1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Mum Yapimi Ve örnekler....


 1. SeDa26

  SeDa26 rank8

  Kayıt:
  5 Kasım 2007
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  GÜVENLİK ÖNLEMLERİ!!!

  Mum yapımında temel güvenlik önlemlerinin uygulanması hayati önem taşır.

  Bu önlemleri uygulamazsanız, sağlığınıza ve evinize ciddi zararlar gelebilir!
  Bu nedenle:

  1. Erimekte olan malzemelerin basindan kesinlikle ayrılmayın. Erime süresi uzun gibi görünse de, eridikten sonra karısımın sıcaklıgı hızla yükselir.

  2. Parafinin sıcaklığını kontrol etme işlemini aliskanlık haline getirin. Bunun için bir termometre kullanın ve ısıyı kısa aralıklarla kontrol edin.

  3. Parafini kesinlikle gereğinden fazla ısıtmayın. Fazla ısınan parafinin yaydığı buhar sağlığa ciddi bicimde zarar verebilir. Kullandığınız mumun parlama noktasını öğrenin (parafin icin bu sicaklik genellikle 190 C° civarındadır).
  Parlama noktasına ulastıgında parafin kendiliğinden alev alır.

  4. Parafini daima benmari yöntemiyle eritin (Yani sıcak su dolu genisce bir kabin icine parafininizi eriteceginiz kabi yerlestirin).
  Böylece ısı, eritme kabınızın her yerine esit miktarda dağılacaktır.
  Mumu daima açık alevden uzakta bulundurun. Mümkünse elektrikli ısıtıcı kullanın.

  5. Alev alan mumun üzerine KESINLIKLE su dökmeyin! Petrol kaynakli olan parafin yanarken yağla ayni tepkiyi verir.

  6. Mumu ısıtırken elinizin altında daima bir tencere, kavanoz vs. kapağı, karbonat ve kimyasal yangin söndürme malzemesi bulundurun.

  Tencere (yada kavanoz, vs.) kapağını eritme kabının icinde oluşan alevleri havasız bırakarak söndürmek icin kullanın.
  Karbonat küçük yangınları söndürür. Daha büyük yangınlarda yangın söndürücüyü kullanmanız gerekir.
  Bu malzemeleri alevlerin oluşabileceği bölgeden uzakta, fakat hızla erişebileceğiniz bir yerde bulundurmalısınız.

  7. Sıcak kapları tutarken daima tencere tutacağı yada pense kullanın.

  8. Cildinize sıcak mum dökülürse hemen soğuk suya tutun ve daha sonra mumu cıkarın.

  9. Mumu asla kanalizasyona dökmeyin.

  10. HER MUM YAPISINIZDA, BU ÖNLEMLERI ILK GÜNKÜ DIKKATINIZLE UYGULAYIN.

  ARAÇ GEREÇLER....

  Icinde su kaynatabileceğiniz genişçe bir kap: Bu kabı, parafinin benmari yöntemiyle eritilmesi sırasında kullanacaksınız.

  Genis bir süt cezvesi

  Termometre

  Tencere tutacagı yada pense

  Kalıp

  Fitil icin kesme aleti

  Ince cöp çubuklar (parafini karıstırmak ve fitilleri tutturmak icin)

  Kalıplı mumlarda delik acmak icin civi

  En az 20 cm eninde fırın tepsisi (çeşitli kullanımları vardır, fakat baslıca kullanım alanı kalıplı mumların alt kısmını düzleştirmektir)


  Malzemeler:

  Mum yapımı icin cok cesitli malzemeler satılmaktadır fakat yeni baslayanlar icin en iyisi genel amacli, 60 - 65 C° civarında eriyen parafindir.
  Deneyim kazandıkca, farklı parafin türlerini kullanmak isteyeceksiniz.

  Stearin: Stearik asit olarak da bilinir. Mumun sertleşmesi, kalıptan daha kolay cıkmasi ve matlik derecesinin artirilmasi icin kullanilir.Yüzde 10-15 arasında kullanılır (yazın sıcakta mumunuzun yumusamaması icin bu oranı artırabilirsiniz), yani 500 gram parafin icin 3-5 çorba kasığı kadar.

  Fitil: Yapmayı planladığınız mumların kalınlığna göre, çesitli kalınlıklarda fitil satın alabilirsiniz. Fitil kalınlıgını ayarlamak icin evdeki mumları inceleyebilirsiniz.
  Test ettiğiniz mumunuzun alevi cok küçükse daha kalın,alev fazla büyük ve mumun çabuk tükenmesine neden oluyorsa daha ince bir fitil kullanmanız gerekir.fitilin kalınlığını ayarlamak mumunuzun yanıs bicimini ayarlamanın en kolay yoludur.
  Elinizin altında daha ince yada daha kalın bir fitil yoksa, stearini azaltarak yada artırarak istediğiniz yanma seklini elde etmeniz mümkündür.

  Boyalar: Mum icin özel hazırlanmıs likit yada toz boyalardir. Erimis parafin karısımınıza az miktarlarda ekleyerek istediğiniz renk tonunu elde edebilirsiniz.
  Renk tonunu test etmek istediginizde uygun bir zemine bir damla damlatarak donmasini bekleyin. Daha iyi bir yöntem ise karısımdan plastik bir bardaga 2 cm kalınlıgında dökmek ve buzlukta bekletmektir. Bu size, mumun son halinin tam olarak nasıl görüneceğini söyleyecektir.

  Koku maddeleri: Koku maddelerini kullanırken genel kural olarak üreticinin tavsiyelerine uymalisiniz.

  Ayırıcı: Ayırıcı olarak su ile seyreltilmis arap sabunu kullanabilirsiniz. Bunun icin bir firca ile kalıbınızın her yerine gelecek sekilde sabun-su karısımını sürün. Kağıt peçete ile iyice kurulayın.

  Bu islem mumun kaliptan kolay cıkması icin çok önemlidir.

  Kalıplar: Mum yapımı icin özel olarak üretilmis metal, silikon, plastik vs. kalıpları kullanabileceğiniz gibi, evde çeşitli plastik ambalajları, kapakları, bardakları vs. kalıp olarak kullanabilirsiniz.

  Cam macunu: Fitilleri kaliplara tuttururken kullanmak icin.


  MUM YAPILIŞI:

  -Kalıbınızı dolduracak kadar parafini,bunun %10-15’i kadar stearini eritme kabınalarak, ici su dolu genisce bir kapta benmari yontemi ile erimeye birakin. Parafinin icine su damlamamalidir.

  - Kalibiniz plastikse, dibini isitilmis bir civi vs. yardimiyla tam ortadan delin.

  - Mumun kaliptan kolay cikmasi icin arap sabunu-su karisimi hazirlayin ve bir firca yardimiyla bu karisimi kalibinizin ic kismina, her tarafa gelecek sekilde surun. Sonra kagit peceteyle iyice kurulayin.

  - Fitilinizi bir ucundan tutarak erimis olan karisima batirin, diger ucundan tutarak tekrar batirin ve donmaya birakin.

  - Donan fitili kalibin icine gecirin; 1 cm’lik kismini kalibin disinda birakin. Kirlenmemesi icin, bu 1 cm’lik fitilin uzerine kucuk bir kagit parcasi vs. koyun ve uzerini bir cam macunu ile kapatarak, kalibin dibine yapistirin. Fitilin diger ucunu, kalibin agzina ortalayarak yerlestireceginiz bir kalem yda tahta cubuga tutturun. Kalem yada cubuk, kalibin icine dusmeyecek genislikte olmalidir.

  Fitili kalibin tam ortasina gelecek sekilde ayarlayin.

  Boya kullanacaksaniz, karisiminizi dilediginiz sekilde renklendirin. Az miktarda boya ile acik renk, daha fazla boya ile daha koyu renk mumlar elde edersiniz. Mumunuzun son halinde hangi rengi alacagini gormek icin acik renk bir zemine bir damla damlatarak donmasini saglayin;yada daha iyisi 1 cm kalinliginda karisimi cam bardaga dokerek derin dondurucuya koyun.

  Birkac dakika icinde donacaktir.

  - Koku kullaniyorsaniz, mumunuz 80 - 85 C°’ye geldiginde kokuyu ekleyin (koku miktarini belirlerken ureticinin tavsiyelerine uyun) ve karismasini saglayin.

  - Karisiminizi bu sicaklikta, agir agir, fitilin hizasindan kaliba dokun. (Kalan karisimi saklayin, daha sonra gerekli olacak.) Hava kabarciklarini gidermek icin bir cita vs. yardimi ile kalibin her tarafina hafifce vurun. Hic kabarcik kalmamali.

  - Mum, donarken, fitilin cevresinde kucuk bir cukur olusturur. Bu normaldir. Kalibinizin disi sogudugunda ve fitilin cevresinde cukur olustugunda, bunu doldurmanin zamani gelmistir.
  Kalan karisiminizi yine 80 – 85 C° sicakliga getirin ve mumunuzun dip kisminin duz olmasi icin yeterince karisim dokerek cukuru doldurun.

  - Tamamen dondugunda ters cevirerek mumunuzu kaliptan cikarabilirsiniz. Mumu cikartmak icin, gerekirse kalibin tersine bir parca vurun yada bes ila on dakika buzlukta bekletin. Mumlari kaliptan asla kaziyarak cikarmaya calismayin.


  Not: Dilerseniz boyayi basta eklemez ve mumunuzu kaliptan cikardiktan sonra boyayabilirsiniz.
   
 2. kurmay

  kurmay rank8

  Kayıt:
  12 Eylül 2007
  Mesajlar:
  202
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ÖĞRENCİ
  Şehir:
  ANKARA

  popcorn
   
 3. SuperStarDeejay

  SuperStarDeejay rank8

  Kayıt:
  22 Aralık 2007
  Mesajlar:
  782
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  teşekkürler artık karanlıkta kalmıcaz extraokk