1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

NES bilgisayar oluyor


 1. Quensis

  Quensis olduser

  Kayıt:
  27 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.427
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  In Dem Kampus
  MIT öğrencilerinin Nintendo NES'e bakarak tasarladığı 12 dolarlık bilgisayar, "OLPC ne ki, XO ne ki?" dedirtiyor.

  [​IMG]

  Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) iki yüksek lisans öğrencisinin başını çektiği bir grup tasarımcı, üçüncü dünya ülkelerindeki çocukları bilgisayarla mümkün olduğunca erken tanıştıracak bir "bilgisayarımsı" üretmek için kolları sıvadı.

  Fikri ortaya atan, geçtiğimiz yıl Hindistan'ın Bangalore şehrindeyken Victor-70 isimli Nintendo NES temelli, kartuşla çalışan, bütünleşik klavyeye sahip, fare ve oyun kolu bağlanabilen, oyun yanında basit programlar da çalıştırabilen konsolları gören Derek Logan. MIT öğrencisi olan 27 yaşındaki Logan, "Neden bu cihazlara internet erişimi, bir de insanların yazdıkları programları saklayabilecekleri hafıza eklemeyelim ki?" diye düşünmüş. Etrafına Brezilya, Gana ve Hindistan'lı tasarımcılardan oluşan bir ekip toplayan Logan, şimdi 12 dolarlık cihazı üretmeye çalışıyor.

  Ekip, "Yiyecek yemek, içecek su bulamayan insanlara bilgisayar öğretmenin faydası ne ki?" sorusuna "Öyle demeyin, klavye kullanmayı bilen biri bu ülkelerde günde 1 dolar kazanmak yerine saatte 1 dolar kazanıyor," cevabını veriyor. Çocukları erken yaştan klavye ve fare olayına alıştıracak olan cihazları hazırlayan takımın hedefi, zamanla okullarda bu "bilgisayarımsı"ların kendi laboratuvarlarının olması