1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Müzik dinleyen inekler daha çok süt veriyor!


 1. AtomiX

  AtomiX rank8

  Kayıt:
  22 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  129
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Pc Karşısı
  Müzik dinleyen inekler daha çok süt veriyor
  [​IMG]

  Manisa’da bir çiftlikte roman havası eşliğinde sağılan ineklerin daha çok süt verdiği, müzik olmayınca verimin düştüğü belirtildi.

  Manisa’nın Turgutlu ilçesine bağlı Sinirli köyü Kumağılı mevkide faaliyet gösteren çiftlikte inekler roman havası eşliğinde sağılıyor. Bu uygulama ile 70 ineğin müzik eşliğinde daha çok süt verdiği dile getirildi. Müzik olmadığı zamanlarda ise ineklerin verimliliğinin düştüğü ileri sürüldü.

  Karamürsel Çiftliğinin sahibi Fikret Karamürsel (63), 1995 kurdukları çiftlikte 70 baş ineğin bulunduğunu söyledi. Çiftlikte işçilerin müzik istemesi üzerine ses düzeni kurduklarını dile getiren Karamürsel, “Bir yıldır inekleri müzik eşliğinde sağıyoruz. Verimin yüksek olmasını bir tesadüf sonucu anladık. Bir gün müzik CD’si bozuldu. Birkaç gün müzik çalamadık. Bu süre içinde ineklerin veriminin düştüğünü gözlemledik. Günlük 450-500 litre verim alırken en az 50 litre kaybın olduğunu fark ettik. Tekrar yeni bir müzik CD’si yaptırdık. Hemen olumlu gelişmeler oldu. İneklerin verimi yeniden arttı. Bu durum bizi de şaşırttı” dedi.


  Özellikle roman havası ve oryantal müzik çaldıklarının altını çizen Fikret Karamürsel, bu yolla süt verimini büyük oranda artırdıklarına dikkat çekti. Karamürsel, ineklerin müzik çaldığı esnada oldukları yerde sağa-sola sallanarak ezgilere eşlik ettiklerini de sözlerine ekledi.
   
 2. RideTheLightning

  RideTheLightning rank8

  Kayıt:
  2 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  478
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Metal Militia
  Başka müzik türlerini de denemek lazım :D