aktarıcı heat-pipe'a direkt temas ediyorlar. Soğutucunun iki parçası birbirlerine vidayla tutturulmuş.  OCZ'nin kullandığı soğutma sistemi etkili ve gösterişli, ama ReaperX modülleri daha önce Reaper'da da rastladığımız sorunu aşamıyor. Öncelikle, bu gelişkin soğutma sistemi yüzünden bellek modülü sıradan bir modülden çok daha şişman yapıya sahip, bu yüzden de yanyana iki bellek slotuna birer ReaperX modülü takamıyorsunuz. Dolayısıyla, hemen hemen hiç bir anakarta 4 adet ReaperX modülü takamayacaksınız, ancak 2 modül ve sağladığı 4 GB kapasiteyle sınırlısınız.

  Soğutucu sisteminin getirdiği bir diğer sorunsa yükseklik açısından. İşlemci soketinin bellek yongalarının hemen dibine yerleştirildiği kimi anakartlarda, ReaperX modülleriyle birlikte Zalman 9500 gibi büyük boy soğutucular kullanmak olanaksız. Intel ve AMD'nin standart soğutucuları, kendilerine belirlenen alandan dışarı taşmadıkları için hiç bir sorun olmayacaktır, ama Thermalright, Zalman, Noctua vs. firmaların büyük boy soğutucuları, iyi tasarlanmamış anakartlarda bellekle çalışabiliyorlar.

  [​IMG]
  Soğutucunun iki yandan profil görünüşü

  OCZ'nin bu belleklerde hangi üreticiden, hangi yongaları kullandığını merak ediyor olabilirsiniz. Açıkçası bunu biz de merak ettik, ama bunu öğrenmek için yepyeni ReaperX modüllerine tornavidayla girişmeyi ve garanti şansımızı kaybetmeyi de göze alamadık. Internet üzerinde yaptığımız kısa bir araştırma, bize ReaperX'in üstü açık görüntülerini sağlamaya yetti. Yalnız, Overclock3D sitesinin yayınladığı şu sayfada göreceğiniz üzere, OCZ bellek yongalarının üzerine kendi logosunu basmış, dolayısıyla asıl üreticinin kim olduğu maalesef belli değil.

  [​IMG]
  ReaperX modülleri anakart üzerinde oldukça hacim kaplıyor

  Ürünün teknik özelliklerine gelirsek... OCZ, ürünü 1000 MHz'de çalışacak ve 5-5-5-18 gecikme değerlerini kullanacak şekilde etiketlemiş. Bu değerler, 1000 MHz DDR2 bellek için iyi sayılacak değerler. Firmanın önerdiği çalışma gerilimi 2.1 Volt, firmanın garanti kapsamında değerlendirdiği en yüksek gerilimse 2.15 Volt. 2.3 Volta kadar garanti edilen diğer bazı OCZ DDR2 belleklere göre bu 2.15 Volt değeri biraz düşük kalıyor.

  [​IMG]
  SPD içinde kayıtlı bilgilerde 1000 MHz için kayıtlar yok

  Belleği sistemimize takıp, ayarları yaptıktan sonra Windows içinden CPU-z ile bellek parametrelerine baktığımızdaysa biraz şaşırdık. Öncelikle, belleğin EPP desteklememesi bizi şaşırttı, oysa aynı belleğin DDR2-800 için olan modelinde EPP desteği yer alıyor. Ayrıca, belleğin içinde beklediğimiz 1000 MHz için kayıtlı parametreleri bulamadık. Her ne kadar bellekler PC2-8000 (DDR2 1000 MHz) olarak algılansalar da, SPD içinde 1000 MHz için çalışma değerleri yok, sadece 800 MHz için değerler var. Dolayısıyla belleği 1000 MHz çalıştırmak, overclock ve ince ayar sevenlerin hünerine kalıyor.

  1000 MHz Kullanım Senaryoları


  Aslına bakarsanız, bu belleğin 1066 MHz değil de 1000 MHz olarak üretilmesi ürünü zor bir durumda bırakıyor. 1066 MHz DDR2 bellek hızı, güncel X38 ve X48 yonga setli anakartlarda overclock gerektirmeden direkt olarak BIOS'dan seçilebilen bir hız. İşlemciniz 800 MHz veriyolu kullansa bile, BIOS'dan bir iki dokunuşla bellek modüllerini 1066 MHz olarak seçmeniz mümkün. Öte yandan, 1000 MHz hız sadece overclockçulara özel bir değer olarak kalıyor. Bu noktada bizim aklımıza gelen iki senaryo var:

  AMD Athlon X2 5200, 5600, 6000 ya da 6400 işlemcinizin bellek hızını DDR2-800 seçer, temel çalışma saatini de 250 MHz'e ayarlarsanız, efektif olarak bellek hızınız 1000 MHz olacaktır.
  Intel işlemcilerle overclock yapıyorsanız ve iyi bir anakartla veriyolunu 500 MHz saat hızına (2000MHz FSB) çıkartabilirseniz, bellek hızını da 1:1 oranında ayarlayarak DDR2-1000 bellekleri tam bu hızda kullanabilirsiniz.
  Tabii her iki platformda da DDR2-1000 hızına erişebileceğiniz başka oranlar da var, ama bizim hemen aklımıza gelen iki basit ve kolay senaryo bu. Her iki senaryoda da, ürünün 5-5-5-18 gecikme değerleri oldukça başarılı performans sağlayacaktı