1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Nikon Dslr D60


 1. rdwnx

  rdwnx rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanblue
  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D60 dijital SLR kamera incelemesi : Nikon, 2006 yılında duyurduğu D40 ve 2007 yılında duyurduğu D40x modelleri ile farklı bir yöne doğru ilerlemeye başladı. Dijital SLR fotoğraf makineleri artık kompakt boyutlara sahipti ve kullanıcılar artık bu modelleri kompakt kameralar gibi rahatlıkla yanlarında taşıyabileceklerdi. Teknik olarak bakıldığında bir DSLR fotoğraf makinesinin ne kadar kompakt olabileceği konusunda hiç kuşkusuz ki belirli sınırlar mevcut. Ancak kompakt bir dijital SLR kamerayı geliştirmenin ve kolay kullanım özelliklerini cihaza entegre etmenin kesinlikle büyük bir başarı olduğunu da kabul etmek gerek. Nikon firması Nikon D60 dijital SLR kamera ile D40 ve D40x konseptini sürdürüyor.

  Nikon D60 SLR - EXPEED görüntü işlemci
  Nikon D60’da çözünürlük olarak bir değişiklik göz çarpmıyor. Cihaz 10.2 megapiksel çözünürlüğü ile giriş seviyesi dijital SLRL kameraların standardına sahip. Nikon D60 DSLR kamera D300 modelinde de büyük beğeni kazanmış olan teknolojileri bünyesinde barındıran bir model. Nikon D60’ta bulunan EXPEED görüntü işlemcisi mümkün olan en yüksek görüntü kalitesinin elde edilmesini garanti altına alıyor. Kameranın otomatik odaklama ünitesi ise Nikon’un TTL özellikli ve 3 noktaya AF sistemine sahip Multi-CAM 530 AF sensör modülüne dayanıyor.

  Nikon D60 dijital SLR - ISO duyarlılığı
  Kameranın ISO 100 - 1600 değerlerine sahip görüntü sensörü ekstra bir adım ile ISO 3200 değeri kullanımına da olanak tanıyor. D40x modeli ile karşılaştırıldığında kameranın aksiyon fotoğraf çekimi hızının aynı olduğunu görüyoruz. Saniyede 3 kare çekim hızı Nikon’un rakiplerinden geri düşmemesini sağlıyor. Giriş seviyesi segmentteki bir dijital SLR kamera için bu çekim hızı hızlı ve hareketli fotoğraflar çekilmesine yeterli oluyor.

  Nikon D60 D-SLR - Airflow Control Sistemi
  Nikon’un bu giriş seviyesi modelinin yeni bir özelliği de toz önleyici sisteme sahip olması. Bu tür bir sistem çekim sonrasında hayal kırıklıklarını önlemesi ve yine çekim sonrası kullanıcıyı görüntü üzerinde birçok düzeltme işleminden kurtarmasından dolayı çoğu fotoğrafseverin ilk bakacağı özelliklerin başında gelmekte. Bu yüzden kameranın Airflow Control (Hava akımı ile toz engelleme) Sistemine sahip olması kullanıcı açısından oldukça sevindirici. Çünkü sensöre bulaşan toz ve kir tanecikleri her fotoğrafçının fotoğrafçılık hayatında mutlaka problem yaşatmıştır. Kameradaki bir diğer yenilik de optik vizör kullanıldığında otomatik olarak hemen devreye girerek LCD ekranı devreden çıkaran göz sensörü. Bu sayede Nikon D60 dijital kamera enerjiden dikkate değer seviyede tasarruf etmiş oluyor.

  Nikon D-60 refleks kamera - Yenilikçi model
  Nikon geride bıraktığımız birkaç sene süresince rüzgarı arkasına alarak hareket etmekte. DSLR alanındaki gelişmelerin hızlı bir ivmeye sahip olmasına rağmen Nikon bu yarışa kolaylıkla ayak uyduruyor. Firma hemen her ürün segmentinde önemli ve büyük yeniliklere yer veriyor. Nikon’un son zamanlarda elde ettiği başarıların bizi müthiş derecede etkilediğini itiraf etmeliyiz. Fotoğrafçılık adına yenilikçi bir firma olan Nikon makinelerini yaratıcı çekimlerde kullanan amatör ve profesyonel fotoğrafseverlerin tutkularına büyük oranda katkıda bulunuyor.

  Nikon D60 SLR kamera testi
  Nikon D60 dijital SLR fotoğraf makinesini Nikkor AF-S DX 18-55mm f/3.5 - 5.6 G VR objektif eşliğinde sizler için tüm detaylarıyla inceledik. Bundan önce Nikon D60 kamerayı Nikon D40x modelinin devamı olarak niteliyorduk ancak firmanın bu yönde resmi bir görüşü ve açıklaması bulunmuyor.  Nikon D60 | Digital Camera Review | Yapı
  Nikon D60’ın görünümü ve boyutları D40x dijital kameraya benziyor. O yüzden eğer daha önce D40x modeline aşina bir kullanıcı iseniz bu bölümde bahsettiğimiz özelikleri okumayabilirsiniz. Buna rağmen Nikon D60 dijital kameranın gövde yapısı ve ergonomisinin bizi etkilediğini ifade etmeden geçemeyeceğiz. Kameranın hafif yapısı kullanıcının cihazı sürekli yanında taşıması açısından avantaj oluşturuyor. Tipik Nikon çizilerine sahip olan D60 DSLR fotoğraf makinesi grip bölümünün ön kısmındaki kırmızı renkli detay ile tanıdık geliyor. Yüksek kalitedeki plastik malzemeden üretilmiş olan gövdenin detayları mükemmel. Kameranın tüm girişleri gayet hoş ve düzgün bir yapıda tasarlanmış. D60 kamera kompakt boyutlarda olmasına grip bölümü ele mükemmel bir şekilde oturuyor.

  Nikon D60 dijital refleks kamera - Flaş
  Nikon D60 kameranın üst kısmındaki butonlarının konumları değiştirilmemiş. Ana çekim programlarına ulaşılan genel mod kadranı dahili flaşın sağ tarafında konumlandırılmış. Kadran sağ ve sol yönlere normal şekilde hareket edebiliyor ve her bir mod değişiminde hafif ve yumuşak bir klik sesi duyuluyor. Dahili flaş tıpkı D40x modelinde olduğu gibi yeterince yükseğe kalkıyor ve en geniş açılı çekimlerde dahi yeterli pozlama değerleri elde edilmesini sağlıyor. Doğal olarak Nikon D60 kamerada bir flaş bağlantı yuvası bulunuyor ve Speedlight flaş birimlerinin cihaza monte edilebilmesine olanak tanıyor. Bu tür flaşlar Nikon D60 dijital kameranın kompakt boyutlarına aykırı kaçıyor olsa da flaşlı fotoğraf çekimleri açısından zenginlik getirdiği de bir gerçek. Üst kısımdaki butonlar ile pozlama telafisi, Active D-Lighting ve diğer fonksiyonlara ulaşılıyor. Çevresini saran Açma/Kapama halka butonu ile deklanşör de bu kısımda konumlandırılmış.

  - Resim Silinmiş.
  - Resim Silinmiş.

  Nikon D60 DSLR kamera - Objektifler
  Harici objektifler kameranın ön kısmındaki metal objektif yuvasına takılıyor. Biz bu incelememizde Nikon D60 kiti ile birlikte gelen Nikkor AF-S DX 18-55mm G VR objektifi kullandık. Kamera bu standart objektifin yanısıra AF-S ve AF-I Nikkor veya dahili motoru bulunmayan Tip G ve D AF Nikkor objektiflerle de uyumlu. Kameranın desteklediği objektif türlerinin dikkatle seçilmiş olduğu bu objektiflerin hedeflenen kullanıcı kesiminin tüm çekim gereksinimlerini karşılıyor olmasından anlaşılıyor.

  Nikon D60 - Bellek & Batarya yuvaları
  Bellek kartı yuvası D60 kameranın gövdesinin sağ tarafında gövdeye gömülü durumda. Yuvanın kapağı gayet sağlam ve güvenli. Nikon D60 dijital SLR fotoğraf makinesi 2GB veri depolama kapasitesine kadar Secure Digital ve 32GB kapasiteye kadar da SDHC bellek kartlarını destekliyor. Kullanımı hızla yayılan yeni nesil SDHC bellek kartlar hiçbir direnişle karşılaşmadan yakında piyasayı ele geçirecek gibi görünüyor. Cihazın bu tür kartları destekliyor olması kullanıcıların Nikon D60 kamera ile kullanmak üzere hız ve kapasite olarak geniş bir ürün yelpazesinden seçim yapabilecekleri anlamına geliyor. EN-EL9 model batarya kameranın grip bölümün alt kısmındaki yuvaya takılıyor. Metal malzemeden üretilmiş standart üçayak yuvası ise kameranın alt kısmında merkezden biraz ayrı şekilde bulunuyor.

  Nikon D60 dijital SLR - LCD ekran
  Nikon D60’ın arka yüzündeki 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki LCD ekran standart ölçülerde. LCD ekranın kalitesi mükemmel. Sağladığı geniş görüş açısı nedeniyle fotoğraf çekimlerinin keyifle yapılmasını sağlıyor. LCD ekranın hemen üzerindeki optik vizör ile %95 oranında görüntü elde ediliyor ve 0.8x yakınlaştırma yapılabiliyor. Görüntüsü berrak ve net olan optik vizör aracılığı ile kameranın bölümleri ve ayarları ile ilgili çeşitli bilgiler izlenebiliyor.

  Nikon D60 SLR - Kolay kullanım & Kalite
  Nikon D40x ve D40 modellerindeki konseptin Nikon d60 kamerada da başarılı bir şekilde devam ettirildiği görülüyor. D40x ve D40 modelleri kolay kullanım özellikleri ve kaliteyi bir arada sunan yapıları medeniyle fotoğrafa tutkun amatör kullanıcılar tarafından büyük bir beğeni ile karşılanmışlardı. Nikon d60 dijital fotoğraf makinesinin buton yapısı ve fonksiyonellikleri oldukça mantıklı bir çerçevede ve pratik kullanım koşullarına uygun olarak tasarlanmış. Nikon bunun başarı kazanmada önemli bir faktör olduğunu daha önce de kanıtlamıştı. Ve şimdi Nikon D60 modelinde de aynı çizgiyi sürdürüyor.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D60 | Digital Camera Review | Kullanim
  Olgun bir dijital SLR model olsa da Nikon D60 kameranın ana hedefi kolay kullanım özelikleri sunmak. Nikon’un bunun adeta kendine görev edindiği görülüyor. Kolay kullanım özellikleri, gelecekteki potansiyel D-SLR kullanıcılarının bu modellere sorunsuz geçişleri için uygun bir araç oldukları gibi aynı zamanda daha önce basit kompakt bir kamera ile edindikleri deneyimleri de ellerindeki DSLR model ile devam ettirmelerine de olanak tanıyor. Bunun çok komplike bir misyon olduğu söylenemez ama DSLR bir kameradaki ayar ve uygulama seçeneklerinin sağladığı olanak zenginliğinin kompakt bir modele kıyasla çok daha gelişmiş durumda olduğu da herkes tarafından bilinmekte.

  Nikon D60 SLR kamera - HELP fonksiyonu
  Nikon D60 keyifli ve kolay anlaşılabilir bir kullanım yapısına sahip. Başlangıç seviyesindeki SLR kullanıcıları için kamera üzerindeki fonksiyon sayısının zengin olduğu ve çekim olanaklarının da belki geniş olduğu söylenebilir ama buna rağmen cihazın kullanımı sade ve anlaşılabilir yapıda. Böylece Nikon, kompakt kameralardan Nikon D60 SLR kameraya geçişin karmaşık olmayan bir yapıda olmasını sağlamış. Nikon D60 kamera üzerindeki önemli yardım fonksiyonlarından biri de entegre HELP özelliği. Kullanıcı parmağını HELP butonuna basılı tuttuğunda ekrandaki ayarlarla ilgili bilgileri görüntüleyebiliyor.

  Nikon D60 dijital SLR - LCD ekran
  Kamera ilk seferinde açılarak aktif hale getirildiğinde LCD ekran üzerinde çok sayıda dil seçeneği ile karşılaşıyorsunuz. Ancak maalesef; Çince(Basit ve geleneksel), Hollandaca, İngilizce, Fince, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe(Polca), Portekizce, Rusça, İspanyolca ve İsveççe olmak üzere toplam15 dil desteği bulunan Nikon D60 kameranın Türkçe dil desteği bulunmuyor. Dil seçiminin ardından zaman dilimi, yaz saati uygulaması ayarı ve tarih ile saati bilgilerinin de düzeltilmesinden sonra Nikon D60 fotoğraf çekmeye hazır hale geliyor. Ekran üzerinde görüntülenen bilgiler gayet hoş renklerle oldukça iyi organize edilmiş. Gerekli bilgilerin kısmen grafiklerle süslenmiş bu bilgilendirme yöntemini oldukça tatmin edici bulduk. 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki LCD ekran çekim sırasında kullanıcıya yarar sağlayan çok sayıda bilgiyi görüntülüyor. Cihazın menüsüne girdiğinizde ise kendinizi adeta kameranın kalbine buluyorsunuz. Menüde geniş sayıda ayar seçeneğine yer verilmiş. Kameranın menüsü Nikon geleneğine uygun bir yapıda tasarlanmış. Dikey bir şekilde listelenen bölümler üzerinden dilediğiniz bölüme ait detaylar ekranın sağ tarafında görüntüleniyor.

  Nikon D60 refleks kamera - Toz Temizleme sistemi
  Kamera kapatılıp tekrar açıldığında ekranda Anti-Dust toz temizleme sistemine işaret eden sembolün belirdiğini görüyorsunuz. Kameranı sensörünün bu sistem sayesinde temizleniyor ve sürekli otomatik olarak temiz tutuluyor olması mükemmel. Sistem, kullanıcının dilediği şekilde ayarlanabiliyor. Gelişmiş menü üzerinden, toz giderme sisteminin kameranın açılış ve kapanışında veya sadece açılışında veya kapanışında çalışması sağlanabiliyor. Sistemin tamamen devre dışı bırakılarak kapatılması da mümkün ancak kameranın sensörünün temizliğini garanti altına alan bu seçeneğin iptalinin tercih edileceğini sanmıyoruz. Çünkü toz temizleme sistemi kameranın işleyişine olumsuz bir etki getirmiyor. Ayrıca açılış esnasında deklanşöre basıldığı takdirde temizleme sistemi otomatikman duruyor.

  Nikon D60 SLR - Netleme alanları
  Nikon D60 dijital SLR fotoğraf makinesinin arka yüzündeki oldukça kaliteli LCD ekran geniş bir görüş açısına sahip. D60 kamerayı başınızın üstüne kaldırdığınızda, sağa veya sola doğru uzattığınızda veya dizlerinizin hizasına indirdiğinizde LCD ekran üzerindeki görüntü gayet rahat izlenebiliyor. Nikon D60 SLR kamerada LCD ekran üzerinden Live View canlı ön izleme özelliğine yer verilmemiş ancak LCD ekranın geniş görüş açısı sayesinde bunu eksikliği pek hissedilmiyor. Nikon D60 giriş seviyesinin ilk kademesinde bir model. Hızlı tepki verebilen cihaz açılır açılmaz fotoğraf çekebiliyor. Kameranın otomatik netlemesi hızlı ve hassas çalışıyor. D60 kameranın AF otomatik odaklama sisteminde üç netleme alanı bulunuyor. Bunlardan merkezde olanı en hassas alan. Pratik çekim koşullarında oldukça hızlı sonuç veriyor. Bu konuda eksikliğini hissedebileceğiniz tek şey AF sisteminin daha yüksek segmentteki modeller gibi gelişmiş olmaması. Ancak Nikon D60 SRL kameranın bu segmentte bir ürün olmadığı da ortada zaten.

  Nikon dijital SLR kamera - Çoklu seçim butonu
  Nikon D60 kameranın arka yüzünde en büyük alanı 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki LCD ekran kaplıyor. Ekranın sol kısmında sıklıkla kullanılan dört adet buton konumlandırılmış. Sağ tarafta ise üst ve alt kısmında birer butonun yer aldığı çoklu seçim butonu bulunuyor. Kameranın arka yüzü karmaşık buton yapısından uzak gayet derli toplu ve düzgün. Tıpkı D40x modelinde olduğu gibi Nikon D60’ın arka yüzünde de örneğin ISO ve beyaz ayarlarının yapıldığı özel görevli butonların eksikliğini hissettik. İlk başta bunun kameranın kullanım hızını etkileyeceği düşünülse de “i” butonuna basarak ekrandan bu ayarlara direkt olarak ulaşmak ve çoklu seçim butonunun kullanarak gerekli ana ayarları gerçekleştirmek mümkün.

  Nikon D60 | Digital Camera Review | Ayarlar
  Giriş seviyesi model ifadesi fonksiyonellik veya ayar seçeneklerinin zayıf olması anlamına gelmiyor. Aksine, Nikon D60 dijital SLR fotoğraf makinesi kompakt bir modelden DSLR modele geçiş yapan kullanıcılar için son derece zengin ayar seçenekleri sunan bir ürün. Buradaki tek fark bu seçeneklerin sunuş tarzı ve derinliğinde yatıyor. Hiçbir eksikliği hissedilmeyen zengin çekim seçenekleri sayesinde her türlü fotoğraf çekim işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. DSLR üreticilerinin yüksek kalitedeki teknolojiyi böylesine basit, sade ve kullanıcı dostu bir yapıda tasarlama konusundaki başarıları gerçekten şaşırtıcı.


  Nikon D60 D-SLR - Aksiyon fotoğrafçılığı
  Nikon D60 kameranı çalışma hızı da oldukça tatmin edici. Kamerayı açtıktan sonra hemen fotoğraf çekmeye başlayabiliyorsunuz. Sadece normal fotoğraf çekimi değil aynı zamanda saniyede maksimum 3 kare çekim hızı ile seri fotoğraflar da çekilebiliyor. Saniyede 11 kare gibi inanılmaz hızlara ulaşan profesyonel segmentteki modeller yanında yavaş kalsa da kameranın saniyede 3 kare seri çekim yapabilmesi hedef kullanıcı kesimi açısından gayet yeterli. D60’ın üç farklı netleme alanı biraz arttırılabilirdi. Otomatik netleme işlemi hızlı ve hassas olmakla beraber bazen hızlı hareket eden nesnelerin fotoğraflanmasında yetersiz kalabiliyor. 9 noktaya otomatik netleme buna bir çözüm oluşturabilirdi. Öte yandan kameranın hedef kullanıcı kitlesi açısından bu durumun herhangi bir sıkıntı oluşturacağını sanmıyoruz. Daha ileri seviye fotoğrafçılar da zaten D90 veya D300 gibi bir modeli tercih edeceklerdir.

  Nikon D60 SLR - ISO değerleri
  Çekim hızının yanısıra ISO duyarlılık değerleri de önemli bir nokta. D60 kamera her iki açıdan iyi bir model. D40x modelinin sergilediği yüksek performansı Nikon D60 kolaylıkla yakalıyor. Kameranın zaten alanında kendini kanıtlamış bir sensöre sahip. Test fotoğraflarından ISO 800 (dahil) değerine kadar mükemmel bir görüntü kalitesi ortaya çıktığı görülüyor. Çekilen fotoğraflarda ISO 1600 değerine kadar noise etkisi göze çarpmıyor. ISO 1600 değerinde de yıllar önce karşılaştığımız oranların aksine pozlama değerlerinin iyi olduğunu ve fotoğrafların problemsiz bir şekilde kullanılabileceğini gördük. ISO 3200 seçeneğinden de artık şüphemiz yok. Bu değeri tercih ederken asıl meselenin bir fotoğraf elde edip etmemek olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Yüksek ISO değerlerinde çekilmiş fotoğraflar üzerinde daha sonra düzeltme işlemleri gerçekleştirilebilir ve buna uygun olarak sonuçlar elde edilebilir.

  Nikon D60 kamera - Renk sunumu
  Nikon D60 dijital SLR kameranın renk sunumu canlı. Doygunluk konusunda da kısmen kırmızı ve mavi tonların ağır bastığı görülüyor. Bu da fotoğrafı ortaya çıkaran daha hassas renklerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Dijital SLR fotoğraf makinelerinde bu durumla sıklıkla karşılaşıyoruz. Çünkü kullanıcıların geniş bir kesimi doğal renklerden ziyade daha doygun renk tonlarını tercih ediyor. Genel olarak otomatik beyaz ayarı ışığın dengelenmesinde bir problem yaşatmıyor.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  adece flüoresan ışığında renkler biraz daha sıcak tonlara yatkın oluyor. Pozlamayı bir adım fazla gerçekleştirmek sonucu biraz düzeltmesine rağmen beyaz ayarını manuel olarak yapmak daha iyi bir sonuç elde edilmesini sağlıyor. Eğer fotoğraf çekimlerinizi RAW formatta gerçekleştiriyorsanız beyaz ayarı dengesini daha sonra da yapabilirsiniz.

  Nikon D60 - Rötuş menüsü & Video kayıt
  Nikon D60’ta ayrı bir rötuş menüsü bulunuyor. Bir fotoğrafı çekip hafıza kartına kaydettikten sonra bu menü aracılığı ile çeşitli rötuş fonksiyonları uygulanabiliyor. Menü çok sayıda seçenek ve olanak sunuyor. Bu seçenekler arasında RAW formatlı fotoğraflar üzerinde rötuş olanağı dahi mevcut. Renk değerleri konusunda kamerayı tamamen kişisel tercihlerinize göre ayarlamak mümkün. Yeni bir özellik ise, JPEG formatlı görüntüleri maksimum 640 x 480 piksel çözünürlükte ve maksimum 15 kare/saniye hız ile peşpeşe oynatabilmeyi sağlayan video fonksiyonu. Bu konuda, yakın gelecekte profesyonel ve deneyimli fotoğrafçılara yönelik çeşitli gelişmiş seçenek ve uygulamalarla karşılaşacağımızı ve önümüzdeki senelerde akıllı yazılımlar sayesinde bazı daha yenilikçi gelişmelerin ortaya çıkacağını düşünüyoruz.

  Nikon D60 - Active D-Lighting fonksiyonu
  Nikon D60 ile dış mekanlarda çekilen fotoğraflarda sıcak renkler hakim olsa da genel renk sunumu gayet iyi. Kameranın pozlaması mükemmel çalışıyor olmasına rağmen bazı durumlarda Active D-Lighting fonksiyonu oldukça etkili katkılarda bulunabiliyor. Bu fonksiyonu kameranın menüsü aracılığı ile devreden çıkarmak mümkün. Ve bazen yüksek kontrastlı görüntüler üzerinde ayarlama yapılması gerekebiliyor. D60 dijital fotoğraf makinesi görüntülerde bir miktar yüksek kontrastlı tonlar üretmeye meyilli ve bu da fotoğraflardaki aydınlık alanların aşırı parlak çıkmasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda Active D-Lighting fonksiyonu çok kullanışlı bir çözüm oluyor. Yine de kameranın kontrast ayarını düşürme opsiyonu mevcut.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D60 dSLR - Keyifli çekim
  Nikon D60 ile çektiğimiz fotoğraflar bizi hiç şaşırtmadı. D40 ve D40x modellerini kullandıktan sonra Nikon D60’ın benzer kalite ile seriyi devam ettiren mantıklı bir model olduğunu gördük. İlave fonksiyonellikler daha kolay ve kullanıcı dostu özellikler getiriyor. Kameranın kalitesi zaten tatmin edici. D60 serinin başarısını sürdürüyor. Nikon D60 tatmin edici kalitesi ve keyifli çekim sunan giriş seviyesi bir dijital fotoğraf makinesi.

  Nikon D60 | Digital Camera Review | Bellek ve Pıl Kullanımı
  Nikon D60 modelinin Secure Digital ve SDHC bellek kartlarını destekliyor olması hiç de şaşırtıcı bir durum değil. Nikon bir süre önce en azından bir kısım SLR ürünlerinde CompactFlash kartlardan bu küçük bellek kartlarına geçiş yapmıştı. Çeşitli hızlara ve veri depolama kapasitelerine sahip olan bu küçük formatlı bellek kartları dünya standardı haline gelmiş durumda. Nikon D60 kameranın SDHC desteği sunuyor olması, 32GB kapasiteli SDHC kartların bu sene içerisinde piyasaya sunulması ile birlikte cihazın 32GB veri depolama kapasitesine sahip olacağı anlamına geliyor. Eğer kompakt bir modelden Nikon D60 kameraya geçiş yapacaksanız bu tür yeni bellek kartlarını da cihazınız ile birlikte kullanabileceksiniz.
  Nikon D60 - JPEG, RAW (NEF) & Kombine çekim
  Daha önce JPEF formatta çekim yaptıysanız TIFF formatın çok büyük boyutlu dosyalar oluşturduğunu ve çoğu kullanıcı için uygulamalarda bu durumun cazip olmadığını görmüşsünüzdür. Günümüzde RAW formatta çekim gittikçe yaygınlaşıyor. Bunun olumlu bir gelişme olduğunu düşünüyoruz; çünkü fotoğrafçılığı daha canlı bir hale getiriyor ve fotoğrafsevere daha çok olanak sunarak elde edilen sonuç üzeriden daha çok söz hakkı tanıyor. Nikon D60 ile RAW(NEF) veya JPEF formatta çekim yapabildiğiniz gibi fotoğraflarınızı aynı anda bu her iki formatta da kaydedebiliyorsunuz. Ancak bu son seçenekte JPEG görüntülerin daha düşük sıkıştırma oranlarında kaydedilmesinin mümkün olmaması üzücü bir nokta. RAW formattaki fotoğraflar üzerinde işlemler yapmak işçin Adobe Camera RAW (güncelleme için Adobe web sitesini ziyaret edebilirsiniz) yazılımı veya Nikon’un opsiyonel olarak satın alınabilecek olan Capture NX yazılımı kullanılabilir.

  Nikon D60 - Secure Digital High Capacity bellek kartları
  Nikon D60 dijital SLR fotoğraf makinesi ile Fine L çözünürlüğünde ve saniyede 3 kare çekim hızı ile yaklaşık olarak 100 adete kadar JPEG fotoğraf seri olarak çekilebiliyor. Bu miktarın ardından çekim hızı %50 oranında düşüyor fakat yine de çekime devam edebiliyorsunuz. Kameranın geniş tampon belleği görüntüleri hızlı bir şekilde işliyor. Daha düşük standarttaki SD kartlarla da makul bir performans elde ediliyor olsa da mümkün en yüksek hıza ulaşmak istiyorsanız SanDisk Extreme III gibi hızlı bir bellek kartı kullanmanızı öneririz. Bu tür kartlar özellikle yüksek dosya boyutlarına neden olan RAW formatlı çekimlerde avantaj sağlıyor. Nikon D60 kameranın dahili belleği maksimum altı adet RAW fotoğraf kaydedebiliyor. RAW formattaki bir fotoğraf 9MB civarında yer kaplarken JPEG (Fine / L) formatta bir fotoğraf 4.8MB civarında ve aynı anda hem JPEG hem RAW fotoğraf 10MB civarında yer kaplıyor. Bu durum da geniş kapasiteli bir bellek kartı ihtiyacını doğuruyor. Örnek vermek gerekirse; tatilde en yüksek görüntü kalitesinde 400 adet kadar fotoğraf çekeceğiniz düşünüldüğünde 4GB kapasiteli bir SDHC bellek kartına ihtiyacız olacaktır.

  1GB kapasiteli bellek kartı ile çekim sayıları
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - NEF - 9,0MB - 79 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Fine - 4,8MB - 129 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Normal - 2,7MB - 225 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Basic - 1,2MB - 487 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Fine - 2,4MB - 251 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Normal - 1,3MB - 431 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Basic - 0,6MB - 888 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Fine - 1,2MB - 487 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Normal - 0,7MB - 839 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Basic - 0,3MB - 1500 adet fotoğraf
  Çözünürlük NEF+JPEG - Basic - 10,1MB - 70 adet fotoğraf  Nikon D60 SLR - USB 2.0 Hi-Speed bağlantı
  Çekilen fotoğraflar USB 2.0 Hi-Speed bağlantı sayesinde fotoğraf makinesinden masaüstü veya dizüstü bilgisayara direkt olarak aktarılabiliyor. Bu hızlı bağlantı eşliğinde SanDisk Extreme III gibi hızlı bir bellek kartı da kullanıldığında aktarım işlemlerinin gecikmesiz yapılabildiği bir dijital çalışma ortamı elde ediliyor. Fotoğrafların aktarılmasında kameranın kendisini kullanmak istemeyen fotoğrafseverler kart okuyucu olarak adlandırılan bir cihaz satın alabilirler. Dijital çalışma ortamının vazgeçilmez elemanlarından olan kart okuyucu cihazlar veri aktarım işlemlerini son derece kolay ve rahat bir hale getirmekte. SanDisk’in USB 2.0 Hi-Speed Extreme kart okuyucusu (FireWire’ın yanısıra) maksimum 20MB/saniye veri aktarım hızı ile şu anda piyasada mevcut en hızlı model.

  Nikon D60 - 1000mAh EN-EL9 Lityum İyon batarya
  D40 ve D40x modellerinde olduğu gibi Nikon D60 dijital kamera da ihtiyacı olan enerjiyi 1000mAh EN-EL9 Lityum İyon bataryadan alıyor. Önceleri Nikon’un daha önceki bataryalarını kullanmaktan vazgeçmiş olmasını bir eksiklik olarak görmüştük ancak bunun bir zaman meselesi olduğunu ve bataryaların ömürlerini tükettiğini hep beraber gördük. Günümüzde artık bunun bir önemi kalmamış durumda. Nikon D60 enerjiyi son derece tasarruflu kullanan bir DSLR kamera. Eğer gün içerisinde 450 - 500 adet fotoğrafı aşmazsanız, yedek bir pile ihtiyaç duymadan kameranın bataryasını gün sonlarında şarj ederek kullanabilirsiniz. Aksi durumlarda yedek bir batarya satın almanızı öneriyoruz.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Leo Kenzo

  Leo Kenzo rank8

  Kayıt:
  27 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  1.309
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  SLR kamera = Nikon
   
 3. shoo_tr

  shoo_tr rank8

  Kayıt:
  27 Haziran 2008
  Mesajlar:
  87
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  ah ulen ah keşke benimde böyle bir makinem olsa valla çok süper fotoğraf çekerdim :)