Takımı
Besiktas

Neden yabancı müzik ?

Arkadaşlar bugün işyerinde birşey düşündüm, dedim sizlerin önerisine ve tartışmaya bir sunayım. Forumumuzda birçok video işleri ile yakından ilgilenen, uğraşan arkadaşlarımız var. Ve ülkemizin en büyük sorunlarından biri, kendimizi geliştirmiyor, başka ülkelerden bişeyler esinlenerek (özenerek) işler yapıyoruz. Aslında bizlere çok basit bir şekilde görünen, yaptığımız ufak bir iş, bunu gören başka bir arkadaşımıza örnek olabilir, aynı davranışı o da sergiledikten sonra bir başka arkadaşımız bunu görüp örnek alır, bu şekilde o küçük şey yayılır ve kocaman bir gelenek haline gelir.

Konuyu fazla uzatmadan sadede geleyim;

Çoğumuz Silkroad Online üzerine video hazırlıyoruz, ve videonun ilgi çekmesi, izleyenini sıkmaması açısından yabancı Rock, Pop, Slow, Hareketli parçalar koyuyoruz, fakat neden yabancı ? Bizim ülkemizde sanatçı yokmu, bizim ülkemizde hiç mi ses yok ?

Örnek ile açıklayalım:

Emre Aydın
(En sevdiğim sanatçıdır bu arada.) :

* 2002 yılında katıldığı SingYourSong adlı beste yarışmasında 1574 adayı geride bırakarak Türkiye 1. si oldu.
* 2006 yılında "Yılın En İyi Rock Müzik Sanatçısı", "Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı", ‘’Yılın En İyi Parçası’’, ‘’Yılın En İyi Albümü’’, ‘’Yılın En İyi Video Klibi’’gibi 50’ye yakın ödül aldı.
* 2008 yılında MTV tarafından her sene düzenlenen Avrupa Müzik Ödülleri (EMA)’nde “Türkiye’nin En İyi Sanatçısı” ödülünü aldı.
* Ardından Liverpool'da yapılan finalde, 21 ülkenin 1.lerini geride bırakarak “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünü almıştır.

Aldığı tüm ödüller:

İstanbul FM Ödülleri

* En iyi çıkış

Blue Jean Dergisi Best of 2006 Ödülleri:
* En iyi şarkı
* En iyi video ( Afili Yalnızlık)
* En iyi çıkış
* En iyi produktör

Dream Dergisi 2006 En İyileri Ödülleri:

* En iyi erkek şarkıcı
* En iyi çıkış yapan sanatçı
* En iyi Türkçe albüm
* En iyi Türkçe şarkı
* En iyi Türkçe video (Afili Yalnızlık)

Powertürk Müzik Ödülleri :

* En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

34. Hürriyet Altın Kelebek Ödülleri

* En iyi çıkış yapan solist

14. Altın Objektif Ödülleri 2006

* Yılın En İyi Çıkış Yapan Yorumcusu

Istanbul FM Altın Ödüller 2007:

* En iyi rock erkek
* En iyi şarkı, beste ve söz (Gripin'le beraber Sensiz İstanbul'a Düşmanım şarkısı için)
* Dream dergi 2007 En iyileri
* En İyi Erkek Sanatçı
* Yılın Yerli Şarkısı: Git
* Yılın Yerli Müzik Olayı : Gripin-emreaydın: Sensiz İstanbul'a Düşmanım düeti

Powertürk Müzik Ödülleri 2008 :

* En iyi şarkı: Gripin& emreaydın: Sensiz İstanbul'a Düşmanım
* En iyi düet: Gripin& emreaydın: Sensiz İstanbul'a Düşmanım

MTV Türkiye Müzik Ödülleri 2008 :

* En İyi Türk Şarkıcı
* MTV Avrupa Müzik Ödülleri 2008
* Avrupanın En sevilen Sanatçısı
* Blujean Magazine 2008'in En İyileri
* En iyi erkek sanatçı
* Hürriyet 36.Altın Kelebek Ödülleri
* Müzik Özel Ödülü
* TRT Müzik Ödülleri
* Yılın Albümü "Kağıt Evler"
* Balkan Müzik Ödülleri
* Yılın Şarkısı "Hoşçakal"

Hürriyet 38.Altın Kelebek Ödülleri :

* En İyi Klip "Son Defa"

Yapmamız gereken :

Bu örnekten sonra söylemem gereken tek şey sanırım şu, dünyaya kanıtladığımız bir çok başarılı sanatçılarımız ve şarkıları mevcut, bu tip video kliplerde Türkçe şarkılar kullanırsak, hem dünyaya şarkılarımızı tanıtmış oluruz, hemde biz onları değilde, onların bizi örnek almasını, bizden esinlenmelerini yani bir bağlamda belkide bizim şarkılarımızı videolarında kullanma fırsatı verebiliriz.

Umarım dikkate alınır, kulak asmayıpda 1-2 kişi bu işi yapmaya başladığında eminim ki çok güzel yayılıp yürürlüğe girecektir.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Yabancı müziklere kimse aldırış etmez. İzleyici kişi videoyu açtığında müziğin yabancı oluşuna aldırış etmez. Fakat türkçe bi müzikse direk ilgisini çeker olumsuz etkileyebilir. İzleyici arabesk seviyodur videoda türkçe rock vardır izlemekten vazgeçer.

Ben video yapacak olsam sagodan diss falan koyarım şahsen. Cümle mühendis, trakonya falan koyardım...

Kai

olduser
Emre aydının parçaları genelde duygusal,ve silkroad videolarına pek gitmez sanırım.

Basarili bircok sanatcimiz var diyosun, sadece Emre Aydin'dan bahsetmissin bu topic silkroad videolari adina degil Emre Aydin adina acilmis bence :think:

ProbIem

Tanınıyorum
Arcadia demiş ki:
Basarili bircok sanatcimiz var diyosun, sadece Emre Aydin'dan bahsetmissin bu topic silkroad videolari adina degil Emre Aydin adina acilmis bence :think:
Yanlışın var adam haklı.Bitmeyecek bizim şu özentiligimiz evet belki farkında olmadan bile devam ediyoruz bu lanet olası huymu desek insan zaafımı ama evet biz türkler cok özentiyiz.Bu konuda arkadasımız cok önemli bi noktaya değiniyor.İlgilenenler de artık dikkat ederse çok daha memnun kalırım açıkcası ve daha çok keyif alcağıma , alacağımıza eminim :muck:

Sro videolarına Emre aydın gitmez gerçekten de... Çilekeş Kendimden geriye, siyah, yok, gözaltı gibi parçalar gidebilir.

ps: emre aydın kimmiş Sagopa 4 ever :headbang: :p 21. YY. en iyi söz yazarı :thumbsup:

ProbIem

Tanınıyorum
UnDeFeateD demiş ki:
Sro videolarına Emre aydın gitmez gerçekten de... Çilekeş Kendimden geriye, siyah, yok, gözaltı gibi parçalar gidebilir.

ps: emre aydın kimmiş Sagopa 4 ever :headbang: :p 21. YY. en iyi söz yazarı :thumbsup:
Sagopa4eveR :headbang: :headbang: :headbang: :headbang: :headbang:

ilk olarak silkroad videosu yapmıyorum :P

ama bence yabancı müzikler daha hoş ve hayat dolu müzikte aradığım şeyi yabancı müzikte buluyorum yabanca müzikten kastımda tabii ki İngilizce şarkılar ne bileyim o şarkılarda farklı bir hava var bunun özentilikle alakası yok ama ben 6 yaşında kendi başıma radyodan yabancı şarkıları açıp dinliyordum yani o zaman kültürümüzü korumak,ülkemizde sanatçı yok mu kavramlarından haberim olmadığını tahmin etmiş olmalısınız :!!&%&! ama Türkçe pop şarkılarındanda hoşuma giden olursa dinlerim ama bu nadir olur,türkülerimizi severim bak dünyada o konuda başka ülke tanımam şarkının dili önemli değildir aslında kulağa hoş gelmesi önemli bilmiyorum ingilizce şarkılar daha hoşuma gidiyor yaşam dolu parçalar Türkçe şarkılarda onu bulamıyorum.

Dilin önemli olmadığını göstermek için bir örnek vereyim yüzüklerin efendisindeki o elfçe şarkıları saatlerce dinleyebilirim elfçe diye bir dil yok uydurma ama adamlar işlerini öyle güzel yapmış ki saatlerce dinlerim sıkılmadan sabaha kadar içime huzur veriyor.

Türk dizilerinide izlemem o kadar kültürümüz var ama habire dandik dundik abuk subuk saçma pembe diziler yapıyorlar.
Yabancı diziden şaşmam. :popcorn:

Bence adamlar bizden iyi müzik yapıyor ve ayrıca youtubetaki silkroad videolarının %90 ı ingilizce parçadır :beer: oran tahmini yanlış olabilir ama 20 video izlediysem 19 u ingilizce :rolleyes1:

He bu arada Türkçe şarkı görsem mesela çok güzel kulağa hoş geliyor, silkroad videosu yapıyorum videoya çok iyi giderse elbet koyarım aa bu Türkçe olmaz demem.

iyide bence şarkıda türklük yabancılık kavramı yoktur müzik evrensel bir kavramdır türksün yabancı dil bilmiyorsun pitbull dinliyorsun oha bune lan süper diyorsun işte müzikte evrensellik budur herzaman sözler önemli değil mesela manga, sertap erener ve athenanın eurovisionda basarılı olmasının nedeni ingilizce şarkı söylemeleri değil müzikte türk ritmini iyi yansıtmış olmalarıdır. mesela sertap oryantal ritimler araya sıkıştırdı ondan sonra jenifer loperlez shakiralarda aynı şekil müzik yapmaya başladı sonra ricky martin ile düet yaptı. kısaca demek istediğim insanlar söze bakmıyor sro videolarında videonun ritmine uygun bir müzik konulduysa o zaman çok tutar. mesela manganın we could be the same yada dünyanın sonuna doğmuşum uygun olabilir FW videolarına. umarım anlatabilmişimdir. biz türkler çok aşırı milliyetçi olduğumuz için böyle düşünüyoruz aslında at gözlüklerimizi atsak gerçeği görebiliriz. bende eskiden senin gibi düşünüyodum ama biraz geniş düşündüm ve bu sonuca vardım başta sana hak verdiğimi belirten bişeyler çiziktiricektim ama konun bunu düşünmeme sebep oldu hadi eyvallah.
ama silkroadı bırakacagım an şudur ;
Bir sro videosunda Justin Biberro şarkısı duymak.

favretto demiş ki:
iyide bence şarkıda türklük yabancılık kavramı yoktur müzik evrensel bir kavramdır türksün yabancı dil bilmiyorsun pitbull dinliyorsun oha bune lan süper diyorsun işte müzikte evrensellik budur herzaman sözler önemli değil mesela manga, sertap erener ve athenanın eurovisionda basarılı olmasının nedeni ingilizce şarkı söylemeleri değil müzikte türk ritmini iyi yansıtmış olmalarıdır. mesela sertap oryantal ritimler araya sıkıştırdı ondan sonra jenifer loperlez shakiralarda aynı şekil müzik yapmaya başladı sonra ricky martin ile düet yaptı. kısaca demek istediğim insanlar söze bakmıyor sro videolarında videonun ritmine uygun bir müzik konulduysa o zaman çok tutar. mesela manganın we could be the same yada dünyanın sonuna doğmuşum uygun olabilir FW videolarına. umarım anlatabilmişimdir. biz türkler çok aşırı milliyetçi olduğumuz için böyle düşünüyoruz aslında at gözlüklerimizi atsak gerçeği görebiliriz. bende eskiden senin gibi düşünüyodum ama biraz geniş düşündüm ve bu sonuca vardım başta sana hak verdiğimi belirten bişeyler çiziktiricektim ama konun bunu düşünmeme sebep oldu hadi eyvallah.
+1907

ps:tek cümleyle müzik evrenseldir herşeyi açıklıyor.

özentilik,dil elden gidiyor,kültür elden gidiyor bunlar müzik alanında bakacak olursak saçmalık.

Dünyaya bizim gerekli insanlarımız zaten tanıtıyor müziğimizi.Konu bulamıyorsunuz herhalde açmaya : ) Videoyla falan olucak iş değil yani..zaten gerçek sanatçıdan kastın emre aydın örneğinden sonra kim olur bilememm..Hem zaten benim gerçek müzisyenimin ve sanatçımın yaptığı iş salakça bir oyun videosunda kullanılıcak kadar düşük değildir :wink1:

ProbIem

Tanınıyorum
favretto demiş ki:
Bırakıcagına Emin Olsam Hemen Birtane Yaparım :)

10'UR demiş ki:
favretto demiş ki:
Bırakıcagına Emin Olsam Hemen Birtane Yaparım :)
ahaha bilsem bende yapardım direk 10.snde kapatcak millet videoyu :mrgreen:

Youtube da bir videoda yabancı birinin Türkçe şarkılardan kendine intro müziği yaptığını görmüştüm.Adam tam olarak anlamıyorum ama kulağa hoş geliyor yazmıştı yorumlarında.Türk olmayan biri bile Türkçe şarkı kullanıyorsa biz neden kullanmayalım?Her yerde 'Türküz oluum biz' demeyi biliyoruz,bunu niye videolarda da ön plana çıkartmayalım?
Bence çok iyi düşünülmüş ve desteklenmesi gereken bir konu.
ps:Plutoda J_O_K_E_R adında bir yabancı İbrahim Tatlıses'in Neden şarkısını kullanıyordu alchemy videolarında :lol:

TillDoomsDAY demiş ki:
Youtube da bir videoda yabancı birinin Türkçe şarkılardan kendine intro müziği yaptığını görmüştüm.Adam tam olarak anlamıyorum ama kulağa hoş geliyor yazmıştı yorumlarında.Türk olmayan biri bile Türkçe şarkı kullanıyorsa biz neden kullanmayalım?Her yerde 'Türküz oluum biz' demeyi biliyoruz,bunu niye videolarda da ön plana çıkartmayalım?
ps:Plutoda J_O_K_E_R adında bir yabancı İbrahim Tatlıses'in Neden şarkısını kullanıyordu alchemy videolarında :lol:
biz zaten kullanmasın demiyoruz müzik evrenseldir isteyen kulağına güzel gelen şarkıyı koyar örnekte belirttiğin gibi.

Ali tatlıses koyar Mehmet yabancı koyar sen şimdi Mehmete neden türkçe koymuyorsun demek saçma olur yada o yabancı arkadaş misal ingiliz neden ingilizce şarkı kullanmıyorsun demeside saçma olur adamın hoşuna gitmiş koymuş isteyen sevdiğini koyar basit makara:

tenpanter demiş ki:
TillDoomsDAY demiş ki:
biz zaten kullanmasın demiyoruz müzik evrenseldir isteyen kulağına güzel gelen şarkıyı koyar örnekte belirttiğin gibi.

Ali tatlıses koyar Mehmet yabancı koyar sen şimdi Mehmete neden türkçe koymuyorsun demek saçma olur isteyen sevdiğini koyar basit makara:
ben illa Türkçe şarkı kullanılsın demiyorum.Özgürlük var herkes ne isterse onu koysun ama Türkçe şarkılar da biraz ön plana çıkarılsın istiyorum olay bu summer4:

TillDoomsDAY demiş ki:
tenpanter demiş ki:
TillDoomsDAY demiş ki:

Ali tatlıses koyar Mehmet yabancı koyar sen şimdi Mehmete neden türkçe koymuyorsun demek saçma olur isteyen sevdiğini koyar basit makara:
ben illa Türkçe şarkı kullanılsın demiyorum.Özgürlük var herkes ne isterse onu koysun ama Türkçe şarkılar da biraz ön plana çıkarılsın istiyorum olay bu summer4:
hoşuma giden bir türkçe şarkıyı videoya eklememek için bir sebep göremiyorum :muck:

Yukarı Alt