Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren
20100504112103_348815.jpg


Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni geliştirdiği insansı robotu 16 Eylül'de Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'ye gönderecek.

'Robonaut 2' ya da 'R2' olarak tanımlanan robot, uzaya giden ilk insansı robot olacak. Discovery mekiğiyle fırlatılacak olan R2, Dünya'da ve uzayda insanlarla yanyana güvenli bir şekilde çalışabilecek ve aynen insan gibi alet kullanabilecek şekilde üretildi. NASA'nın General Motors ile birlikte geliştirdiği R2, uzay istasyonunda rutin bakım işlerini yapacak. R2'nin, istasyon mürettebatının daha önemli görevleri yerine getirmesini sağlayacak şekilde iş yükünü azaltması planlanıyor.

R2, arkasından gittiği tüm cisimleri görebiliyor, çevreyi hissedebiliyor ve etrafa uyum sağlamak için gerektiği gibi kendini ayarlayabiliyor. 136 kilogram ağırlığındaki R2, 5 kilodan fazla ağırlığı kaldırabilecek şekilde tasarlandı. Robot, yer ekibi ve UUİ mürettebatı tarafından ile bilgisayardan kontrol edilecek. R2 ve daha sonra geliştirilecek insansı robotlar, gelecek nesil uzay gemilerinde, insanların yerine geçmese bile önemli destekleyici roller üstlenebilecek.

R2'nin, UUİ'de insanlar tarafından kullanılan her türlü cihazı idare edebileceğini bildiren NASA, bu robotların gelecekte astronotlar için en tehlikeli görev sayılan uzay yürüyüşlerinde de kullanılacağını açıkladı. R2, şimdilik sadece UUİ'nin Destiny laboratuarında çalışacak.


 

Dosyalar

Yukarı Alt