1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Obama Türkiye'ye geliyor!


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  ABD Başkanı Barack Obama, nisan ayında Türkiye'ye tarihî bir ziyaret gerçekleştirecek. Açıklama, Ankara'da temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan geldi. Clinton, Başkan Obama'nın önümüzdeki bir ay içinde Türkiye'ye geleceğini bildirdi. Sürpriz ziyaretin anlamı büyük.


  ABD'de başkanların 'görevindeki ilk 100 gün' içerisinde yapmış olduğu yurtdışı gezilere özel önem veriliyor. Obama, göreve başlamasının ardından 'en kısa sürede' Türkiye'ye gelen ilk ABD başkanı olacak. Bir ay içinde gerçekleşmesi beklenen ziyaretin tarihi henüz netleşmese de en güçlü ihtimal olarak 6-7 Nisan görülüyor. Obama, G20 ve NATO zirvelerine katılmak üzere 31 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Avrupa'da olacak. 6-7 Nisan tarihlerinde ise Türkiye'nin İspanya ile eşbaşkanlığını yaptığı Medeniyetler İttifakı buluşması İstanbul'da gerçekleşecek. Edinilen bilgilere göre resmî ziyaret için Ankara'ya gelecek olan Amerika Başkanı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmesinin ardından İstanbul'daki zirveye katılacak. Öte yandan Clinton'ın Ankara temasları ise yoğun geçti. Cumhurbaşkanı Gül, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile görüşen Clinton, bölgesel konularla ilgili sorular sordu; anlatılanları bizzat kendisi not aldı.

  İki taraf ABD ve Türkiye'yi ilgilendiren konularda yakın işbirliği ve dayanışmayı sürdürme kararlılıklarını vurguladı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bölge turu kapsamında dün Ankara'da temaslarda bulundu. Gece yarısı Türkiye'ye ulaşan Clinton, ilk olarak Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Beklenenden oldukça uzun süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey katıldı. Heyetler arası görüşmede ise İran ve enerji meseleleri konuşuldu. Clinton yönetim olarak genel tavırlarının diyaloğa açık olmak olduğunu belirterek, İran konusunda Bush yönetiminden farklı bir yol izleyeceklerine işaret etti. ABD Dışişleri Bakanı, enerjide ABD'nin Türkiye ile işbirliği yapma arzusunu da dile getirdi. Clinton, Babacan ile de uzun bir görüşme yaptı. Görüşme sonrası basın toplantısında Babacan, iki ülkenin geniş bir ortak gündemi olduğunu, ilişkilerin daha da genişleyip derinleşeceğini vurguladı. Clinton ise "Kalbimde özel bir yeri var." dediği Türkiye'ye 1999 depremi sonrası tekrar gelmekten memnuniyetini dile getirdi.
   
 2. Kajmeran35

  Kajmeran35 rank8

  Kayıt:
  8 Aralık 2008
  Mesajlar:
  360
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  güvenlik sistemleri

  güzel bilgiler bunlar teşşekürler. :thumbsup: :popcorn:
   
 3. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  Rica ederim.