1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Ö-SE-YE-ME g..tümü ye' Parçası Beraat Etti


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise

  'Ö-SE-YE-ME g..tümü ye' Parçası Beraat Etti

  Kurdukları müzik grubuyla, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'ni (ÖSYM) protesto etmek amacıyla "Ö-SE-YE-ME" şarkısını yazan ve besteleyen 7 genç, "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçundan beraat etti.

  Ankara 4. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın bugünkü duruşmasına sanık gençlerden Cengiz Sarı ve Mustafa Kırgül ile diğer sanıkların avukatları katıldı. Cengiz Sarı ve Mustafa Kırgül daha önceki savunmalarını tekrar ederek, beraatlerine karar verilmesini istedi.

  Sanık avukatlarından Tansu Batur, internette yayınlanan klipte suç kastının bulunmadığını, klibin ve şarkı sözlerinin eleştiri niteliğinde olduğunu belirterek, sanıkların ilk çektikleri klip ile internette yayınlanan klibin farklı olduğunu, bunun kim tarafından çekildiğinin ise bilinmediğini savundu.

  Yargıç Erdal Işık, "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçunun unsurlarının oluşmadığını belirterek, sanıkların beraatine karar verdi.


  DAVANIN İDDİANAMESİ

  Davanın iddianamesinde, sözleri Cengiz Sarı tarafından yazılan "Ö-SE-YE-ME" şarkısının yine Cengiz Sarı, İbrahim Akkaya, Enis Çoban, Mehmet Albas, Mustafa Kırgül, Reşat Saral ve Bahadır Eser'den oluşan Grup Deli tarafından bestelendiği, bir stüdyoda CD ortamına kaydedildiği ve kendi aralarında çoğaltıldığı kaydediliyor.

  Dava konusu şarkının Deli Grubu tarafından MP3 olarak düzenlendiği ve www.youtube.com adlı internet sitesinde yayınlandığı ifade edilen iddianamede, şarkının, internet ortamında çoğaltılarak "umuma arz seviyesine geldiği ve tespit edilemeyen kişilerce şarkı sözleri kullanılarak çirkin el ve vücut hareketlerinin yapıldığı kliplere konu olduğu" belirtiliyor.

  ÖSYM'nin üniversite öğretim elemanlarından oluşan resmi bir kurul statüsünde olduğu belirtilen iddianamede, sanıklar tarafından oluşturulan Deli Grubu'nun dava konusu şarkılarıyla "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı, sanatsal sınırların dışına çıkılarak şeref ve saygınlığı zedeler şekilde hakaret suçunu" işledikleri öne sürülüyor.

  "Ö-SE-YE-ME" şarkısının sözlerine de yer verilen iddianamede, şarkıyı yazan ve besteleyen sanıklar Cengiz Sarı, İbrahim Akkaya, Enis Çoban, Mehmet Albas, Mustafa Kırgül, Reşat Saral ve Bahadır Eser'in, Türk Ceza Kanunu'nun 125/3-4-5. maddelerinde düzenlenen "kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret" suçundan ve bu suçu birden çok işlemekten 1 yıldan az olmamak şartıyla 1 yıl 5 ay 15 gün hapisle cezalandırılmaları isteniyordu.
  http://videogaleri.hurriyet.com.tr/Vide ... =5&vid=782
   
 2. Zardock

  Zardock nowayout

  Kayıt:
  17 Şubat 2007
  Mesajlar:
  2.065
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  with Jenna

  haklıymıs cocuklar :lol: ama bı yandanda su gelıyo aklıma benımm unı okudugum zamanlar sınavsız gecıs olayı vardı okula bı gıttım aboww unıverstelı genclıgı bı görucen afrodizyak fıskırıyo adamdan hayata dair hiç bi fikri yok sadece karı kız dusunuyo eger önune gelen üniye girerse uinverstlerin halı ne olur