1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Mübarek'i sildiler


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...

  Mısır'da Mübarek ve ailesini ders kitaplarından sildiler.

  [​IMG]

  Mısır’ın devrik devlet başkanı Hüsnü Mübarek ve eşi Suzan’ın adlarının meydan, sokak, kütüphane gibi bütün kamusal mekanlardan silinmesine karar verildikten sonra, dün de Mısır Eğim Bakanlığı harekete geçti. Eğitim Bakanlığı, ilk ve ortaokul ders kitaplarında Mübarek yönetimini öven bütün bölümlerin çıkartılmasına karar verdi.

  El Arabiya’nın Mısır’da yayınlanan El Yowm El Sabi gazetesine dayandırdığı habere göre, Mısır Eğitim Bakanlığı ilk ve ortaokullarda okutulan kitaplardaki tarihi ve siyasi figürleri yeniden gözden geçirme kararı aldı.

  Bakanlık bu çerçevede Mübarek’i öven bütün bölümlerin çıkartılıp 25 Ocak’ta yaşanan devrimle ilgili yeni bölümler eklenmesini kararlaştırdı.

  Buna göre, yeni eklenecek bölümlerde Tahrir Meydanı’nda başlayan devrimin sebepleri ve bu gelişmelere yol açan nedenler yer alacak. Aynı karar çerçevesinde ders kitaplarında kullanılacak Tahrir Meydanı’ndaki protesto gösterilerinin fotoğrafları da seçildi. Fotoğraflar arasında, Tahrir Meydanı’nda hayatını kaybeden göstericilerin fotoğrafları da bulunuyor.

  Aynı karara göre, ders kitaplarında Mısır’ın ilk cumhurbaşkanının Cemal Abdülnasır olduğu yönündeki bilgi de silinecek. Bu çerçevede, daha önce adı ders kitaplarından silinen Muhammed Necib tekrar kitaplara girecek ve ilk cumhurbaşkanının Haziran 1953 ile Kasım 1954 arasında görev yapan Necip olduğu belirtilecek.