1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

MS, iPad'i yerden yere vurdu!


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren

  [​IMG]

  "iPad kilitli bir aygıt"

  iPad hakkında herkes bir şeyler söyledi; ama hiç kimse Microsoft gibi yerden yere vurmadı!

  Microsoft Apple'ın iPad'unu eleştirdi. Microsoft'tan geliştirici platformunda ürün yönetim direktörü Brandon Watson, "Dünya komik bir yer, Microsoft, Apple'dan çok daha açık" dedi.

  Apple'ın iPad'inin "kilitli" bir cihaz olduğunu vurgulayan Watson, geliştiricilerin Microsoft'un platformunu kullanarak "ne isterlerse geliştirebileceklerini" ve "geniş bir yelpazede" cihazları, aynı teknik bilgi ile hedefleyebileceğini belirtti.

  Bunlara ilaveten iPhone uygulama geliştiricilerinin henüz düzgün kar etmediğini iddia etti. "iPhone ve iPad gibi donanımlara uygulama geliştirmek pahalı. Çünkü işletim sistemleri, Microsoft'un daha kullanışlı .NET platformunu değil, Objective C dilini kullanıyor." Diyen Watson, Apple'ın platform üzerindeki sıkı kontrolünün, bu ürünler için yazılım geliştirenleri yabancılaştırdığını da aktardı.

  İşte karşı görüş

  Yabancı basında Microsoft'un bu konudaki görüşlerini eleştiren ve haksız bulanlar da oldu.

  Çeşitli kaynaklarda, iPad'in geleneksel bir PC olmadığı, televizyon gibi bir beyaz eşya olduğu vurgulandı. Yani tüketicilerin açıp, sunulan hizmetleri tükettiği bir platform olarak görenler var. İşin geliştirme ve uygulama esnekliği yanı değil, son tüketiciye mal satma yanını vurguluyorlar.

  Bu açıdan bakıldığında Apple'ın iPad ile satılan hizmetler üzerinden iyi para kazanması beklenebilir. Sonuçta her iki eleştiri ve her iki bakış açısının sunduğu argümanlar, tüketici elektroniğinin geleceğinde yatanları, iki büyük şirketin bakış açısını gözler önüne seriyor.

  Apple'ın iPad ve iPhone'daki politikasının daha uygulama satışı üzerinden olduğu dikkati çekerken, Microsoft bu açıklamayla "neredeyse" bir açık kaynak savunucusu gibi imaj sergiliyor. Apple geliştiricilerine tek kanal üzerinden güçlü pazarlama imkanı, Microsoft ise daha fazla özgürlük sunuyor.