1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Obama'nın Kader Günü


 1. chipshajen

  chipshajen olduser

  Kayıt:
  2 Haziran 2009
  Mesajlar:
  3.208
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ABD Başkanı Barack Obama'nın İç Politikadaki En Büyük Kozu Sağlık Reformu Tasarısı Bugün Temsilciler Meclisi'nde Oylanıyor. Ancak Oylama Öncesinde Tasarıya "Hayır" Oyu Verecek Üye Sayısı Daha Fazla Gözüküyor.
  ABD Başkanı Barack Obama'nın iç politikadaki en büyük kozu sağlık reformu tasarısı bugün Temsilciler Meclisi'nde oylanıyor. Ancak oylama öncesinde tasarıya "hayır" oyu verecek üye sayısı daha fazla gözüküyor.

  ABD Başkanı Barack Obama, iç politikada birincil hedef belirlediği sağlık reformu tasarısının kabulü için en kritik mücadeleyi bugün verecek. Tasarının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilip edilmeyeceğini belirleyecek oylama, Obama’nın başkan olduğu günden bu yana savunduğu tasarının geleceğini belirleyecek.

  Toplam 431 üyenin bulunduğu Temsilciler Meclisi’nde, tasarının kabul edilebilmesi için 216 üyenin "evet" oyu vermesi gerekiyor. Ancak oylama öncesindeki tabloya göre tasarının kabul edilmesine karşı olan üyeler sayıca üstün geliyor. Meclisteki 216 üyenin tasarıya "hayır" oyu vermesi beklenirken, "evet" oyunun 199’da kalacağı tahmin ediliyor. Demokrat Parti’den 33 üye, Demokrat Başkan Obama’nın tasarısına şimdiden aleyhte oy vereceğini açıklarken, 25 üyenin de kararsız olduğu belirtiliyor.

  Obama son bir haftadır Washington’da çok yoğun bir lobi faaliyeti sürdürüyor. ABD Başkanı, kariyeri için en önemli gelişmelerden biri olacak tasarının kabulü için kararsız üyeleri yanına çekmeye çalışırken, hayır oyu kullanması beklenen Cumhuriyetçi adaylarla da görüşüyor.

  OBAMA’NIN DEMOKRATLARA ÇAĞRISI

  Geçtiğimiz gafta Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, tasarının oylamaya ihtiyaç duyulmadan geçirilmesini sağlayacak bir yasama mekanizması önermiş, ancak bu öneri Demokrat Parti üyeleri tarafından reddedilmişti.

  Bu kararın birkaç saat sonrasında Demokrat Parti üyelerine bir konuşma yapan Başkan Obama, “Eğer mevcut sistemin sıradan aileler için işe yaramadığını biliyorsanız ve benim de duyduğum gibi kulağınıza birçok yerde konuşulan hikâyeler geliyorsa, bana sistemi değiştirmemde yardım edin” dedi.

  ABD Kongresi tarafından kabul edilmiş olan sağlık reformu tasarısı Temsilciler Meclisi’nde kabul edildiği takdirde, Başkan Obama tasarıyı yasalaştırma hakkını elde edecek.

  WASHİNGTON’DA PROTESTO GÖSTERİLERİ

  Başkan Obama kariyerindeki en kritik günlerden biri için Temsilciler Meclisi’ne gelmeden, sağlık reformu tasarısını protesto etmek isteyen binlerce ABD’li Temsilciler Meclisi ve Washington Anıtı önünde toplanarak Obama yönetimini protesto etti.

  Obama hükümetini eleştiren çeşitli pankartlarla Temsilciler Meclisi önünde toplanan eylemciler, “Yasayı durdurun”, “Devletin kölesi olmak istemiyorum”, “Obama’nın tasarısı anayasamızı yok ediyor” gibi yazılı dövizler. Ayrıca Başkan Obama’yı vudu büyücüsü ve Hitler'e benzeten pankartlar da taşındı.​