Bilgisayar özelliklerim
Aldığım hata
Açıklama:1 Ay önce mavi ekran hatası alıyordum format attım 2 3 gün mavi ekran vermedi sonra ilk resimdeki gibi hata vermeye başladı.Ardından farklı bir windows ile format attım bu sefer 2. mavi ekran hatasını vermeye başladı.Genelde 2 sro açıkken falan oluyor.Nasıl çözebilirim bıktım bu mavi ekrandan.Ayrıca silkroad bazen kapatılıyor silkroad.exe çalışmayı durdurdu diye. (CrashDump)
Lütfen yardım edin.
Yapılanlar
-Format atıldı.
-Ramlar 2 slotta da tek çalıştırılarak denendi.
-Laptobu yeni temizlettim fan çok iyi çalışıyor (Zaten soğutucu var altında.)
-Driverler güncel, hepsini kurdum.

Silkroad 2. çar açınca bi süre oynayınca laptobun fanları hızlı şekilde çalışmaya başlıyor ve sonra bu mavi ekranı veriyor.Kapatıp açıyorum bu sefer açılır açılmaz yine aynı mavi ekranı veriyor tekrar açıyorum bu sefer IRQL mavi ekranı veriyor.5 10 dakka bekleyip açıyorum bilgisayarı o zaman açılışta vermiyor mavi ekran.

Isınma sorununun için acep termal macun yenilemesini düşündün mü?

Şahsi olarak 15dk kadar önce kendi dizüstü bilgisayarımın termal macunlarını değiştirdim, iç fanlarını ve bakır soğutma parçalarını güzelce temizledim, bu temizliği yapmadan önce bios ekranında bile kilitleniyordu bilgisayar (mavi ekran hatası da veriyordu), unutma ki toz tanecikleri iletken olabiliyor bu yüzden güzelce tozunu, termal macununu ve fanlarını temizlemeni öneriyorum.

(Laptobu yeni temizlettim yazdığını okudum ama temizlikle macun yenileme aynı anda mı yapıldı (yada yapıldı mı) bilemediğim için yazma gereği duydum)

Isınma sorununun için acep termal macun yenilemesini düşündün mü?

Şahsi olarak 15dk kadar önce kendi dizüstü bilgisayarımın termal macunlarını değiştirdim, iç fanlarını ve bakır soğutma parçalarını güzelce temizledim, bu temizliği yapmadan önce bios ekranında bile kilitleniyordu bilgisayar (mavi ekran hatası da veriyordu), unutma ki toz tanecikleri iletken olabiliyor bu yüzden güzelce tozunu, termal macununu ve fanlarını temizlemeni öneriyorum.

(Laptobu yeni temizlettim yazdığını okudum ama temizlikle macun yenileme aynı anda mı yapıldı (yada yapıldı mı) bilemediğim için yazma gereği duydum)
Macun sürüldü zaten laptobun altında soğutucumda var ısınmıyor hiç

Silkroad açmadığın zaman mavi ekran alıyor musun?
Laptopun güç yönetimi modu nasıl ayarlanmış?
Paylaşımsız ekran kartın var mı? HP 250 G1 için internette harici ekran kartı yok görünüyor.

HP laptoplarda genel olarak ısınma problemi vardır. Isı transfer boruları bozulmuş olabilir. Dahili ekran kartı kullandığın için soğutma yetersiz kalıyordur vs vs..

Kısacası yeni bir sistem edinmenin zamanı gelmiş gibi görünüyor. 1500 lira civarı toplayacağın kasa ile 16 char bile açabilirsin.

Silkroad açmadığın zaman mavi ekran alıyor musun?
Laptopun güç yönetimi modu nasıl ayarlanmış?
Paylaşımsız ekran kartın var mı? HP 250 G1 için internette harici ekran kartı yok görünüyor.

HP laptoplarda genel olarak ısınma problemi vardır. Isı transfer boruları bozulmuş olabilir. Dahili ekran kartı kullandığın için soğutma yetersiz kalıyordur vs vs..

Kısacası yeni bir sistem edinmenin zamanı gelmiş gibi görünüyor. 1500 lira civarı toplayacağın kasa ile 16 char bile açabilirsin.
silkroadsız vermiyor. ekran kartı yok onboard. ısınma problemim hiç yok yeni yaptırdım bakımını+ soğutucum çalışıyor laptop soğuk. güç modum dengeli şimdi yüksek performansla bi denicem.2 Sene önce 6 çar açıyordum sıkıntı olmuyordu mesela.

Takımı
Galatasaray
irql_not_less_or_equal hatası, ram'de olmayan bir adrese erişilmeye çalışması sonucu olur diye biliyorum yani yazılımsal olması lazım. (başıma gelmişti) Sorunu soğutucularda falan aramayın. Ayrıca dediğin gibi format attıktan sonra 2-3 gün olmadıysa donanımsal bir hata olmaması lazım.

Yüklenen bir driver, kullandığın bir yazılım (sadece silkroadda oluyorsa silkroadla ilgili), çok muhtemel ekran kartı driverı sebep oluyor olabilir.
En güzel yöntem sanırım temiz format atarak hiçbir şey yüklemeden, tek tek driverları kurup kurup deneyerek hangisinin sıkıntılı olduğunu anlamak. Eğer laptop aldığında farklı bir windows sürümüyle geldiyse direk onu kurmanı da tavsiye ederim driverlar daha uyumlu olacaktır.

Aklıma geldi, benim dizüstü de yaklaşık 1,5-2 sene önce aynı sorundan muzdaripti, Orjinal olarak windows 7 home edition kuruluydu ben formatla windows 7 pro kurmuştum; pro ile sorun çıkınca eski işletim sistemine döndüm ve anakartın sitesini bulup eski de olsa uyumlu driverlerı kurdum sorun çözüldü, sanırım yeni driverlarda eski donanımlarla uyumsuzluk olabiliyor, windows 10 güncellemesini elim titreye titreye yaptım, bir sorunla karşılaşmadım, windows kendi bulduğu (belki de eski driverlarla) sistemi güncelledi geçti, sorunsuz şuan makine :)

irql_not_less_or_equal hatası, ram'de olmayan bir adrese erişilmeye çalışması sonucu olur diye biliyorum yani yazılımsal olması lazım. (başıma gelmişti) Sorunu soğutucularda falan aramayın. Ayrıca dediğin gibi format attıktan sonra 2-3 gün olmadıysa donanımsal bir hata olmaması lazım.

Yüklenen bir driver, kullandığın bir yazılım (sadece silkroadda oluyorsa silkroadla ilgili), çok muhtemel ekran kartı driverı sebep oluyor olabilir.
En güzel yöntem sanırım temiz format atarak hiçbir şey yüklemeden, tek tek driverları kurup kurup deneyerek hangisinin sıkıntılı olduğunu anlamak. Eğer laptop aldığında farklı bir windows sürümüyle geldiyse direk onu kurmanı da tavsiye ederim driverlar daha uyumlu olacaktır.
windows 8 bu laptop ama ben 7 kurdum yıllarca sorun yaşamadım ama sonra şu son 1 ay delirtti beni.

Son 1 ay içinde hiç Driver güncellemesi yaptın mı? Belki bendeki sorundaki gibi orjinal driverlar (laptobun DVDsinden çıkan) sorununu çözebilir? Yada 1ay önce kullandığın driverları geri yüklemen? Benim durumumda sıkıntı grafik yongasının driverından ve ilginçtir ki USB3 yonga driverından kaynaklanıyordu, hatta bu sıkıntıyı çözücem derken (tahminimce) USB3 yongasını öldürdüm bilgisayarımın (ara ara çalışıyor ara ara çalışmıyor), bazen dokunmaya korkuyorum...

Her neyse, kafanı daha fazla bulandırmayayım ben, benim külüstür ömrünü tamamladı tamamlayacak zaten :)

Son 1 ay içinde hiç Driver güncellemesi yaptın mı? Belki bendeki sorundaki gibi orjinal driverlar (laptobun DVDsinden çıkan) sorununu çözebilir? Yada 1ay önce kullandığın driverları geri yüklemen? Benim durumumda sıkıntı grafik yongasının driverından ve ilginçtir ki USB3 yonga driverından kaynaklanıyordu, hatta bu sıkıntıyı çözücem derken (tahminimce) USB3 yongasını öldürdüm bilgisayarımın (ara ara çalışıyor ara ara çalışmıyor), bazen dokunmaya korkuyorum...

Her neyse, kafanı daha fazla bulandırmayayım ben, benim külüstür ömrünü tamamladı tamamlayacak zaten :)
aga valla sitesinden son driveri indirip kurdum.Windows 8i internetten indirip kursam mı windowsun bulduğu driveri kurarım.
windows 8 mi kurayım yoksa 8.1 mi? bildiğin sağlam win 8 veya 8.1 linki varsa yollar mısın birde win 8 kurup deniyim.

Windows 10 ile denedin mi hiç? Şahsen benim laptop bütün windows 8 sürümlerine alerjik, bende ya 7 Home çalışıyor ya Windows 10 :) Windows 10 kurduğum zaman sadece, ıvır zıvır parçaların (kart okuyucusudur, kısayol tuşlarıdır vs onların driverlarını kurmuştum sonradan geri kalan driverları, grafik driverlarını vs kendi kurmuştu )

Server
Takımı
Galatasaray
Aynısının nvkldm.sys mavi ekran hatasını alıyordum (Bu ekran kartında fiziksel sorun olduğunu söylüyor)
Bu senin aldığın hata ise ramlerle ilgili bir sorun. Yani ram slotlarında da sıkıntı olabilir ramlerinde de.

Ramlere geçmeden önce bilgisayarını geçmiş bir tarihe güvenli mod açıkken sistem geri yükleme ile geri çekmeni öneririm. Eğer olmuyorsa format atmanı, bu söylediklerim olmuyorsa yazılımsal sorunun olmadığını gösterir. Bunları sırasıyla yaptıktan sonra ram ve slotları tektek deneyebilirsin. Büyük ihtimal sorunda ram veya ram slotlarında olucaktır.

Jessie

search deeper now
İrql_not_less_or_equal hatası ramde başvurulan bir noktanın bulunamaması sonucu oluşur. Driver, sistem veya bios güncellemesinin uyumsuz olmasından kaynaklı olabilir.

İnvalid_process_attach_attempt hatası sistemin zarar görmemesi kendini kapatması ile sonuçlanan kritik hatalardan birisidir. Dediğin gibi aynı uygulamayı açmaya (silkroad) çalıştığında 0x5 uzantılı bir hata vererek bilgisayarı yeniden başlatmaya çalışır. Nedeni ise yine ilk hata gibi uyumsuz sistem uygulamaları veya donanımlarıdır.

Herkesin söylediği gibi bilgisayarı ilk aldığın duruma getir, işletim sistemi, driver ve hatta biosu bile güncellediysen onu bile sıfırla.

Yukarı Alt