1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Nihayet sabit diskler de değişiyor: SSD Diskler


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.453
  Beğenilen Mesajlar:
  362
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Nihayet sabit diskler de değişiyor: SSD Diskler

  Bilgisayar dünyasında gelişmeler hep hızlı olmuştur. Özellikle 90'lardan itibaren büyük etkisi hissedilen PC akımıyla, Windows İşletim Sistemi üzerinde standartlaşan sistemler, inanılmaz bir hızla performanslarını katladılar. Hatta 1970'lerden itibaren mikroişlemcilerde ki performans artışı, Moore kanununun bugünlere kadar geçerli kalmasını sağladı. Moore kanunu bir tümleşik devrenin karmaşıklığının, en düşük en düşük bileşen maliyetine göre her 24 ayda iki katına çıktığını söyler. Genel anlamda PC'ler bu kanuna uygun bir hızla yollarına devam ediyorlar.

  Mikroişlemciler, ekran kartı yongaları, bellekler, Moore Kanunuyla uyum içinde gelişirken, evdeki bilgisayarlarımızın bir kısmı hep yavaş ve gelişmenin gerisinde kaldı; Sabit Diskler. Sabit Disk, içinde bulunan mekanik hareketli okuma ve yazma kafaları, diskleri çeviren ve kafaları hareket ettiren motorlar ile, paralel bağlantıdan seri bağlantı noktasına geçmek, disk başına ver depolama alanının artması gibi ufak değişimlerle yetindi. Varolduğu süre boyunca radikal hiçbir değişikliğe uğramadan sadece teknik iyileştirmelerle yetindi diyebiliriz.

  [​IMG]

  Flash teknolojisinin yayılması ve kapasitelerinin artıp, bu tür belleklerin fiyatlarının düşmesi ile, Sabit Diskler içinde büyük atlamanın yapılacağı günün yaklaştığını biliyorduk. Artık Sabit Disk konusunda ileriye atılacak adımın ne olduğunu biliyoruz; SSD (Solid State Drive) Diskler.

  Üreticiler bir süredir bu NAND Flash teknolojisine sahip SSD'ler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 1 ms gibi çok düşük erişim süresi, hareketli parçası olmadığından sessiz olması, mekanik parçası olmadığıdan daha güvenilir olması, daha az enerji tüketmesi ve sürekli aynı okuma-yazma performansı verebilmesi SSD disklerin günümüzde ki avantajları. Dezavantajları ise, tabii ki her yeni teknolojide olduğu gibi maliyeti ve dolayısıyla fiyatı, nispeten kısa görünen ömürleri (100.000 yazma garantisi. tam performans çalışmada bu değere 2.5 yılda ulaşılabiliyor) ve manyetik etkilere karşı daha hassas olması.

  [​IMG]

  Bu dezavantajlar arasında bulunan nispeten daha yavaş olması ise yeni teknolojiler ile aşılıyor. Ars Technica'da yayınlanan habere göre, 2.5" olan bu disk, yeni SATA standardı olan SATA 3.0 arabirimine uyumlu, 100 MB/s okuma ve 80 MB/s yazma hızlarına sahip bir SSD Diski duyurdu. Bu hızlarla normal Sabit Disklerin en üst hızları yakalanmış durumda. Daha düşük enerji tüketimi ve tamamen sessiz çalışma göz önüne alındığında SSD Diskler gerçekten beklenen bir gelişmediydi ve sonunda hayata geçiyor. CeBIT 2008 fuarında neredeyse her firmadan SSD görmüş olmamız tesadüf değil.
   
 2. Kanya

  Kanya rank8

  Kayıt:
  16 Şubat 2008
  Mesajlar:
  715
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  500 GB x 2 Raid Rulz..