Uzun bir süredir yalnız yaşadığım ve daha çok hazır çorba türü ürünler tükettiğim için araştırma gereği duydum. İnternetin ilk kez yetmediği bu konuda sitemizde oturan bir biyoloji öğretmenine danıştım... Hocam nedir bu yediğim içtiğim?
Öncelikle hazır çorbadan başladık. Bakteridir dedi. Nasıl bakteri? Ve sonra bana hazır çorbayı bir daha ağzıma almayacağım açıklamalar yaptı.
Hazır çorbaları sebzeleri kurutarak presleyerek yapıyorlar sanırdım. Meğer bakterileri kullanıyorlarmış. Hızla çoğalan bir bakteri türüne (adını hatırlamıyorum ama küf gibi düşünün) kuru sebze mayası veriliyor. Laboratuar ortamında bu bakteri belirli ısı ve ışığa maruz kalarak hızla çoğalıyor. Bu canlı bakterileri alıp bi güzel suyunu süzüyorlar. Ve işte o içtiğimiz hazır çorba paketine doldurup ambalajlıyorlar. İçtiğimiz ne mi? Bakteri
- Resim Silinmiş.
Peki bu bakteriler vücudumuza zarar vermiyor mu ? Tabii ki veriyor. Bağırsaklarda ve mide duvarında aşınma gibi olaylara sebep oluyor. Sık tüketilince mide ağrısı da cabası.
Nasıl kurtuluruz? Yoğurt. Yoğurt midede ki bir çok bakteriyi 5 dakika içinde öldürüyor. Ana maddesi sütten dolayıda rahatlama , uyku , mutluluk veriyor.
Sigara içen arkadaşlarda şu söz yaygındır :"İster fakir ol ister fukara , yemekten sonra yak bi sigara." Çok güzel bir mani olmuş ama siz yine de uymayın. Suda eriyen vücudumuzun en büyük gereksinimlerinden C vitamini domatesde , marulda , yani taze ve yaş sebzelerde bulunuyor. Dokularımızın yenilenmesine yardımcı olan , eksikliğinde , en küçük darbede bile morarmalara sebep olan bu C vitamini , yediğiniz yemeğin ardından içtiğiniz sigara ile 80% oranında kayboluyor.
Toz içeceklerin yerine taze sıkılmış meyve sularını tercih edelim. Misal 1l paketlik bir toz meyve suyunu 1l sodaya dökün. Sonra kapağını hemen kapatın ama. Çünkü içinde mükemmel bir reaksiyona yol açan kim bilir kaç çeşit kimyasal var. Renklendirici ve yapay şekeri saymıyorum bile.
Geçen gün katıldığım bir seminer vardı şirketimizin. Orada hamburger anlatıldı. Sosis , sucuk , salam vs. Biz çoğunu bilmeyiz ama orta yaşlılar öyle anlatıyorlar ki ağzım sulandı. O zamanlar hepsinin bir lezzeti varmış. Şimdi bir hamburgel alıyoruz ve onu tadamıyoruz bile. O ete ulaşana kadar marul , domates , hardal , ketçap , mayonez var. Eti alıp tek yediğimizde bir tadı olmuyor. Ya da oluyorsa bile bu biz alıştığımız için... ABD'de yapılan araştırmaya göre ise günde ortalama 30 gram salam, sosis ve sucuk gibi etleri tüketenlerde mide kanserine yakalanma riski 20% ile 40% arasında artıyor. Türkiye'de ki uzmanlar ise bu ürünlerin içine tavuk derisi, tavuk bağırsağı ve taşlık katıldığını, sucuğa akciğer karıştırıldığını belirterek "Dikkat" dediler.
- Resim Silinmiş.
Çok uzattım daha anlatacaklarım var ama sizi de sıkmak istemiyorum. Kısacası öncelikle Markaya dikkat edelim arkadaşlar. 3-5 kuruş ucuz olsun diye bilmediğimiz markaları tüketmeyelim. Diğer yandan yemeğin üstüne sigara içmesek daha iyi. Hatta hiç içmeyin. Ve son olarak taze sebze meyve varken bunlardan üretilen çorbaları , toz meyve sularını tüketmemeye özen gösterelim.

Exl ailesinin sağlığı benim için önemlidir de o bakımdan :muck:
Saygılarımla

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Hazır çorba olayını biyoloji dersinde öğrendiğimde hatta bunun hakkında bir de öss sorusu olduğunu gördüğümde (gerçekten!) oldukça şaşırmıştım... Ama ben normalde de hazır çorba tüketmediğim için yeme alışkanlığımda herhangi bir değişiklik olmadı... Bunu çevremdeki insanlara duyurmaya başladığımda da bana "Ne bakterisi ya?" diye tepki gösteenler çok oldu.. Hatta peşinden "Bakterilerin de tadı güzelmiş o zaman..." diyenler bile oldu (örneğin sevgili deneme modumuz Polgara :muck: ) Ama önemli olan bir şekilde bilinçlenmek ve zararlı alışkanlıklarımızdan vazgeçebilmek...
Çok güzel bir yazı olmuş bu arada tebrik ederim :D

Polgara demiş ki:
pimeys demiş ki:
"Bakterilerin de tadı güzelmiş o zaman..." diyenler bile oldu (örneğin sevgili deneme modumuz Polgara :muck: )
Bana pay çıkarmasan olmuyo sanki :mrgreen:
Pay çıkartmak zorundayım hayatım, yazı sana ait, tanıdığım hazır çorba içen tek kişi de sensin sanırım... :lol: Ama seni ayrıca tebrik de ediyorum, bu konularda bu kadar hassas olduğun için, hazır çorba içmeyeceksin ya artık.... :muck:

Bana bakteri içmenin zararını söyler misin :?: Etik mi deil yoksa din bakretileri içmemizi mi yasaklıyor :?: Senin düşüncene göre diğer türlü de öldürülmüş bitki yiyecez :?

ps: Her bakteri bir değildir bağırsağımıza zarar verenler çorbadakiler deil :wink1: İçin gayri :beer:

Oduncu demiş ki:
Bana bakteri içmenin zararını söyler misin :?: Etik mi deil yoksa din bakretileri içmemizi mi yasaklıyor :?: Senin düşüncene göre diğer türlü de öldürülmüş bitki yiyecez :?

ps: Her bakteri bir değildir bağırsağımıza zarar verenler çorbadakiler deil :wink1: İçin gayri :beer:
Bitki ayrı şeydir bakteri ayrı şeydir... Bakteriler sadece yapay bir şekilde sana o sebzeden alacağın tadı verirken bitki onu kendi hücrelerinde doğal bir şekilde salgılıyor... Suyu süzülen bakterilerin genleriyle oynanıyor ve sen bu yapaylığı içiyorsun ve bu da zarar sağlıyor vücuduna çünkü tam olarak doğal olmuyor...
Bunun etiklikle ya da etik olmamakla alakası yok.. Prokaryot canlıların milyonlarcasının geniyle oynanması bir de üstüne katkı maddesi eklenmesi düşününce hiç de hoş değil... Ayrıca bitkiyi her türlü tüketmek zorundasın ama bakerilerin tüketilmesi pek de önerilen bir şey değil :coffee:

Oduncu demiş ki:

Ben laf olsun diye anlattım yani?

DaWixed demiş ki:
Çabuk çorbayı ağzıma bile koymadım.
Hamburger ise çok nadir.
Hamburgerin tadını hiç sevmem nedense. Sanki tuzun içinde unutmuşlar gibi tat gelir bana.

Hazır çorba ise başından beri sevmem.Bunu okudum artık içeceğim varsa da içmem :)

Yukarı Alt