MSN'de Beni Kim Engelledi Tuzağı
27 Şubat 2008

MSN'de 'Beni Kim Engelledi' diye merak etmeyin. Yoksa başınıza kötü işler açılabilir...

MSN listesine girdiğiniz birisi, sizi daha sonradan engellediğinde, kendi listenizde o kişiyi hep çevrimdışı görürsünüz. Uzun süredir listenizde çevrimdışı olan birisi, içinize kuşku düşürebilir ve "Acaba beni engelledi mi?" sorusunu bile aklınıza getirtebilir.

Aslında cevap oldukça basit; sizi engelleyenlerin kimler olduğunu asla göremezsiniz. Ama bazı uyanık web siteleri, sizi engelleyenleri göstereceğini söyleyerek hain tuzaklar kuruyorlar.

Sizden Şifrenizi İstiyorlar

Sitenin çalışma şekli şöyle; önce sizden e-posta adresinizi istiyor ve ardından da şifrenizi. Bu bilgileri verdiğinizde, sisteme hemen giriş yapılıyor ve sizi engelleyenleri listesi verilecek dese de artık iş işten geçmiş oluyor.

Bu kadarla sınırlı kalsa iyi. E-posta adresinizi ve şifrenizi alan bu site, hemen MSN listenizdekilere de ulaşmaya çalışıyor sizin adınıza ve bu zincir, uzamaya devam ediyor.

Ne Yapmak Gerekiyor?

Microsoft'un dışında hangi site olursa olsun, kesinlikle şifrenizi bir web sitesine vermeyin.
Arkadaş listenizden gelen otomatik reklam mesajlarını ciddiye almayın.
MSN üzerinden gelen dosyaları açmadan önce virüs testinden geçirin.
Anti virüs yazılımınızı mutlaka güncel tutun.

aslında sizi engelleyenleri görebilirsiniz

secenekler/gizlilik şüphelendiginiz kişinin üstüne sağ tık yapın orda sil işareti acıksa engellemiştir deilse engellememiştir

teşekkürler uyarın için benim kaç tane arkadaşımın başına geldi sazan gibi atlıyorlar merak edip başlarına gelmeyen kalmıyor Exclamation extraokk

Yukarı Alt