1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

MP3'ün tahtı sallanıyor


 1. Leet1

  Leet1 olduser

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.797
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  Kore kökenli MT9 isimli müzik biçimi, henüz yaygın olmasa da, getirdiği özellikler sayesinde MP3'ün yerini almaya aday! MT9 ne tür yenilikler getiriyor?

  Yılların sıkıştırılmış dijital müzik biçimi MP3, tahtını yeni biçimlere er ya da geç devredecek. Peki veliaht biçim ne olacak? Bu konuda çalışmalarını sürdüren Koreli uzmanlar, MT9 ismi verilen bir dosya biçimini öneriyorlar.

  Hatta ses ve video standardizasyonuyla ilgili önde gelen çalışma gruplarından olan MPEG bile MT9 biçimini, bir sonraki dijital sıkıştırılmış ses standardı olarak aday göstermiş durumda.

  Peki, MT9'un özelliği ve farkları nedir ki şimdiden çok önemli yerlere geleceği düşünülmüş olsun?

  Doğal Olarak Altı Kanal

  Aslen karaoke için kullanılan bir biçim olan MT9 müzik dosyaları, içinde vokalleri, koroyu, gitarı, bası, piyanoyu ve davulları (yani özetle değişik çalgıları) farklı kanallarda saklıyor.

  Bu farklı kanallar, MT9 uyumlu müzik çalarlarda oynatılırken birlikte çalınıyor ve esas müzik elde ediliyor.

  Karaoke söz konusu olduğunda karışımdan vokal kısmını çıkartabiliyorsunuz veya gitarınızla alıştırma yapacaksanız, gitarı susturup o kısmı şarkı içinde kendiniz çalabiliyorsunuz.

  Amatör DJ'ler Yaşadı!

  Her ne kadar bu dosya biçimindeki albümler, şarkılar ve oynatıcılar karaokeye yönelik olarak pazarlansa da, her bir çalgı sesinin farklı kanaldan geldiği kayıtlar, müzikleri birbirine katıştırıp yeni eserler üreten kişilerin işini oldukça kolaylaştıracak.
   
 2. PaiNScReaM

  PaiNScReaM rank8

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  352
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  güzel haber gelse güzel olur