1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Objeleri göstermeyen kumaş Türkiye'de


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  'Kamuflaj' kumaşı Türkiye'de de üretiliyor.

  Infrared özellikli cihazlarla objeleri göstermeyen ve özellikle savunma sanayisinde kullanılabilen kamuflaj kumaşı üretebilen Asil Plastik Suni Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş, radarda objelerin görünmesini engelleyebilecek yeni kaplamanın testini ise olanakların yetersizliği nedeniyle yapamıyor.

  AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Asil Plastik İmalat Müdürü Erman Dağlı, dokuma kumaşlara tekstil kimyasalları vasıtasıyla kaplama yaptıkları firmalarında, sıradan kumaşları nitelikli hale getirdiklerini belirtti.

  Savunma sanayisinde kullanılabilecek infrared özellikli cihazlarla objeleri göstermeyen kamuflaj kumaşı üretebildiklerini anlatan Dağlı, İsrail, Almanya gibi ülkelerde üretilen bu kumaşları Türkiye'de yerli olarak imal edebildiklerini ifade etti. Dağlı, talep olduğu takdirde ihracat da yapabileceklerini söyledi.

  Erman Dağlı, infrared özellikli gizleme ağı süs malzemelerinin, tankların, askerlerin, silahların, cephanelerin, çadırların ve hatta binaların gizlenmesinde kullanılabileceğine işaret ederek, ''İmkanların yetersiz olması sebebiyle yaptığımız yeni bir kaplama çeşidinin de radarda objelerin görünmesini engelleyip engellemediğini test edemedik'' dedi.

  -''EKONOMİYE UZUN VADEDE MİLYONLARCA DOLAR KATKI SAĞLAYABİLİR'' -

  Bu kumaşların askeri alanlar dışında kullanılabilecek bir alan olmadığı için üretimini yapmadıklarını belirten Dağlı, şöyle konuştu:

  ''Biz bu kumaşları yurt dışı ile aynı fiyata yapsak bile Türkiye'nin parasının yine Türkiye'de kalması çok önemli. Ekonomimize uzun vadede milyonlarca dolar katkı sağlayabilir. Biz ülkemizde bunu yapabilmekten dolayı gurur duyuyoruz. Bizim üretebildiğimiz kumaşlardan, gişe rekorları kıran 'Gladio' sinema filminin ünlü karakteri 'İskender Büyük'ün gizlenmesi sahnesinde de kullanıldığını gördük. Bu kumaşları ölçüye göre istenilen ebatlarda da birleştirebiliriz. Yeter ki, bizden böyle bir talepte bulunulsun.''

  -RENKLİ YAĞLIBOYA TUVALLERİ-

  Dağlı, bu kumaşların yanı sıra genelde ithal edilen dijital tuvali de üretebildiklerini ifade ederek, inkjet baskıya uygun kaplamalı kumaşların imalatını yaptıklarını söyledi.

  Yağlıboya tuval kumaşlarını renkli üretmeye başlayacaklarını bildiren Dağlı, artık deniz ve okyanus figürlü bir manzara resmi yapmak isteyen ressamların mavi bir tuval üzerine fon yapmasına gerek kalmayacağını belirtti.

  Dağlı, bunların yanı sıra ısıyla renk değiştiren kumaşlar da üretebildiklerinin altını çizerek, kayak yaparken kırmızı olan bir mantonun sıcak bir ortama girdiğinde pembe renge dönüşebildiğini anlattı.

  Antibakteriyel ev tekstili kumaşları da üretebildiklerini vurgulayan Dağlı, nanoteknoloji özellikli malzemeler kullanarak su itici ve hava alabilen kumaşları da imal ettiklerini ve piyasada yanmaz olarak bilinen ''Güç tutuşur apre'' uyguladıklarını sözlerine ekledi.