Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın açıklamaları şöyle;

* Yasal değişiklikle binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) yüzde 40 oranında artırıyoruz. Burada sadece binek otomobillere ilişkin bir vergi artışı var, diğer araçlarla ilgili normal yeniden değerleme oranında artış olacak.

* Şans oyunlarında ikramiye kazanan talihlilerden alınan vergi yüzde 10'dan yüzde 20'ye çıkacak.

* Kurumlar vergisinde bazı düzenlemeler yapıyoruz. Finans sektöründe kurumlar vergisi oranını yüzde 20'den yüzde 22'ye çıkaracak bir yasal düzenlemeyi Meclis'e sevk edeceğiz. İkinci olarak kurumların dağıtılmayan kar paylarından da yüzde 1 oranında bir vergi tevkifatının yapılmasını öngörüyoruz.

* Gelecek sene özelleştirme geliri hedefimiz 10 milyar lira. 2019 ve 2020 yıllarında yine 10'ar milyar liralık özelleştirme geliri hedefliyoruz.

Bu açıklamayla beraber ,

mtv.png

1.3 motor arabası olan bir kişi her ayda 120 TL ödeyecek kafadan. Bildiğin araç taksidi öder gibi mtv ödenecek...

Takımı
Galatasaray
Daha ne kadar vergi rekoru kırabiliriz diye düşünmüşler vee...

Sürekli özelleştirme adı altında bir yerler satılıyor. Kısa vadede gelir elde ediliyor ... Sonra ? Vatandaşı soyarak yeni satılacak yerler inşa ediliyor. Çok merak ediyorum nereye kadar gidecek böyle. İnsanımızın gözleri ne zaman görmeye başlayacak , alım gücümüz 0 landığı zaman mı ?

Hiç ümidim kalmadı vallahi ya , hiç iyiye gitmiyor ülke. Bu kadar vergi almaları ne kadar zor durumda olduğumuzun göstergesidir.

"Halk ağır vergiler altında eziliyordu"

Yıllar sonra tarih kitaplarında bizim için de kullanılacak olan klişe cümle.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Aarabayı sattım sağa sola taksiyle gidiyorum. Daha kârlı.
İstanbul için seçenek çok , tramvay var , metro var ,taksi var. Kocaeli de böyle bir seçenek bolluğu yok , tramvay daha 1 ay önce geldi , oda belirli yerlere gidiyor. Taksiye bineyim desen istanbuldan 3 kat pahalı fiyatlar.
İstanbul da yaşarken ehliyetim bile yoktu , hiç düşünmedim bile almayı ama diğer şehirler çok farklı.
İstanbulda da gerçi maganda durumu var , adam şort giydi diye kadını dövüyor ve cezasız serbest kalıyor. Neymiş , iyi halmiş. Adam başka suçtan ceza evinde , nasıl bir iyi hal olabilir ki ?

Kasko(1000) + Trafik Sigortas ı (800) + Vergi (1450) + 1/2 Muayene (100) + bakım (500) 3850 TL daha arabaya binmeden cebinizden çıkacak para. Bir daha sittin sene araba alamayacağım sanırım.

Takımı
Besiktas
Türkiye'de araç sahibi olmaz artık fazlasıyla lüks o 3850 TL üzerine ateş pahası yakıtı ve kilometre bakımlarını eklersen bir aracın yıllık gideri 10.000 TL yi buluyor.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Kasko(1000) + Trafik Sigortas ı (800) + Vergi (1450) + 1/2 Muayene (100) + bakım (500) 3850 TL daha arabaya binmeden cebinizden çıkacak para. Bir daha sittin sene araba alamayacağım sanırım.
Benzindir , hgsdir , carttır curttur derken cebinden rahat 500 TL çıkıyor aylık , arabayı yürütmek için araba kredisi öder gibi para veriyorsun.

O değilde artık 2.0 dizel motor cruze'u herkes elinden çıkarmaya başlar. Yılda 4000 tl mtv'yi kimse o araca yatırmaz.

Takımı
Galatasaray
Benzindir , hgsdir , carttır curttur derken cebinden rahat 500 TL çıkıyor aylık , arabayı yürütmek için araba kredisi öder gibi para veriyorsun.

O değilde artık 2.0 dizel motor cruze'u herkes elinden çıkarmaya başlar. Yılda 4000 tl mtv'yi kimse o araca yatırmaz.
2.0 motor araç almak zaten müthiş pahalı, onun için o fiyat farkını ödeyene yılda 1000tl fazla vermek koymak bence :D

üstteki postuna da cevap vermek istiyorum hacım, İstanbuldaki toplu taşıma gerçekten kötü değil ama şehrin kalabalığını kaldıracak bir seviyede olmaktan çok uzak. Ayrıca böyle bir şehir için metrobüs hariç tüm opsiyonların saat 12'de bitmesi de çok saçma. Bir de dediğin mesele var. Şehirin toplu taşıması maşallah New York ama insanlar bu kadar pahalı olmasına rağmen özel ulaşıma yöneliyorsa bir sıkıntı var.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
2.0 motor araç almak zaten müthiş pahalı, onun için o fiyat farkını ödeyene yılda 1000tl fazla vermek koymak bence :D

üstteki postuna da cevap vermek istiyorum hacım, İstanbuldaki toplu taşıma gerçekten kötü değil ama şehrin kalabalığını kaldıracak bir seviyede olmaktan çok uzak. Ayrıca böyle bir şehir için metrobüs hariç tüm opsiyonların saat 12'de bitmesi de çok saçma. Bir de dediğin mesele var. Şehirin toplu taşıması maşallah New York ama insanlar bu kadar pahalı olmasına rağmen özel ulaşıma yöneliyorsa bir sıkıntı var.
Bahsettiğim araba baya ucuz o yüzden onu söyledim. Chevrolet tr'den çekildiği için yok pahasına satılıyor , 40-50 bin liraya , c sınıfı otomatik ve dizel.

İstanbulda ki taşımanın , şehiri kaldırabildiği bir senaryo olduğunu düşünmüyorum. Vergilerle istanbul halkının ve firmalarının belini kırarsın , diğer yerlere de müthiş teşvikler koyarsın o zaman belki insanlar taşınmaya zorlanır da , istanbul nefes alır. İstanbul kötünün iyisi. Şu an mesela kocaelinde taşıma hala minibüslerle yapılıyor. Bildiğin minibüse insanlar otobüs diyorlar , ilginç bir durum var burada.
umuttepe.jpg

Şu resimde gözüken minibüsle taşıma yapılıyor. Durağın hali ortada , bu özel bir etkinlik günü falan değil birde , normal hali böyle. İstanbul da daha büyük bir kalabalık var ama orada otobüs geliyor , burada minibüs.

öhö.jpg

Otobüslerde şehire yeni yeni geliyor, 1000 tane minibüs varsa 1 tane otobüs var. Minibüsler klimasız , tıkış tıkış , güvenliksiz ve fiyatları da istanbuldan daha pahalı.

Mesela gece 12'den sonra diyorsun ya , burada tramvay önceden 8'e kadar çalışıyordu :lolmuch: Şimdi kaç oldu bilmiyorum. Zaten tramvay çalışsa bile merkez denilen yere bir iniyorsun , 10'dan sonra açık yer yok. Bir kaç yıl önce daha da kötü durumdaydı. Düşün birde burası "büyükşehir".

Özet olarak , istanbul kötü biliyorum ama diğer şehirler çok daha kötü durumda ve nüfusu olmamasına rağmen bu durumda. Bu yüzden istanbul yanlarında parlıyor.

Her yerde adam akıllı "insan" gibi taşındığımız bir sistem olsa , araba alan sayısı 20 kat düşer.
Adam gidip şortlu diye kadını tokatlıyor , serbest kalıyor , minibüslerde kızlara tecavüz ediliyor , öldürülüyorlar , birde arkasından o saatte ne işi varmış diye millet konuşuyor. Sonra da diyorlar ki bu millet hak ediyor , hala araba alıyorlar. E alacağız tabi , istiyorsan 1 milyon dolar yap arabayı , zorunluluk oldukça alacağız.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
kdv.jpg

Yeni MTV'ler belli oldu , %40'tan %25'e düşürülmüş , 1.3 için %15'e düşürülmüş.

Yalnız pahalı arabalar için farklı farklı kategorilerde gelmiş , pahalı arabası olan daha çok mtv ödeyecek artık.

%40 değil %60 gelsin, ama desinler ki insanları bireysel taşımacılıktan caydırıp bu vergilerden kazandığımız parayla toplu taşımaya yatırım yapacağız, seve seve veririm.

Yerli otomobilde ÖTV olmayacağını söylediler, MTV'de de %50 indirim olsun, yerli otomotiv teşviki diye yine eyvallah. Çok dandik bir araba olmadığını umarak söylüyorum tabii ki. Ama elektrikli araca ağırlık vermeye başlamaları benim için bir umut oldu.

Almanya gibi toplu taşımamız olsun, ben de arabamı satar her yere metroyla giderim. Ama yok.

Yukarı Alt