Kahramanmaraş'ta düşen helikopterde Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da öldüğü açıklandı.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi Kızılöz köyüne getirildi.

Büyük Birlik Partisi Genel Merkezinden yapılan açıklamaya göre düşen helikopterde bulunan 6 kişinin cesedine de ulaşıldığı ve bu cesetler arasında BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun da bulunduğu belirtilirken, "Türk milletinin başı sağolsun" denildi.

bbp-lideri-muhsin-yazicioglu-cankaya-kosku-nde_o.jpg

Muhsin Yazıcıoğlu'nun Özgeçmişi.

Bindiği helikopterin Kahramanmaraş'ın Göksun ilçesi yakınında düşmesi sonucunda beraberindeki 5 kişiyle birlikte yaşamını yitiren BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 1954 yılında Sivas'ın Sarkışla ilçesine bağlı Elmalı köyünde doğdu.

İlk ve orta öğrenimini Şarkışla'da tamamlayan Yazıcıoğlu, 1972'de geldiği başkentte Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nde yüksek eğitimini tamamladı.

Yazıcıoğlu, 1968'de dernek çalışmalarına başladığı Şarkışla'da ''Genç Ülkücüler Hareketi''ne katıldı. Ankara'ya geldikten sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi'nde görev yapmaya başlayan Muhsin Yazıcıoğlu, önce genel başkan yardımcılığı, ardından da Ülkü Ocakları Genel Başkanlığını üstlendi.

Daha sonra, 1978'de faaliyete geçen Ülkücü Gençlik Derneği'nin kurucu genel başkanı olan Yazıcıoğlu, 1980 yılına kadar MHP'de genel başkan müşavirliği yaptı.

12 Eylül 1980'deki askeri harekatın ardından ''MHP ve Ülkücü Kuruluşlar Davası'' sanığı olarak cezaevine giren Yazıcıoğlu, 7,5 yıl cezaevinde kaldı, yargılama sonunda ceza almadı. Yazıcıoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra ''Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı''nın başkanlığını yaptı.

Muhsin Yazıcıoğlu, 1987 yılında arkadaşlarıyla Milliyetçi Çalışma Partisi'nde (MÇP) siyasete girdi ve partinin genel sekreter yardımcılığı görevinde bulundu.

Yazıcıoğlu, 1991 genel seçimlerinde üç partinin oluşturduğu ittifak bünyesinde Sivas milletvekili olarak TBMM'ye girdi. 1992 yılında bir grup arkadaşıyla MÇP'den ayrılan Yazıcıoğlu, 29 Ocak 1993 tarihinde Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kurdu ve partinin genel başkanlığına seçildi.

1995'te yapılan erken genel seçimlerde ANAP-BBP ittifakından 20. Dönem Sivas milletvekili olarak yeniden Meclise giren Yazıcıoğlu, daha sonra ANAP'tan istifa ederek BBP'ye döndü ve parti genel başkanlığını yeniden üstlendi.

22 Temmuz erken genel seçimlerinde partisinden istifa ederek Sivas'tan bağımsız milletvekili adayı olan Yazıcıoğlu, 23. Dönem milletvekilliğine seçildi. Böylece BBP de TBMM'de bir sandalye ile temsil edilmeye başladı. Daha sora yeniden BBP'ye katılan Yazıcıoğlu, 19 Ağustosta yapılan olağanüstü büyük kurultayda yeniden genel başkanlığa seçildi.

-''ÜŞÜYORUM'' ŞİİRİ-

Muhsin Yazıcıoğlu, Mamak Cezaevi'nde bulunduğu dönemde yazdığı ''Üşüyorum'' başlıklı şiirde duygularını şöyle dile getiriyordu:

''Bir coşku var içimde bugün kıpır kıpır
Uzak çok uzak bir yerleri özlüyorum
Gözlerim parke parke taş duvarlarda,
Açılıyor hayal pencerelerim
Hafif bir rüzgar gibi süzülüyorum
Kekik kokulu koyaklardan aşarak
Güvercinler ülkesinde dolaşıyor
Bir çeşme başı arıyorum
Yarpuzlar arasında kendimi bırakıp
Mis gibi nane kokuları arasında
Ruhumu dinlemek istiyorum
Zikre dalmış her şey
Güne gülümserken papatyalar
Dualar gibi yükselir ümitlerim
Güneşle kol kola kırlarda koşarak
Siz peygamber çiçekleri toplarken
Ben çeşme başında uzanmak istiyorum
Huzur dolu içimde
Ben sonsuzluğu düşünüyorum
Ey sonsuzluğun sahibi, sana ulaşmak istiyorum
Durun kapanmayın pencerelerim
Güneşimi kapatmayın
Beton çok soğuk, üşüyorum''​

Onunla birlikte ölenlerin ve tüm Türkiye'nin başı sağolsun.Mekanları Cennet Olsun.

Yukarı Alt