İznikli mucit öğrenciler, "Beyaz Enerji Projesi" ile deniz dalgalarından elektrik üretti. İznik Çakırca İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerinden Emirhan Balaban ve Cihat Cengiz tarafından hazırlanan proje büyük ilgi gördü.

Çevre sorunlarına duyarlılık gösteren ilköğretim okulu öğrencileri su dalgalarını kullanarak enerji ürettiler. Projelerinde kaldıraç sistemi, mıknatıs ve bobinlerden yararlanan öğrenciler, suyun dalga hareketini de kullanarak elektrik enerjisi üretmeyi başardı. İznik Çakırca İlköğretim Okulu öğrencileri hazırladıkları 'Beyaz Enerji' adlı projeleriyle Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Bilim Şenliği'nde de birinci olma başarısını gösterdi.

Projeyi hazırlarken çok yönlü düşündüklerini ifade eden öğrenciler, "Ülkemizin enerji bakımından dışa bağımlılığının azaltılması ve fosil yakıt tüketimi sonucu oluşan çevre kirliliği, küresel ısınma gibi sorunların en aza indirilmesi gerektiğini düşündük. Bu konuda rüzgar, su ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmenin önemli olduğunu gördük. Bu yönde bir katkı sağlamak amacıyla 'Beyaz Enerji' projemizi gerçekleştirdik . Çalışmalarımız kapsamında okul idaremize ve bize rehberlik eden Fen ve Teknoloji öğretmenimiz Orçun Demir'e teşekkür ederiz." dedi.

İznik Çakırca İlköğretim Okulu Müdürü Yüksel Özdemir ise " Yeni eğitim sisteminde yapılandırıcı yaklaşıma uygun olarak düşünüp yorumlayan ve bunu hayata tatbik eden öğrencilerimizin olması ülkemizin geleceği açısından bizleri umutlandırmaktadır." şeklinde konuştu.

Yukarı Alt