1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Nintendo, japonyanın en degerli 3. sirketi oldu


 1. GooD_D3wiL

  GooD_D3wiL rank8

  Kayıt:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  865
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  16
  Şehir:
  Şurada burada güçlü adımlarla dolaşmaktansa doğru
  DS ve Wii’nin rüzgarını arkasına alan Nintendo, dünyanın birçok önemli pazarında rakiplerini geride bırakırken, Japon borsasında Toyota ve Mitsubishi’nin arkasından en değerli üçüncü şirket olmayı başardı.

  Dünyanın en eski ve en köklü oyun konsolu ve oyun yaratıcısı şirketlerinden Nintendo, dünyayı kasıp kavuran ürünleri DS ve Wii’nin gerçekleştirdiği üstün performans sayesinde Japonya’nın en değerli üçüncü şirketi konumuna yükseldi.

  Nintendo, bilinen teknoloji ile yenilik yaratarak ve yeni kullanıcı ara yüzlerine sahip ucuza mal edilen ürünleri piyasaya getirerek, en ciddi rakipleri Sony ve Microsoft’u birçok ana bölgede geride bıraktı ve yeniden piyasanın liderliğini ele geçirdi.

  APPLE’IN TAHTINA ADAY

  Nintendo, Japonya’da portatif müzik ve ev konsolu sektöründe ise Apple’ın hemen arkasından geliyor. Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada, Nintendo’nun DS lansmanı ve Wii ile yeni pazarlarda Apple’ın marka değerine ulaşabileceği belirtildi.

  DS VE WII, NINTENDO’YU UÇURUYOR

  Analistlere göre, DS ve Wii’nin gittikçe artan piyasa hakimiyeti şirketin planladığından daha güçlü hale gelmesine yol açıyor. Nintendo sattığı konsollardan kar elde etmesi açısından da önemli bir konuma yükselmiş bulunuyor. Analistler, diğer şirketler konsollarını zararına satarken Nintendo’nun kar ediyor olmasının, şirketi piyasada nadir görülen bir pozisyona soktuğuna dikkat çekiyor.

  Bu gelişmelerin sonucunda Nintendo Japonya borsasındaki, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan Toyota Motor Corp ve ciddi büyüklükteki Mitsubishi UFJ Finansal Grubu’ndan sonra üçüncü en değerli şirket haline geldi. Analistler, “Nintendo’nun borsadaki başarısı bir şeyi kanıtlıyor ki, o da piyasanın Nintendo’nun sürekli gelişimini bir doruk noktası olarak değil, yükselişin başlangıcı olarak gördüğüdür” yorumunda bulunuyor.

  Nintendo, 2007 yılı sonu itibarıyla Wii satışlarının ilk tahminlerin %18 üzerinde 16.5 milyon birime, DS satışlarının ise yine tahminlerin %18 üzerinde 26 milyon birime ulaşacağını öngörüyor.