1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Named Anchor Eklemek


 1. ReAcTiVe

  ReAcTiVe rank8

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Lise
  Named Anchor(Adlandırılmış Çapa) nedir veya ne işe yarar? Sayfanın her hangi yerinde "Tıklayın sayfa başına çıkın!" veya aynı sayfa içinde tıkladığınızda ilgili başlığa gitmemizi sağlayan bağlar vardır. İşte bu tür bağlar Adlandırılmış Çapa'lardır. Adlandırılmış Çapa'lar sayfa içinde kullanılırlar genellikle ama başka bir web sayfasından bağ verirken de kullanabiliriz.

  Namedanchorek_2.gif

  Öncelikle bir sayfa açarız. Ben D1.htm adında bir sayfa oluşturuyorum. Bu sayfaya bulduğum uzunca bir metni yerleştirdim. Daha sonra bu metnin son paragraflarından birine Adlandırılmış Çapa'yı ekledim. Siz de sona doğru bir yer belirleyip, o noktaya bir kez tıklayarak imlecin o noktaya gelmesini sağlayın.

  Daha sonra Insert>>Named Anchor menüsünü kullanarak ya da Insert araç çubuğunun Common sekmesinde yer alan Named Anchor ( Named Anchor Dugmesi) düğmesine tıklayarak Named Anchor iletişim kutusuna ulaşırız.
  Bu arada Ctrl+Alt+A tuş kombinasyonu da bizi bu iletişim kutusuna kısa yoldan ulaştırır Wink

  Named Anchor İletişim Penceresi

  Bu kutudaki metin kutusuna yazacağımız ad, Adlandırılmış Çapa'mızın adı olacaktır. Adı yazıp tamam dediğimizde sayfada tıkladığımız yerde ( Named Anchors ) şeklinde ve fare ile aşağı-yukarı, sağa-sola sürükleyebileceğimiz bir eleman* oluşur. Bu eleman Web sayfamızı bir tarayıcıda açtığımızda görüntülenmeyecektir.


  Eğer bu elemanı çalışma alanınızda göremiyorsanız View>>Visual Aids menüsünden Invisible Elements seçeneğinin seçili olup olmadığını kontrol edin.


  Ben SonKisim adını seçtim bağım için. Bu arada Adlandırılmış Çapa için ç, ş, ğ, ü, ö gibi Türk alfabesindeki karakterleri seçmeyin. Aksi taktirde Adlandırılmış Çapa'mız çalışmaz Wink
  Artık sayfanın her hangi yerinden veya başka bir web sayfasında bu noktaya bağ oluşturabileceğiz.  Örneğin d1.htm sayfasının en başına gelip Son Kısım yazın ve seçili hale getirip Properties penceresindeki Link metin kutusuna #SonKisim yazın. Böylece Adlandırılmış Çapa'mıza bağ vermiş olduk. Bu örneği görmek için aşağıdaki köprüyü tıklayabilirsiniz.
   
 2. Narqotic

  Narqotic rank8

  Kayıt:
  22 Nisan 2007
  Mesajlar:
  1.359
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  !!!
  Şehir:
  BeN SeNiN CaNıN İçİN ÖmRüMü BiR KiBRiTiN KaBıNDa T
  saoL güzel bilgi