1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Nvidia Nehalem Tabanlı İşlemciler İçin Yonga Seti Hazırlayac


 1. TitusPullo

  TitusPullo rank8

  Kayıt:
  31 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  10.998
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Memlekete döndü -.-

  - Resim Silinmiş.​

  Geride bıraktığımız ayın öne çıkan gündem maddelerinden biri de hiç şüphe yok ki Nvidia'nın yonga seti operasyonlarını sonlandıracağına yönelik iddialar idi. Aynı dönem içerisinde Intel ve AMD için daha fazla yonga seti hazırlamayacağını ve kendi çözümleri üzerine yoğunlaşacağını açıklayan VIA'nın aksine Nvidia'nın yonga seti sahasından çıkmaya pek niyeti yok gibi görünüyor.

  Önümüzdeki günlerde LGA775 formundaki güncel Intel işlemcileri için hazırladığı, nForce 790i SLI'ın ekonomik varyasyonu olarak DDR3 destekli nForce 770i yonga setini duyuracak olan Nvidia, Intel'in Nehalem jenerasyonu için de yeni yonga seti hazırlama konusunda istekli görünüyor. QPI lisansına sahip olduğu dile getirilen Nvidia'nın Nehalem tabanlı işlemciler için takip edeceği politika biraz farklı olacak.

  Önümüzdeki aylarda kullanıma sunulması beklenen Bloomfield serisi LGA1366 formundaki Core i7 işlemcileri için herhangi bir yonga seti hazırlamayı "en azından şimdilik" düşünmeyen Intel bu segmentteki varlığını ise SLI teknolojisi ile hissettirmeyi hedefliyor. Öte yandan gelecek yıl lanse edilecek LGA1160 formundaki Lynnfield ve Havendale serisi Nehalem modelleriyse Nvidia'nın yeni ilgi alanı.

  Nvidia'nın Lynnfield ve Havendale serisi işlemciler için yonga seti hazırlamak istemesinin öncelikli nedenleri arasında mevcut DMI teknolojisinin korunacak olmasının etkin rol üstlendiği ifade ediliyor. Bloomfield serisine alternatif olması beklenen dört çekirdekli Lynnfield ailesi ve entegre grafik çekirdeğine sahip olacak Havendale serisi çift çekirdekli işlemciler için Nvidia çalışmalarına devam ediyor.

  Kısacası, Intel cephesinde kazandığı pazar payını bırakmaya niyeti olmayan Nvidia, çalışmalarını ağırlıklı olarak gelecek yıl duyurulacak işlemciler üzerine yoğunlaştırmışa benziyor.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017