1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   boşalan

Nikon Dslr D40x |


 1. rdwnx

  rdwnx rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanblue
  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D40x incelemesi : D40 modelinin tanıtımında Nikon firması piksel miktarı konusuna pek değinmemişti çünkü ürün - bize göre çoğu uygulama için yeterli olan - ‘sadece’ altı milyon piksel çözünürlüğe sahipti. Bu nedenle, D40 modelinin duyurulmasının üzerinden uzun bir zaman geçmeden Nikon’un en önemli değişiklik olarak görüntü algılayıcısının dikkat çektiği D40x modelini kullanıcıların beğenisine sunması hiç de şaşırtıcı olmadı. Bu modelde piksel sayısının tıpkı D80’de olduğu gibi on milyona yükseltilmiş olduğunu görüyoruz. Bununla birlikte Nikon D40x modelini D40’ın devamı olarak değil de D40 modelinin büyük kardeşi olarak yan yana düşünmek gerekir. Yakın bir geçmişte Nikon D40 dijital fotoğraf makinesi uluslararası saygınlığa sahip DIWA Altın Ödülüne layık görülmüştü. Ödül kazanan bu model ile büyük benzerlikler taşıdığından dolayı D40x dijital kameranın da çok iyi bir başlangıç yaptığını söyleyebiliriz.

  Nikon D40x dijital SLR - ISO değerleri
  Görüntü algılayıcı özelliklerinin - 6 milyon pikselden 10 milyon piksele - arttırılmış olması sonucunda algılayıcının hassasiyeti de buna göre artmış oluyor. Kamera ISO 100 ile ISO 3200 ışık hassasiyeti değerlerine sahip. ISO 3200 değeri Hi-1 ile gösteriliyor. Düşük ISO değerinin seçenek olarak sunulması hoş ancak işin esasına bakıldığında bu çok da gerekli bir özellik değil. Mevcut seçenekler arasında ISO 200 değeri zaten var ancak stüdyo ışıklandırması veya parlak günışığında fotoğraf çekenler açısından ISO 100 de gerekli oluyor. Ayrıca en düşük ISO değerinde çekim yapmak isteyen kullanıcılara ISO 100 seçeneği sunulmuş oluyor.

  Nikon D40x dijital SLR - Pil ömrü
  Nikon daha önceki D40 modelinde 2.5 kare/saniye olan çekim hızını da Nikon D40x DSLR kamerasında saniyede 3 kareye yükseltmiş. Nikon D40x sahibi kullanıcıların ne kadar sıklıkla seri çekim yapacakları düşünüldüğünde bu hızın fazlasıyla yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Yine de olaya ‘ne kadar fazla ise o kadar iyidir’ açısından bakarak az miktarda olan bu artışı alkışlıyoruz. Kameradaki önemli gelişmelerden bir tanesi de ekonomik enerji kullanımı. D40 da enerji kullanımı açısından ekonomik bir modeldi ama Nikon D40x modelinde bir adım daha öteye geçilmiş. Nikon’un resmi olarak bildirdiğine göre Nikon D40x kamera tam dolu batarya ile 500 adetin üzerinde fotoğraf çekebiliyor. Bu da ortalama kullanımda bir haftada çekilen fotoğraf sayısından yüksek bir rakam.

  Nikon D40x - Kompakt SLR gövde
  Nikon D40x dijital SLR fotoğraf makinesinin gövdesi kendine has bir görünüme sahip. D40x son derece kompakt boyutlarda bir model. D40x kamera ile Nikon, tıpkı D40 modelinde olduğu gibi başlangıç seviyesinde olan ancak fotoğraf makinesinden çok şey bekleyen SLR kullanıcılarını hedefliyor. Nikon D40x dijital kamera böylesine kompakt gövdesi ile bu sınıftaki kullanıcıların kalbini hiç zorluk yaşamanda kazanacaktır. Hâlâ çoğu kullanıcılara göre SLR fotoğraf makinelerinin birçok şeyi barındırmaları gerektiği düşünülüyor. Nikon, kompakt yapıdaki standart veya VR özellikli yeni 55 - 200mm telezum objektifleri ile bu düşünce tarzının artık geride kaldığını kanıtlıyor. Gövde yapısı kompakt olmasına rağmen Nikon D40x dijital fotoğraf makinesinin arka yüzünde 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğünde bir LCD ekran bulunuyor. LCD ekranda sadece çekilmiş olan fotoğraflar izlenmiyor aynı zamanda çekim ile ilgili tüm bilgiler de görüntüleniyor. Bu sayede, gerçekleştirilmiş olan ayar değişikliklerini anında görebiliyorsunuz. Buna ek olarak, hemen her konu hakkında yardım bilgilerine ekrandan ulaşarak kullanım kılavuzuna başvurmak zorunda kalmıyorsunuz.

  Nikon D40x objektifler - Odaklama
  Nikon’un bu modelinde üstün özelliklerin yanısıra örneğin objektiflerin kullanımında yaşandığı gibi bir takım sınırlamalar da mevcut. Nikon D40x dijital SLR fotoğraf makinesinde netleme motoru bulunmadığından dolayı otomatik netleme özelliği, sadece dahili netleme motoruna sahip objektifler kullanıldığı zaman çalışıyor. Bunu nedeni de maliyeti düşürme hesapları. Çok eski model Nikon objektiflere sahip olmadığınız sürece bu sınırlandırma Nikon’un geniş ürün yelpazesi sayesinde herhangi bir problem yaşatmayacaktır. Zaten bahsettiğimiz bu kullanıcı grubunun çok kalabalık olduğunu da sanmıyoruz.


  Nikon D40x | Digital Camera Review | Yapı
  Nikon D40x dijital fotoğraf makinesi dış görünüm olarak önceline çok benziyor. Bu yüzden, ürünün yapısı ve ergonomisi hakkındaki beğeni ağırlıklı görüşlerimizi tekrarlamamız okuyucularımızı şaşırtmayacaktır. Kameranın kompakt ve hafif gövde formatı harika bir tasarım örneği sergiliyor. D40 modelinde de bu özelliklerin tipik Nikon tasarımını gerektirmediğini görmüştük. Nikon D40x dijital SLR kamerada da serinin karakteristik kırmızı simgesi bulunuyor. Bu da kameranın Nikon DSLR ürün serisinin mükemmel bir üyesi olduğunu göstermeye yetiyor. Nikon D40x’in gövdesinde ağırlıklı olarak plastik malzeme kullanılmış ancak ürün hiçbir şekilde ucuzluk hissi uyandırmıyor. Cihazın detayları son derece çekici çizgilere sahip ve tüm yuva kapakları mükemmel bir şekilde uyum sergiliyor. Nikon D40x kamera büyük ellere sahip kullanıcıların dahi eline çok rahat ve dengeli oturan bir yapıya sahip.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D40x D-SLR kamera - Flaş & Mod kadranı
  Nikon D40x dijital kameranın üst kısmına baktığımızda dahili flaşını görüyoruz. Dahili flaş açılarak yeterince yukarı kalkıyor ve 18mm açıda iyi bir pozlama elde edilmesini sağlıyor. Ayrıca kameraya SB-400 gibi harici flaşların takılmasına olanak tanıyan harici flaş yuvası da bulunuyor. Harici flaş birimi ile flaş yuva ayaklarının temas noktalarını koruyan küçük bir kapak mevcut ancak kameranın bu kapağı çabucak kaybolabiliyor. Buna bir çözüm bulunması yararlı olacaktır. Kameranın prizma yapısındaki gövdesinin üst kısmının sağ tarafında üzerinde çeşitli çekim programlarının yer aldığı mod kadranı bulunuyor. Mod kadranında yeşil renkli otomatik çekim modu ve diğer hazır çekim modlarını ifade eden simgeler mevcut. Bunların yanında çekim hızı ve diyafram öncelikli çekim seçenekleri de yer alıyor. Grip bölümüne geçtiğimizde mükemmel bir şekilde konumlandırılmış olan deklanşörü görüyoruz. Deklanşörün etrafını halka şeklindeki Açma / Kapama butonu çevreliyor. Deklanşörün hemen arkasındaki INFO butonu aracılığı ile kameranın arka yüzünde çeşitli bilgilerin görüntülenmesi sağlanıyor. Bu bölümdeki son özellik ise manuel pozlamada diyafram değerini seçme işleminde kullanılan pozlama telafi butonu.

  Nikon D40x SLR - AF-S & AF-I objektifler
  Kameranın metal bir objektif yuvası bulunuyor. Uzman kullanıcılar otomatik netleme motorunun eksikliğini hissedeceklerdir. D40 modeli hariç Nikon’un diğer tüm DSLR kameralarında bu işlem için küçük bir anahtar bulunuyor. Bu anahtarın olmaması, otomatik netleme özelliğini arayan kullanıcıların sadece AF-S ve AF-I objektifler ile çalışabilecekleri anlamına geliyor. Nikon D40x dijital SLR kamera ile G- veya D- tip objektifleri de kullanabiliyorsunuz ancak otomatik odaklama özelliği bu objektiflerde kullanılamıyor. Bütün bunlara rağmen fotoğrafseverlerin herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını da söylemeliyiz. Çünkü Nikon’un AF-S ve AF-I objektiflerden oluşan mükemmel bir ürün yelpazesi bulunuyor. Bu ürünler, Nikon D40x modelinin hitap ettiği kullanıcı kesiminin gereksinimlerini mükemmel şekilde karşılayabiliyor. AF-S tip objektiflerin sağladığı büyük bir avantaj da yüksek hızları ve odaklama işlemini sessiz olarak gerçekleştirmeleri.

  Nikon D40x - SDHC flaş bellek kartı yuvası
  USB ve A/V çıkış bağlantılarını örten kapak arkadan bakıldığında Nikon D40x dijital fotoğraf makinesinin sol tarafında yer alıyor. Kameranın diğer yanında ise Secure Digital bellek kartı yuvası konumlandırılmış. Nikon D40x dijital kamera aynı zamanda yeni SDHC platformunu da destekliyor; Secure Digital High Capacity’nin kısaltması olan SDHC özelliği sayesinde yeni nesil SD bellek kartları 4GB seviyesinden başlayan veri depolama kapasitelerine ulaşabiliyorlar. Lityum iyon batarya yuvası kameranın grip bölümünün alt kısmında konumlandırılmış. Son olarak Nikon D40x kameranın alt kısmında standart özelliklerde bir üçayak bağlantı yuvası yer alıyor.

  Nikon D40x dijital SLR - Grip bölümü
  D40x fotoğraf makinesinin ön tarafına döndüğümüzde, grip bölümünün ön kısmında tercihe bağlı olarak satın alınabilecek uzaktan kumanda aletinin kullanımında görev yapan kızılötesi alıcı yer alıyor. Kauçuk malzeme ile kaplanmış olan grip bölümünün ele oturuşu çok iyi. Odaklama ve kendi kendime çekimde zamanlayıcı gösterge olarak görev yapan led grip bölümünün yan tarafına doğru konumlandırılmış. Yine önden bakıldığında objektif yuvasının sağ bölümünde dahili flaş ayarlarının yapıldığı bir buton yer alıyor.


  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]


  Bunun hemen altında ise programlanabilen bir fonksiyon butonu görüyoruz. Normalde bu buton kendi kendine çekimde zamanlayıcı fonksiyonunu görüyor ancak kullanıcılar dilerlerse bu butonu beyaz dengesi veya ISO ışık hassasiyet ayarlarında da kullanabiliyorlar. Nikon uzmanları, artık objektif üzerinde yer alan odaklama anahtarının bu noktada bulunmadığını fark edeceklerdir.

  Nikon D40x dijital refleks kamera - 2.5 inç LCD ekran
  Nikon D40x, arka yüzündeki sınırlı sayıda butonlar nedeniyle oldukça sade bir görünüm sergiliyor. Böylece tüm seçeneklerin bir arada sergilenerek kullanıcının dikkatini dağıtması önleniyor. Kameranın arka yüzünde dikkati çeken ilk özellik 2.5 inç (6.35 cm) büyüklüğündeki LCD ekran oluyor. Mükemmel bir kaliteye sahip olan LCD ekran geniş bir görüş açısı sunuyor ve parlak ışık altında dahi görüntüler rahatlıkla izlenebiliyor. LCD ekranın üst kısmında bir optik vizör mevcut. Bu vizör Nikon D80 ve Nikon D200 modellerinde bulunanlara kıyasla daha küçük olmakla beraber berrak, net bir görüntü ve bol miktarda bilgi sunuyor. Optik vizör üzerinde bataryanın mevcut kapasitesi veya kameraya bellek kartı takılmamış olduğu gibi bilgiler görülebiliyor. Nikon D40x dijital fotoğraf makinesinin dahili yardım fonksiyonunun kullanım bilgilerini de içeriyor olması son derece güçlü bir yardımcı olarak dikkat çekiyor.

  Nikon D40x DSLR fotoğraf makinesi - Zum butonları
  LCD ekranın solunda, çekilmiş olan görüntülerin izlenmesinde görev alan butonlar, menü butonu ve iki adet zum butonu konumlandırılmış. Zum butonlarından üstte olanı görüntüleri uzaklaştırmada ve indeks olarak listelenmelerinde kullanıldığı gibi aynı zamanda kullanıcıya yardımcı bir fonksiyon da üstleniyor. Bu butonu ayarlar hakkında bilgi edinmek için veya işlemler sırasında yanlış bir şeyler olduğunda detaylı açıklama elde etmek için kullanabiliyorsunuz. Bu fonksiyon gerçekten iyi iş görüyor ve az birikime sahip kullanıcılar için iyi bir öğrenim deneyimi sağlıyor. Butonlardan altta olanı da yakınlaştırma için kullanılırken aynı zamanda birçok ayarın değiştirilmesinde görev alabiliyor. Bu butona bastığınızda LCD ekranın sağ tarafındaki çoklu kontrol butonu ile çeşitli ayar seçenekleri üzerinde dolaşabiliyorsunuz. Gerek duyduğunuz tüm ayar değişikliklerini bu şekilde gerçekleştirmeniz mümkün. Bunu son derece kullanıcı dostu bir özellik olarak gördük. Çoklu kontrol buton grubunun ortasında artık bize tanıdık gelen ve seçilen değişikliklerin onaylanmasında kullanılan OK butonu yer alıyor. Bunun altında da artık tüm dijital kameralarda bulunan çöp kutusu butonunu görüyoruz. Bunların hepsinin üzerinde pozlama ve netleme ayarının kilitlenmesine yarayan buton bulunuyor. Bu butonun ne şekilde işlem göreceğini menüden ayarlayabiliyorsunuz. Son olarak, grip bölümünün kullanıcının başparmağına denk gelen kısmında pozlama ile ilgili detayların değiştirilmesine yarayan mod kadranı konumlandırılmış.

  Nikon D40x DSLR - Sade kullanım özellikleri
  Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Nikon D40x dijital kamera D40 modelinin konseptinden sapmamış ve gövde olarak bakıldığında ise her iki modelin de eşdeğer olduğunu söylemek mümkün. Cihaz genel olarak gayet sade kullanım özelliklerine sahip. Cihazın sade kullanım yapısı başlangıç seviyesindeki kullanıcıların hemen çekim yapmaya başlamalarına olanak tanıyor. D40x dijital fotoğraf makinesinin buton yapısı ve fonksiyonellik açısından mükemmel bir dengeye sahip olduğu görüşündeyiz. Görünüşe göre bu da, üretici bir firmanın en çok iddialı olabileceği alanlardan birinde Nikon’un kendini kolaylıkla kanıtlamış olduğunu gösteriyor.

  Nikon D40x | Digital Camera Review | Kullanim
  Üretim konusunda kompakt bir kameradan dijital SLR bir kameraya geçiş son derece güç olmasa gerek. Doğal olarak fonksiyonellik açısından gelişimler kaydetmek gerekirken, olasılıklar sınırsız sayıda olacak ve elbette kullanım özellikleri de farklılıklar sergileyecektir. Tüm bunlarla birlikte, Nikon özellikle işlemler açısından kullanım kolaylığı sağlama konusunda mükemmel bir iş çıkarmış. Kameranın işlemleri son derece sade ve basit bir tarzda gerçekleştiriliyor ve bu durum cihazın, üst seviyedeki gelişmiş modellere giden yolda ideal bir geçiş noktası olmasını sağlıyor. Gerçek anlamda bir dijital SLR fotoğraf makinesi olan Nikon D40x daha pahalı modellerle eşdeğer özelliklere sahip. Cihazın dahili yardım fonksiyonu ve bilgileri sunuş tarzı en çok dikkat çeken özelliklerinin başında geliyor.

  Nikon D40x DSLR kamera - Çekim bilgileri
  Nikon D40x kamerada bilgileri üç değişik yol ile elde edebiliyorsunuz; kameranın orijinal ayarında bilgiler açık renkli arka plan üzerinde siyah harflerle grafik olarak gösteriliyor. LCD ekran geniş ve kaliteli olduğundan dolayı harflerin boyutunu büyütmek de olanaklı. Siyah renkli harfler ve aydınlık arka plan beraberliğinde okunurluk da dikkate değer biçimde artıyor. Diyafram ve çekim hızı değerlerinin görüntülenmesi de olağanüstü. Rakam olarak görüntülenen bu değerler grafiksel olarak da izlenebiliyor. Diyafram değeri kısıldığında ekrandaki grafikte de aynı etkiyi izleyebiliyorsunuz. Böylece değerleri değiştirirken tam olarak neler olduğunu izleme şansına sahip oluyorsunuz. Diyafram grafiğinin çevresindeki sıra halinde çizgiler çekim hızını simgeliyor. Bu grafik, eski geleneksel fotoğraf makinelerinden hatırladığımız çekim hızı bileziğini hatırlatıyor.

  Nikon D40x dijital SLR - Geleneksel görünüm
  Çekim bilgileri, grafiksel görünümün yanısıra geleneksel şekilde de görüntülenebiliyor. Bu seçenek, bilgilerin kameranın üst kısmında konumlandırılmış ikinci bir LCD ekran üzerinden sunulduğu ‘eski’ tarza çok benziyor. Bu seçenekte bilgiler mavi renkli arka plan üzerinde sadece metin olarak görüntüleniyor. Bu arka plana bir resim de yükleyebiliyorsunuz ancak metinlerin okunurluğunu sağlamak için bu resmi çok dikkatli seçmek gerekiyor. Bunlar arasında bizim tercihimiz bilgilerin grafik olarak sunulduğu orijinal seçenek oldu.

  Nikon D40x dijital refleks - Yardım fonksiyonu
  Kameranın kullanım kolaylığını daha rahat hale getiren özelliklerden biri de dahili Help (Yardım) fonksiyonu. Eğer çekimi yapılan nesne çok aydınlık veya çok karanlık ise ekranda bir mesaj beliriyor. Cihaz o anki çekimde flaş kullanımını gerekli görüyorsa vizörde bir soru işareti yanıp sönüyor. Bu sırada yardım butonuna bastığınız takdirde durumun açıklamasını görebiliyorsunuz. Sistem tamamen etki ve tepki üzerine yapılandırılmış. Sürekli el altında hazır bulunan bu bilgiler gerek görüldüğünde kullanıcıya hemen sunuluyor. Bu sitem başlangıç seviyesindeki kullanıcılara büyük bir yardım sağlıyor. Bu tür bir yardım fonksiyonu daha pahalı ve üst seviyedeki modellerde de yararlı olacaktır düşüncesindeyiz. Elbette kullanıcının kendine güveni bu noktada bir rol oynayacaktır ancak DSLR fotoğraf makinelerine entegre edilmiş kullanım kılavuzu seviyesindeki yardım fonksiyonunun bu cihazlara bir değer katacağı fikrini savunuyoruz.

  Nikon D40x D-SLR - Menü yapısı
  Nikon D40x dijital SLR kamera çok sık ve seyrek yapılan ayarlar arasında bir ayrım yapıyor. Çok sık değiştirilen ayar seçeneklerine INFO butonu aracılığı ile hızlı bir şekilde ulaşılabiliyor ve bu seçenekler ekranda sürekli olarak görüntüleniyor. İkinci grup olan ve seyrek olarak değiştirilen ayar seçeneklerine ise menü üzerinden ulaşılıyor. Menüde nerede olduğunuzu kullanılan farklı renklerden anlayabiliyorsunuz. Menüdeki seçenekleri çok veya az sayıda gösterilecek şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Eğer fotoğrafçılığa yeni başlayan bir kullanıcı iseniz çok sayıda ayar seçeneği ile kafanızın karışmasını tercih etmeyeceğinizi düşünüyoruz. Eğer bazı belli seçenekler sizin için önemli ise bunları kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Gerçekten çok üstün olarak nitelendirebileceğimiz bu özelliği daha çok modelde görmek istiyoruz. Nikon D40 modeli bir başlangıçtı, Nikon D40x kameranın da onun açtığı yoldan ilerliyor olması sevindirici. Nikon D40x - Hızlı SLR kamera
  D40x SLR fotoğraf makinesinin açılışındaki hız çarpıcı; cihaz nerdeyse anında açılıyor ve hemen fotoğraf çekmeye hazır hale geliyor. Bu yüksek hız sayesinde hemen fotoğraf çekmeye başlayabiliyorsunuz. Kompakt modellerle çekim yapmaya alışkınsanız kameranın hızının gerçekten de lüks olduğunu fark edeceksiniz. Açılışındaki hızın yanısıra kameranın odaklama hızı da dikkat çekici seviyede. Otomatik odaklama işlemi son derece süratli ve doğru bir şekilde gerçekleştiriliyor. Üç netleme alanından ortadaki en hassas olanı. Artı şeklindeki bu algılayıcı iki yönde ölçümleme yapabiliyor. Yan taraflardaki çizgi şeklindeki algılayıcılar da iyi bir hassasiyet sergiliyor. Nikon D40x modelindeki netleme alanlarının sayısı daha yüksek olsaydı mükemmel olurdu ancak her zaman her şeyi elde etmek olanaklı değil. Cihazın hedeflediği kullanıcı grubu ve sunduğu fotoğrafçılık türü açısından mevcut alanlar yeterli ancak gelecek nesil modellerde bu nokta üzerinde düşünülmesi gerektiği görüşündeyiz.

  Nikon D40x - AF yardımcı ışığı & Netleme
  Kompakt fotoğraf makinelerinin düşük ışıklı ortamlarda problemler çıkarabildiği durumlarda Nikon D40x modeli yardıma yetişiyor. Fotoğraf çekimlerinde AF yardımcı ışığını kullanabiliyorsunuz ancak Nikon D40x bunu kullanmadan da otomatik netleme işlemlerini mükemmel bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Üstelik AF yardımcı ışığı öylesine etkin bir şekilde işliyor ki istenmeyen sonuçların önüne kesin bir şekilde geçiliyor. Kullanıcı bu özelliği dilerse kapatabiliyor. Otomatik netleme işlemi sırasında neredeyse hiç ses duyulmaması ise artı bir özellik. Buna ek olarak kameranın küçük aynası da neredeyse hiç ses çıkarmıyor. Bu özelliğin yararı bu tür seslerin çıkmaması gereken ortamlarda gerçekleştirilen çekimlerde açıkça hissediliyor. Nikon D40x dijital SLR fotoğraf makinesi görüntülerin işlenmesinde de oldukça iyi bir hız sergiliyor. Fotoğraflar Secure Digital veya SDHC bellek kartına yıldırım hızıyla kaydediliyor. Cihazın, 100 adete varan JPEG veya 6 adet NEF (Nikon RAW formatı) fotoğraf depolayabilen tampon belleği bu sınıftaki bir modele göre oldukça büyük.

  Nikon D40x dijital SLR - Rötuş menüsü
  Nikon D40x DSLR kamera, bilgisayar yazılımları ile yapabileceğiniz işlemleri kullanımınıza sunan benzersiz olanaklar sağlıyor. Nikon D40x kameraya Retouch (Rötuş) menüsü başlığı altında fonksiyonlar eklenmiş. Bu fonksiyonlar sayesinde fotoğraflar üzerindeki çeşitli işlemleri kamera bünyesinde gerçekleştirebiliyorsunuz. JPEG formatlı dosyalardaki işlemler her zaman orijinal görüntünün bir kopyası üzerinde gerçekleştiriliyor ve böylece fotoğrafın orijinal hali - olması gerektiği gibi - bozulmadan korunuyor. Cihazın en dikkate değer özelliklerinden bir tanesi ise Nikon D-lighting. Bu fonksiyon özellikle yüksek kontrastlı görüntülerde büyük yarar sağlıyor. D-lighting fonksiyonunda üç seviyeden biri tercih edilebiliyor: Subdued, Normal ve High (Düşük, Normal ve Yüksek). Bu seçeneklere bağlı olarak fotoğraf üzerindeki karanlık alanlar daha aydınlık ve aydınlık alanlar da biraz daha karanlık hale getiriliyor. Sonuçta elde edilen görüntüde kontrast biraz düşmesine rağmen daha zengin detaylar etme olanağı doğmuş oluyor. Böylece D-lighting fonksiyonu sayesinde kameranın görüntü algılayıcısının fark edemediği ve insan gözünün yakaladığı detayları gerçek anlamda elde edebiliyorsunuz. Nikon D40x dijital SLR fotoğraf makinesi görüntüyü iyi bir şekilde dengeleme konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Diğer seçenekler arasında fotoğrafları siyah-beyaz hale çevirmek veya üzerlerinde çeşitli filtreler uygulamak da bulunuyor. Bunların yanısıra kameranın yazılımı sayesinde fotoğraflardaki kırmızı göz etkisi ortadan kaldırılabiliyor ve görüntüler üzerinde kırpma işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]

  Nikon D40x - Hız & Otomatik netleme
  Nikon D40x dijital kamera sadece sabit nesnelerin fotoğraflanması için uygun olan bir model değil. Nikon D40 modelinde 2.5 kare olan saniyedeki çekim hızının D40x modelinde 3 kareye ulaşıyor olması sayesinde hareketli nesneler de rahatlıkla fotoğraflanabiliyor. D40 modeline kıyasla yarım kare fark sağlayan bu çekim hızı güzel bir avantaj. Yine de bu, sürat canavarı olarak nitelendirilebilecek bir seviye değil. Daha yüksek hızlara ulaşmak için bütçenizden biraz daha fedakârlık yapmak zorundasınız. Öte yandan kameranın bu hızı bisiklet üzerindeki bir çocuğun ilk birkaç metrede fotoğraflanması veya spor karşılaşmalarındaki çekimler için kesinlikle yeterli oluyor. Hızlı hareket eden nesnelerin fotoğraflanmasındaki en büyük sıkıntı ağırlıklı olarak otomatik odaklama hızından dolayı yaşanıyor. Kameranın otomatik netleme hızı gayet süratli ve doğru sonuçlar üretse de nesnelerin takibini bir miktar kısıtlıyor. Örneğin 11 alana AF otomatik netleme gibi bir seçenek çok daha esnek çekim koşulları sağlayacaktır. Bu konular fotoğrafçılığa yeni merak salan kullanıcılar açısından herhangi bir problem çıkarmayacak, deneyimli fotoğrafçılar açısından daha büyük önem taşıyacaktır. Nikon bu kullanıcı kesimine de D80 ve D200 modelleriyle geniş seçenekler sunmakta.

  Nikon D40x dijital SLR kamera - ISO değerleri
  Dijital fotoğrafçılığın temel kurallarında bir tanesi şudur: Görüntü algılayıcı ne kadar çok piksele sahipse, görüntülerde o oranda noise oluşur. Bu konuda Nikon D40x kameranın D40 modelinden daha yüksel piksele sahip olması bizde bazı kuşkular uyandırdı. Ancak Nikon rüyaları gerçekleştirmeyi başarmış görünüyor. Nikon D40x DSLR fotoğraf makinesi daha yüksek piksel sayısına sahip olmasına rağmen D40 modeli ile eşdeğer bir performans sergiliyor. Elbette bu yüksek performansta başrolü görüntü algılayıcılar alanındaki gelişmeler oynuyor ve pikseller de gittikçe daha iyi bir kalite sergiliyor. Bu gelişmeler Nikon D40x kameranın mükemmel sonuçlar üretmesine neden oluyor. ISO 800 değerine kadar yapılan çekimlerde gerçekten hiçbir sıkıntı yaşanmıyor. ISO 1600 değerine kadar noise etkisine rastlanıyor. Bu değerdeki noise da ancak ekranda zum yapıldığı zaman görülebiliyor. Ancak ISO 3200 değerinde noise açıkça göze çarpmaya başlıyor. Fakat görüntüler gayet kullanılabilir bir kalite sergilemeye devam ediyorlar. Ve tüm bu harika sonuçların noise azaltma fonksiyonunu devreye sokmadan elde ediliyor olması son derece yüksek bir kalite anlamına geliyor.

  Nikon D40x DSLR - 55-200mm Nikkor Zoom objektif
  Dijital fotoğrafçılıkta daha yüksek piksel miktarlarına ulaşılması sonucunda detaylar da zenginleşmiş oluyor. Nikon D40x dijital SLR fotoğraf makinesi odaklama konusunda D40 modelinden biraz daha iyi bir performans sergiliyor. Aynı şekilde bu model kesinlikle kötü bir kamera değildi. 55-200m Nikkor Zoom objektifin biraz hafif kalmakla beraber bu durumun tercihlere bağlı bir nokta olduğunu düşünüyoruz. Biz standart olarak netlemeyi kapalı tutup bu işlemi daha sonra gerçekleştirmeyi tercih ediyoruz. Çünkü netlemede aşırıya kaçılan durumların telafisi olmazken daha az netleme değerlerine sahip fotoğraflar üzerinde daha yüksek değerlerde netleme yapmak mümkün oluyor. JPEG formatlardaki çekimlerde biraz da ayar yapıldığı takdirde Nikon’un standart ayarları ile gayet iyi sonuçlar elde ediliyor. Nikon D40x kullanıcılarının büyük bir kesiminin bu şekilde çekim yapmayı tercih edeceklerinizi düşünüyoruz. Nikon D40x SLR - NEF & JPEG görüntü formatları
  Eğer fotoğraf makinesinin sunduğu olanaklardan en üst düzeyde sonuçlar elde etmek istiyorsanız RAW dosya formatını kullanmalısınız. Nikon’da RAW formatı ‘Nikon Electronic File’ ifadesinin kısaltması olan NEF şeklinde ifade ediliyor. RAW formatı, çekim sonrasında herhangi bir sıkıntı yaşamadan birçok ayarı değiştirebilme gibi bir avantaj sunuyor. RAW formatın küçük bir dezavantajı ise bellekte daha fazla yer kaplaması ve kayıtta daha çok zaman alması. Nikon, RAW formattaki fotoğrafların işlenmesinde kullanılmak üzere cihazla birlikte Picture Project yazılımını standart olarak sunuyor. Yazılım öncelikle yapması gereken şeyi yani NEF formattaki görüntüleri JPEG’e çevirme işlemini gerçekleştiriyor. Uzun vadede daha çok deneyim kazanan kullanıcılar yazılımın hızı, ayar seçenekleri ve basit kurulumunu beğeneceklerdir. Picture Project’in yanısıra Nikon’un yeni Capture NX versiyonunu da tercih edebilirsiniz. Ancak ürünün hedef kitlesini oluşturan kullanıcılar açısından bu yazılım muhtemelen ağır gelecektir. Sonuçta hangisinin daha kullanışlı ve verimli olduğuna denemeden karar veremezsiniz. Kamera ile birlikte bu yazılımın bir deneme versiyonu da geliyor.

  Nikon D40x dijital refleks - Matris ölçümleme
  RAW’ın en iyi dosya formatı olduğuna inanmakla beraber çoğu kullanıcının JPEG formatında çekim yapacağını düşünüyoruz. Bu kullanıcıların en yüksek kalitede JPEG seçeneğini tercih etmeleri doğru olacaktır. En küçük dosya boyutunda veya en yüksek sıkıştırma çekim seçeneklerinde elde edilen sonuçlar çok kötü olsa da bu konuda çeşitli seçenekler de mevcut. Özellikle Large/Fine seçeneğindeki JPEG fotoğraflar mükemmel bir görüntü kalitesine sahipler ve NEF formatı ile aralarındaki farklılıklar zorlukla seçilebiliyor; ancak JPEG formatta, çekim sonrası görüntü üzerinde düzeltme olanaklarının zenginliğinden yoksun kalıyorsunuz. Yüksek dosya sıkıştırma seçeneklerinde özellikle Basic seçeneğinde görüntülerde renk ve şekil bozulmalarına rastlayabiliyorsunuz ancak bu çok sıradışı bir durum değil. JPEG dosya formatında çekim yapacak olan kullanıcılara sadece en yüksek kalite seçeneğini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz. Fotoğrafları daha küçük hale getirmenin daha problemsiz yolları da mevcut. Kameranın poz ölçümleme kalitesi Nikon’dan alıştığımız üzere üst seviyede. Matris ölçümleme seçeneği ile çoğu çekim koşullarında doğru ışık değerlerini elde ediyorsunuz. Kameranın matris ölçümlemesi flaş ile kullanıldığında oldukça olağanüstü sonuçlar elde ediliyor. Nikon bu özelliğiyle rekabette kesinlikle üst sırada yer alıyor. Cihaz harici ve dahili flaşlı çekimlerde çok dengeli bir performans sergiliyor. Nikon D40x dijital kamera ile Nikon SB-400 Speedlight gibi küçük bir harici flaş da kullanabilirsiniz.

  Nikon D40x SLR kamera - Beyaz dengesi
  Kameranın beyaz dengesi konusunda da fazla eleştirilecek bir nokta bulunmuyor. Sadece, yapay ışıkla aydınlatılmış ortamlarda fotoğraflar biraz sıcak renklere sahip oluyor. Beyaz ayarının manuel olarak yapılması daha tercih edilir olsa da bu işlem kamera üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Nikon D40x kamerada bu işlem kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Beyaz dengesi ayarının yeni çekimlerde veya mevcut fotoğraflar üzerinde uygulanacağını kameranın menüsü üzerinden belirleyebiliyorsunuz. Beyaz ayarını yeni çekimlerde kullanacaksanız karmayı beyaz bir kâğıda yönelterek deklanşöre basmanız yeterli. Eğer görüntü iyi ise kamera, fotoğrafın kaydedilmesine gerek kalmadan, yeterli bilginin elde edildiğini bildiriyor ve beyaz ayarı yapılmış oluyor. Beyaz dengesi aynı zamanda manuel olarak da ayarlanabiliyor. Her şey son derece sade ve basit bir şekilde yapılandırılmış. Açıkçası neden diğer firmaların da bu yolu tercih etmemiş olduklarını merak ediyoruz.


  - Resim Silinmiş.
  [​IMG]


  Nikon D40x | Digital Camera Review | Bellek ve Pıl Kullanımı
  Nikon D40x oldukça kompakt boyutlara sahip bir dijital SLR fotoğraf makinesi. Bunun nedeni sadece gövde yapısından kaynaklanmıyor. Kameranın bellek kartı ve lityum iyon pili de kompakt boyutlarda. Görüntülerin Secure Digital veya SDHC bellek kartlarına kaydediliyor olması ise gayet mantıklı bir seçim. Nikon D40x dijital SLR kamerada, SDHC (SD High Capacity) uyumu sayesinde 2GB’tan daha yüksek kapasitede bellek kartları da kullanılabiliyor. SD bellek kartları artık global bir standart haline gelmiş olduğundan dolayı Nikon D40x modelinde bu tip kartların tercih edilmiş olması son derece akılcı. SD bellek kartları depolama kapasitesinde olduğu kadar hız konusunda da geniş seçenekler sunuyor. Çoğu dijital fotoğraf makinesinde kullanıldığından dolayı bu bellek kartlarını tüm dünyada hemen her yerde satın alabiliyorsunuz. Bu bellek kartlarının bir diğer avantajı da göreceli olarak düşük fiyat etiketleri. Ayrıca yaygın kullanımından dolayı, kompakt bir modelden Nikon D40x modeline terfi eden kullanıcılar bu bellek kartlarından yararlanmaya devam edebilirler.


  Nikon D40x - SD & SDHC bellek kartları
  Nikon D40x ile çekilen fotoğraflar JPEG veya NEF formatta kaydedilebiliyor. Aynı anda hem JPEG ve hem NEF formatta çekim yapmak da mümkün ancak bu durumda JPEG fotoğraflar Basic sıkıştırma seçeneğinde kaydediliyor. Bu seçenek en yüksek sıkıştırma oranına sahip ve dolayısıyla görüntü kalitesi de en düşük seviyede oluyor. NEF ile birlikteki JPEG fotoğraflarda Fine veya Normal sıkıştırma seçeneklerinin seçilememesi oldukça üzücü bir nokta. Nikon D40x’in 100 adet JPEG veya 6 adet NEF formatta fotoğraf kapasitesine sahip olan tampon belleği oldukça geniş. Çekilmiş olan fotoğraflar Secure Digital bellek kartına hızla aktarılıyor. Düşük hızlı kartlarda dahi görüntü aktarma işlemi oldukça süratli gerçekleştiriliyor. Ancak çok sayıda aksiyon fotoğrafları çekecekseniz kesinlikle SanDisk Extreme III gibi hızlı bir bellek kartı kullanmanızı öneriyoruz. Hızlı bir bellek kartı tercih ettiğinizde, tampon belleğin dolmasının ardından saniyede 1.5 - 2 kare hız ile fotoğraf çekimini sürdürebiliyorsunuz. Daha düşük hızlara sahip bellek kartları kullanıldığında ise çekim hızınız hemen saniyede 1 kareye düşüyor. Eğer çoğunlukla sabit nesnelerin fotoğraflarını çekecekseniz standart özelliklerdeki bir bellek kartı yeterli olacaktır. Fiyatların günümüzde ulaştığı seviyeler göz önüne alındığı zaman bütçenizde tasarruf yapacağınız son şey bellek kartları olmalı. Nikon D40x ile minimum 1GB kapasiteli bir bellek kartı veya daha da iyisi 4GB kapasiteli bir SDHC bir bellek kartı kullanmanızı öneriyoruz.

  1GB kapasiteli bellek kartı ile çekim sayıları :
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - NEF - 9.0MB - 79 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Fine - 4.8MB - 129 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Normal - 2.4MB - 251 adet fotoğraf
  Çözünürlük 3872x2592 piksel - JPEG - Basic - 1.2MB - 487 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Fine --2.7MB - 225 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Normal - 1.3MB - 431 adet fotoğraf
  Çözünürlük 2896x1944 piksel - JPEG - Basic - 0.7MB - 839 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Fine - 1.2MB - 487 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Normal - 0.6MB - 888 adet fotoğraf
  Çözünürlük 1936x1296 piksel - JPEG - Basic - 0.3MB - 1500 adet fotoğraf
  Çözünürlük NEF+JPEG - Basic - 10.1MB - 70 adet fotoğraf Nikon D40x - 1000mAh EN-EL9 Lityum İyon pil
  Nikon D40x dijital fotoğraf makinesi gereksinim duyduğu enerjiyi D40 modelinde de kullanılan 1000mAh EN-EL9 Lityum İyon bataryadan alıyor. Kameranın mevcut diğer batarya modellerinden birini kullanmıyor olması üzücü ancak bu bataryalar büyük ihtimalle kameranın kompakt yapısı ile uyumsuzluk sağlayacaktı. Diğer yandan D40x kameranın hedeflediği tüketici kesiminin yeni kullanıcılar olduğu da göz önünde bulundurulmalı. ‘Eski’ bir Nikon DSLR modelinden yeni Nikon D40x kameraya terfi etmeyi düşünüyorsanız mevcut pillerinizi bu kamera ile kullanamıyorsunuz. Yeni tip bir pil kullanılmasının ana nedeni muhtemelen cihazın kompakt boyutlara sahip olmasından kaynaklanıyor.

  Nikon D40x SLR - USB 2.0 Hi-Speed bağlantı
  Nikon D40x ile çekilen fotoğraflar USB 2.0 Hi-Speed hızlı bağlantı aracılığı ile PC veya dizüstü bilgisayar ortamına direkt olarak aktarılabiliyor. Bu hızlı bağlantı özelliği eşliğinde SanDisk Extreme III gibi hızlı bir bellek kartı da kullandığınızda dijital çalışmalarınızda işlem gecikmelerinden dolayı herhangi bir sıkıntı yaşamanız söz konusu olmaktan çıkıyor. Görüntülerin aktarımını kamera üzerinden yapmayı tercih etmeyen fotoğrafseverler ise kart okuyucuları kullanabilirler. Yoğun çalışmalara sahne olan dijital ortamların vazgeçilmez cihazlarından olan kart okuyucular fotoğraf aktarım işlemlerini son derece kolay ve pratik hale getiriyorlar. FireWire ile birlikte piyasada mevcut en hızlı modellerden biri olan SanDisk’in USB 2.0 Hi-Speed Extreme kart okuyucusu veri aktarım işlemlerini maksimum 20MB/saniye hızında gerçekleştirebiliyor.

  Nikon D40x - Enerji cimrisi SLR fotoğraf makinesi
  Daha önce D40 modeli düşük enerji kullanımı özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmişti. Nikon D40x dijital fotoğraf makinesi bu noktada da zirveye yarışıyor. Kameranın enerji tasarrufuna sahip karakteristiği ile yüzlerce ve hatta bine varan fotoğraf çekmek olanaklı ancak biz Nikon D40x ile pratik kullanımda bu rakamlara ulaşma şansı bulamadık. Tüm bunlara rağmen eğer çok seyahat eden kullanıcılardansanız yedek bir pil satın almak yararlı olabilir.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017