1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Mucize Doğum!


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  30 yaşındaki Aytaç Dalkılıç, bebeğini kurtarmak için karnına sıvı nakli yaptırdı.

  [​IMG]

  24 aylık bebeği yaşatan amnio sıvısı azalınca doktorlar ’bebeğin hayatını sonlandıralım’ dediler. Ama Aytaç Hanım son kez bir doktora daha gitti ve Mert doğdu.

  İzmir’de ikinci bebeğine 24’üncü haftalık hamileyken amnio sıvısında (bebeğin içinde yüzdüğü sıvı) azalma olan 30 yaşındaki Aytaç Dalkılıç, gittiği iki hastanede bebeğin anne karnında öleceği gerekçesiyle gebeliğin sonlandırılması istendi. Buna ‘evet’ demeyen Dalkılıç, son başvurduğu doktorun dışarıdan amnio sıvısına sıvı transferi önerisini kabul etti. Hamileliği 34’üncü haftaya kadar uzatılan Dalkılıç, önceki gün minik oğlu Mert’i dünyaya getirip kucaklarken, Prof.Dr. Namık Demir, “Gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra bebekte bir problem yoksa, bu gebeliklerin devamına izin vermek lazım, yardımcı olmak lazım” dedi. Hamileliğin 24’üncü haftasında ilk sıvı transferi yapılan, ardından 28 ve 31’inci haftalarda tekrarlanan müdahale ile karnına bebeğinin içinde yüzdüğü sıvıya toplam 1.5 litre sıvı takviyesi yapılan Aytaç Dalkılıç, 19 Ekim günü 2 kilo 220 gram ağırlığında, 45 santimetre boyunda, adını Mert koydukları erkek bebeğini dünyaya getirdi.

  Amnio sıvısının azalması tehlikeli

  Prof.Dr. Namık Demir, dışarıdan sıvı transferiyle sonlandırılması düşünülen hamileliği uzatarak sağlıklı bir bebeğin doğmasına yardımcı olduklarını söyledi. Böyle durumlarda hamileliği sonlandırmanın her zaman izlenen bir yöntem olmadığını, anne karnında yapılabilecek tedaviler olduğunu belirten Prof.Dr. Demir şöyle konuştu: “Bebeğin sıvısından çok az miktar alarak kromozon analizi yaptık ve eksilen sıvıyı yerine koyduk. 300 mililitre kadar amnio sıvısının benzeri olan izotonik sodyum klorür dediğimiz serum fizyolojik verdik, ardından ultrason incelemesi yaptık. Bebekte problem olup olmadığına baktık. Bebeğin herhangi bir anomalisi yoktu. Bu sıvı azaldığı zaman bebek anne karnında rahimin baskısı altında kalıyor, akciğerleri gelişemiyor. Bu tür bebeklerde başka hiçbir problem olmamasına rağmen bebekler doğduktan sonra nefes alamıyorlar. Seri olarak yapılan sıvı transferleriyle hem bebeğin kas iskelet hem de akciğerlerin iyi gelişmesi sağlanıyor. Çok basit bir yöntem, bebeğimize yararlı oldu. ”


  Allah analı babalı büyütsün pray: