Midbroke

Bilgiliyim
- Resim Silinmiş.

İlgili fiyat segmentinde GeForce 9800GT'nin Radeon HD 4830'dan daha güçlü olduğunu iddia eden Nvidia'nın yüksek performans segmentinde 55nm üretim teknolojisine sahip yeni modellerini ne zaman pazara sunacağı hâlâ netlik kazanmış değil. 65nm üretim teknolojisiyle hazırlanan ve 1.4 milyar transistöre sahip "devasa" GT200 gpu'sunun yeni üretim teknolojisiyle hazırlanacak varyasyonlarına yoğunlaşan firma, önümüzdeki sene ile birlikte 40nm üretim teknolojisine geçiş yapmayı planlıyor.

Üretim maliyetlerini aşağı çekmek ve verimliliği yükseltmek isteyen Nvidia için GT200 gpu'sunun 55nm üretim sürecine dahil edilmesi oldukça önemli. Gelen bilgilere göre firma, önümüzdeki Kasım ayının sonunda veya Aralık başında GT200 gpu'sunun nanometrik anlamda küçültülen GT206 kod adlı yeni varyasyonunu ve bu gpu'dan güç alacak GeForce GTX 270 ile 290 modellerini duyurabilir. 55nm üretim sürecinde rakibi AMD-ATi kadar kalmayabileceği iddia edilen Nvidia, gelecek sene ile birlikte 40nm üretim teknolojiisne geçiş yapmak için çalışmalarına devam ediyor.

İlk etapta önümüzdeki Ocak-Şubat-Mart döneminde 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanacak GT212 kod adlı grafik işlemciyi duyuracağı iddia edilen firma, hemen bir sonraki üç aylık dönemde yine 40nm üretim teknolojisiyle hazırlanan GT216 kod adlı gpu'sunu pazara sunabilir. Mimari anlamda önemli değişiklikler içermesi ve DirectX 11 desteği sunması beklenen GT300 gpu'sunun (40nm) ise gelecek yılın son çeyreğinde anons edileceği iddia ediliyor.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Yukarı Alt