1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Nükleer silahların azaltılmasında anlaşmaya vardılar


 1. AnatoliaFire1

  AnatoliaFire1 rank8

  Kayıt:
  24 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  4.083
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Hayatın tuzağına düştük, sevginin uzağına...

  Rusya ile ilişkilerde yeni bir başlangıç isteyen ABD Başkanı Barack Obama, Moskova'ya iki günlük resmî bir ziyaret gerçekleştiriyor. Obama, dün Kremlin'de Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le bir araya geldi.

  [​IMG]
  Taraflar son yıllarda Soğuk Savaş rüzgârlarının esmesine sebep olan ilişkilerin onarılması konusunda fikir birliğine vardı. Liderlerin görüşmesinin ardından tarihî iki anlaşma parafe edildi. Rusya, Amerika'ya, Afganistan'a askerî malzeme sevkiyatında topraklarını kullanmasına izin verdi. İki ülke, nükleer kapasitelerini yarıya düşürme konusunda da mutabakat sağladı. Çerçeve anlaşmaya göre, taraflar nükleer başlık sayısını 2 binin altına indirecek.

  İmzalanan çerçeve anlaşmaya göre, taraflar nükleer başlık sayısını 1.500-1.675 aralığına çekecek ve taşıyıcı sistemlerin sayısını da 500-1.100 aralığına indirecek. ABD'nin Doğu Avrupa'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanı ve NATO'nun genişlemesi konusunda ise somut bir ilerleme sağlanamadı. Obama ziyaret öncesi muhalif Novaya Gazeta'ya verdiği demecinde, Rusya'nın da bu projeye dahil olabileceğini açıklamıştı. Obama, "Avrupa'da füze kalkanı ile ilgili çalışmaların nasıl şekilleneceğine henüz karar vermedik. Ben, Rusya'nın da projenin partnerlerinden biri olmasını umuyorum." çağrısında bulundu. Ancak liderlerin ortak düzenlediği basın toplantısında iki ülkenin bu konuda farklı düşündükleri belirtildi. Obama, hiçbir füze kalkanının Rusya'nın nükleer silahlarına karşı koyamayacağını söyledi. Obama'nın aksine Medvedev ise nükleer silahlarda indirim ile füze kalkanı projesini birlikte ele aldıklarını ifade etti.

  Rusya ve ABD'nin iki küresel güç olarak sorumluluk almaya hazır olduklarını ifade eden Medvedev, "Dünya sorunlarını çözmeye hazırız. Obama ile görüşmelerimiz çok verimli geçti. İlk gün için, gündemde olan tüm konuları fiiliyata geçirmeyi başardık." dedi. Medvedev, iki ülke ilişkilerinde sorunlu olan dönemlerin kapanması için çalışacaklarını ve yeni sayfa açmayı ümit ettiklerini vurguladı.