Buyrun Arkadaşlar Eminim Çok Hoşunuza Gidicek

Messenger’ı açıktan sonra hesabımızda çevrimiçi olmamız, normal’e göre biraz daha uzun sürüyor. Zaten, açılışların uzun sürebileceğini belirten bir ibare yerleştirmişler. Beta olduğunu unutmamak gerek. Öncelikle şunu söyleyeyim 8.5 sürümü ile 9.0 sürümü arasında nerdeyse hiç bir fark yok görünüm olarak. Fakat duyduğuma göre, yazılımın alt yapısı değişmiş. Özellik olarakta bir kaç ufak özellik eklenmiş.
Bunlardan ilki Signature Sounds. Bu özellik, messenger’da çevrimiçi olduğumuz zaman kontaklarımızın duyacağı sesi değiştirmemize olanak sağlıyor. İstersek önceden hazırlanmış olanlardan seçebiliyor, istersek yeni bir ses atayabiliyoruz. Böylece messenger’ın standart çevrimiçi ses’ini özelleştirmiş oluyoruz. Dilersek, seçtiğimiz kişi için çevrimiçi olma sesini de kapatabiliyoruz

Dikkatimi çeken diğer 1-2 ufak ekleme ise; kişisel iletimize yazdığımız adresler otomatik olarak bağlantıya dönüşüp tıklanabilmesi ve Messenger’da ki kontak güncellemelerini alabilmek için arka plana Windows Live Contacts Server adında bir programcığın yerleşmesi. Ayrıca, yeni sürümle beraber WLM 8.1 ile bir gelen iletinizin, avatarınızın, nickinizin otomatik olarak taşınması olayını isterseniz kapatabiliyorsunuz.
Öte yandan, WLM 9.0 ile birlikte birden fazla video görüşmesi vs. yapılabileceğini duymuştum önceleri. Fakat deneme fırsatım pek olmadı. Zira, webcam bağlantısını kurulduğu zaman, görüşme kendini “session is expired” diyerek kapatıyor.Daha önce duyduğum, fakat bir’den fazla bilgisayara şimdilik messenger 9.0′ı kuramadığım için, farklı noktalardan messenger’da çevrim içi olmak ve mesajlaşma olayını deneyemedim. Daha önce olmasını beklediğim başka bir olay olan Messenger API’si ile ilgili de herhangi bir şey gözüme çarpmadı.
İlk 15 dakika’da ki izlenimlerim ve dikkatimi çekenler bunlar. Görüntüsel bazda değişiklik olmadığı için ekran görüntüsü de koymadım. Bu sürüm ile messenger eklentisi olan Live Plus! ve Mess.be yaması şuan için uyumlu değiller. İkisi içinde güncelleme de yakın bir zamanda gelir tahmin ediyorum ki.
Wlm 9.0′ın ilk Beta’sı olduğunu düşünürsek bir çok hatayla karşılaşmak normal. Bu hatalarda geribildirimler sayesinde giderilecek. Wlm 9.0′ın resmi olarak çıkması için daha çok zaman var önümüzde. Çok ufak değişiklikler, eklemeler olabilir belki ileride. Bekleyip göreceğiz.

419537563_9a96e1372e_o.jpg

Messenger 9.0 _ Tıkla İndir

Yukarı Alt