1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Nükleer bilgileri Türk ajan pazarladı


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise
  11 Eylül saldırıları ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarla ABD'yi sarsan Türk kökenli eski FBI çalışanı Sibel Edmonds'un ortaya attığı yeni iddialar, The Sunday Times gazetesi'nde uzun bir habere konu oldu. Gazete, Edmonds'a dayanarak “Çürük (ABD) hükümet yetkililerinin, Pakistan ve diğer devletlerin gizli nükleer bilgilerini çalmasına izin verdikleri”ni öne sürerken “Türk ajanları”nın faaliyetlerine ilişkin iddialara da yer verdi.

  İngiltere'de Pazar günlerinde yayınlanan prestijli The Sunday Times gazetesi, ABD'deki 11 Eylül saldırılarının ardından ABD'yi sarsan bir takım açıklamalarda bulunan eski FBI tercümanı Türk Sibel Edmonds'un yeni iddialarına dayanarak Batı'nın gizli nükleer bilgilerinin para karşılığında bazı devletlere satıldığını savundu.

  Edmonds'un beyanlarına dayanarak “Çürük hükümet yetkililerinin, Pakistan ve diğer devletlerin gizli nükleer bilgileri çalmasına izin verdikleri”ni öne süren gazete, bu konudaki uzun haberinde 37 yaşındaki Edmonds'un FBI teşkilatında tercüman olarak çalıştığı dönemde FBI tarafından gizlice dinlenen yüzlerce “hassas” görüşme kayıtlarını dinlediğini belirtti.

  ajan.jpg

  “HASSAS NÜKLEER TESİSLERDE KÖSTEBEK AĞI”

  The Sunday Times, Sibel Edmonds'un geçen ay, El Kaide üyesi bir teröristin, Türkiye'de iken 11 Eylül korsanlarının bazılarının eğitilmesindeki rolünü açıkladığını okuduktan sonra gazete ile temas kurduğunu kaydederek “Edmonds, yabancı istihbarat ajanslarının, hassas askeri ve nükleer tesislerde bir köstebek ağı kurmak amacıyla ABD yetkililerinden nasıl destek sağladıklarını anlattı” ifadesine yer verdi.
  Bu çerçevede, “Washington'daki Türk ajanları”nın faaliyetlerine ilişkin iddialara da yer veren gazete, Edmonds için “Saatlerce süren gizli teyp kayıtlarında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın tanınmış üst düzey bir yetkilisine, Pakistan dahil, kara borsa alıcılarına bilgi satan Washington'daki Türk ajanlarınca ödeme yapıldığına ilişkin kanıtları duyduğunu söylüyor” diye yazdı.

  Ancak The Sunday Times, söz konusu yetkilinin ismini bildiğini ve bu yetkilinin iddiaları kesin bir dille reddettiğini de kaydetti.

  Buna karşın, gazete, Edmonds'un, söz konusu yetkilinin para ve siyasi amaçlar için yabancı ajanlara sadece ABD Dışişleri Bakanlığı değil, Pentagon'dan da gizli bilgi ilettiğini söylediğini aktardı.

  nukleer.jpg


  Edmonds'un anlattıklarının, gizli nükleer bilgi arayışındaki yabancı devletlerin ne ölçüde Batı'ya sızdıklarını gösterdiği yorumunu yapan İngiliz gazetesi, Edmonds'un söylediklerinin, “Batılı hükümet yetkililerinin Pakistan gibi ülkelerin bomba teknolojisini elde etmelerini görmezlikten geldiklerini veya yardım ettiklerini yansıtıyor” ifadesini kullandı.

  The Sunday Times, Edmonds'a dayanarak “Türkler ve İsraillilerin, nükleer teknoloji ile çalışan askeri ve akademik kuruluşlara ‘köstebek' soktukları” iddiasında da bulundu. Gazete, “Edmonds, her ay çeşitli nükleer materyal işlemlerinin olduğunu, alıcıların arasında Pakistanlıların da bulunduğunu söylüyor” diye yazdı.

  Haberi hazırlarken “Biri eski, diğerinin de halen görevli olan iki FBI yetkilisi ile iki eski CIA kaynağı” ile konuşulduğunu kaydeden gazete, söz konusu kişilerin Edmonds'un ismini verdiği yetkililer hakkındaki spesifik iddialara ilişkin bilgileri olmamakla birlikte söylediklerinin, Edmonds'un anlattıklarını doğrulayıcı nitelikte olduğunu kaydetti.

  Gazete “CIA kaynaklarından biri, Türklerin ABD'den gizli nükleer bilgileri sağladıklarını ve bu bilgileri Pakistan ve İsrail ile paylaştıklarını doğruladı” diye yazdı
  .
  fbi.jpg
   
 2. kurmay

  kurmay rank8

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  202
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ÖĞRENCİ
  Şehir:
  ANKARA
  Evil or Very Mad