Bomba patlayalı yaklaşık üç gün oldu. Meraklıları tarafından aç gözlülükle beklenen Call of Duty 4 - Modern Warfare 'nin devam oyunu olan "Modern Warfare 2" nihayi bir bekleyişin ardından, raflardaki yerini aldı.

Sınırsız heyacan ve aksiyonun yaşandığı oyun
Oyuna ilk girdiğimizda hemen iki farklı modun yer aldığı gözümüze çarpıyor. Oyunun ana hikayesini oluşturan "Compaing" ve daha çok arkadaşlarıyla online co-op modunu sevenler için oluşturulmuş "Special Forces".

Hemen "Compaign" yani hikaye kısmına dalarak, oyuna başlıyoruz. Klasika yine devam etmiş ve oyun yüklenirken, bölüm hakkında bilgi veren videolar baştaki yerini almış.

Oyuna ilk olarak Afganistan'ın çöllerinde başlıyoruz. Her oyunda olduğu gibi "Training", daha çok oyuna yeni olanlar için düşünülmüş. Kısa bir alıştırmanın ardından silahlanıp savaşmaya gidiyoruz.

Dünün düşmanları, bugünün askerleri
Oyun, önceki oyunu olan Modern Warfare'nin bıraktığı yerden devam ediyor. Politik istikrarsızlık yüzünden doğabilecek olayları ve bu olayların verdiği zararları konu alıyor.

Oyunun süresi pek tatmin edici değil ancak, iki farklı mod olduğu için normal karşılanabilecek bir durum. Atmosfer olarak son derece müthiş bir ortama sahip Modern Warfare 2. Bir asker olarak durumun ne kadar ciddi ve tehlikeli olduğunu anlamak hiç de zor değil. Çok fazla ara sahne yok oyunda. Hatta hiç yok. Her zaman kontrol bizde oluyor, bazen bir arabanın içerisinde, bazen bir helikopterin tepesinde. Ancak etrafı seyre dalmayın, yoksa soluğunuzu acımadan keserler. :P

Grafik ve animasyon bakımından oyun alınabilecek en yüksek puanı hakediyor. Ortamlardaki nesneler son derece güzelce modellenmiş. Arkaplanlar dahi üç boyutlu modellerden oluşuyor. Çok nadiren iki boyutlu arkaplanlara rastlasak da bu durum emin olun rahatsız etmiyor.

Sesler bir o kadar müthiş. Ancak bunları yazının ilerisinde ayrı bir başlık altında daha da ayrıntılı görebilirsiniz.

Buraya daha önce gelmiş gibiyim: Dejavu

Mekan olarak çok çeşitli bir oyun karşınızda duruyor. Karından tutun da denizine kadar, çok sayıda ortam var. Mekanların çeşitliliği sizi endişelenmesin. Ayrı mekanlar olsalar da hepsi aynı kalitede ve ustaca kurgulanmış, modellenmiş.

Oyunda ara sahnelerin olmadığını söylemiştim. Fakat bazı sahneler var ki, oyuna bağlanmanızı sağlıyorlar. Tıpkı aksiyon dolu bir filmin başrol oyuncusu gibi hissediyorsunuz kendinizi. Ara sahnelerin yerini, yine etkileşimli sahneler almış. Belki de oyunun güzel özelliklerinden birisi.

Asker! Canın su çektiyse, eline bir avuç kar al. Ancak canına susama!
Belki de oyunda en çok karlı bölüm, yani Rusya'da gerçekleşen görevler ilginizi çekti. İnsanın içini açan bembeyaz bir pamuk yığını. Fazla mermi sıkarsanız, kana bulayabilirsiniz.

Oyunun bu soğuk bölümü, sizi orada hissettirmek için heşey planlanmış bir komplo gibi. Artık soğuktan sakalları ve saçları don tutmuş yüzbaşı MacTavish ile aksiyonun diz boyunu geçtiği çatışmalar ve planlar gerçekleştireceksiniz.

Diğer birçok oyunda olduğu gibi, bu oyunda yapay zeka çok kaliteli. Yanınızdaki adam odun gibi yanımızda dolaşmıyor. Size emir veriyor:"Sen soldakini,ben sağdakini.3,2,1..". Çok az İngilizce'ye sahip olmanız gerecek bu bölümlerde. Size soldakini dediyse, gidip sağdakini vurmayın. :P

Hazır yapay zekaya giriş yapmışken, karşımızdaki elemanları da bir yoklayalım. Oyun boyunca yapay zekanın takıldığı tek bir olay yaşadım. Ona da şans veriyorum birazcık. Yok yok, en iyisi bunu da normal bir zeka olarak değerlendirelim. Düşmanlarımızın zekası çok kuvvetli, yeri geldiğinde "Einsttein"'ın torunlarınla savaşıyorum hissettim kendimi. :P . Siz bir odadayken, sizi oradan çabuk çıkarmak için herşey deniyorlar. Bomba atıyorlar, mermi yağdırıyorlar. Çıkmazsanız son çare olarak ses bombaı atıp, odaya dalıyorlar. :P. Etrafa ne kadar ateş etseniz de kurtulma şansınız pek kalmıyor.

Bu kendini zeki sanan (ama öyle :P) düşmanlarımız gerçekten çok çakal. Kapalı bir kapıyı azcık açarak, sizi tarayabiliyorlar. Siz sadece bir silahın size doğru çevrilmiş olabileceğini görüyorsunuz.

Biz diğer bölümleri ayarlarken sen biraz rahatla asker!

Size Makharov'dan bahsetmedim dimi. Makarov ilk oyunda ele geçirdiğimiz Zakhaev'ın eski ortağı. Son derece pisko,iğrenç biri. Bu Makarov dediğimiz adam boyuna posuna bakmamış gitmiş Rusya'da güç santrallerinden birini ele geçirmiş. Tabiki dünyadaki her konuda sözü geçen ulusal güçler, bu adamın ölmesi emrini çıkarmış. Bordo berelilerimizden iyi olmasın, dünyanın seçkin askerlerin oluşturduğu "Task Force 141" de biz de yerimizi alarak, Rusya'ya doğru yolumuzu alıyoruz.

Oyunun bu bölümü, sanki sadece strest atmak için oluşturulmuş bir bölüm. Bir havaalanında Makarov'un adamlarından biriyiz ve ortalığı dumana katıyoruz. Genç,yaşlı ve çocuk demeden, işaret parmağımızı MG3 'ün tetiğinden çekmiyoruz. Ortalığı toz dumana katarken, polisler de olayı hemen duymuş ve güya bize engel olmaya gelmişler.

Ancak artık çok geçti :p ;

Onu bana ver yoksa savaşmam
Çeşitlilik demiştik ya. Aynı şey işte burada da geçerli, yani silah ve nesnelerde. Birçok silahtan birini seçebileceğimiz gibi ikisini de seçebiliriz. Çok mu saçma oldu bu cümle sanki :D. Şaka ve anlatım bozukluğu bir yana, silahlar ve cephaneler çeşitli. Üzerimizde iki adet silah taşıyabiliyoruz, ikisi de ağır makineli olabiliyor. Yanımızda her zaman 6-7 tane el bombası ve yine aynı sayıda ses bombası bulunuyor.

Silah çeşitli olunca, düşmanlarımız tek tip mi olacak? Açıkcası hiç dikkatimi çekmedi. Evet hepsi birbirinin klonu değil, ancak gidip de yüz profillerine yakından bakmadım.

Kimi zaman sessiz olmamız gereken oyunda, kimi zaman mermilerin arasında nereye dönmeniz gerektiğini dahi zor düşünüyorsunuz. Sessiz olma seçini oyunda size bırakılmış, yani bu oyuna girerken bir seçenekle size sorulmuyor. Fakat oyun içinde yaptığınız bir hata, onlar düşmanın size hoşgeldin demeye gelmesine sebep olabilir.

Oyunda mermi sıkıntısı çekmiyorsunuz kesinlikle. Çok nadiren de olsa , boş kovanlı bir makinelinin tetiğine basma şansınız var. Bitme olasılığına karşın, biz yine de önlemimizi alalım. Her savaş ortamında cephanelerin doldurulabileceği yerler oluyor. "F" tuşu ile el bombası dahil, bütün cephaneliğinizi doldurabiliyorsunuz.

Savaş ortamını belki de en iyi yansıtan oyun, bu oyun. Arkadaşlarını kurtarmaya çalışan cengaverler, bize son jarjörünü vererek vurulan asker gibi birçok olaya tanık olabilirsiniz.

Şunu da belirtmek gerek, vurduğunuz düşmanlar eğer hafif hasar aldıysa, örneğin bacağından vurulmak gibi, savaşmayı bırakmıyorlar. Yerde de olsalar kemerinden çıkardığı Desert Eagle model silahını size savuşturmaya devam ediyor.

Corei7 oğlum bu dizüstü
Bölüm gereği, Modern Warfare 2'de özel nesneler bulunabiliyor. Savaşın tam ortasında dizüstünüzü açıp Modern Warfare 2 oynayacak haliniz yok :P. "4" tuşuyla aktif ettiğimiz dizüstümüzden, gerekli koordinatları belirlemek üzere özel bir görünüm moduna giriyorsunuz. Farenin sol tuşuna basılı tutarak uydu sistemlerini kullanan özel bir güvenlik ağına erişip, füzeleri gönderiyorsunuz. Telsizden size ne kadarı etkisiz hale geldi, bildirimler geliyor.

Sanırım ecelim geldi arkadaş, hakkınızı helal edin
Modern Warfare 2 önceki oyuları gibi, medikit veya canımızı arttıran objelerden uzak. Çok büyük hasar aldığınız zaman oyun uyarı görüntülüyor. Eğer bir köşeye çekilip, dinlenmezseniz gelen bir başka mermiyle ecelin temiz ellerinde bulabiliyorsunuz kendinizi. Aynı zamanda takım arkadaşlarınız ölümsüz denilecek süper kahramanlardan. Ne zaman görsem yerlerde yatıyorlar, ama bir türlü ölmüyorlar. :P Bu olarak bütün karakterler için geçerli değil. Price, MacTavish gibi rütbesi üstün kişilerin sorunu. Kısacası o bölümü onunla bitirmek zorudasınız ve bitiriyorsunuz.

Sizinle birlikte çarpışan diğer askerler, karşınızdaki düşmanlar gibi kolayca yere serilebiliyor. Zaten sizin silahınızdan çıkan mermiler, takım arkadaşınıza istabet ettiğinde hasar alabiliyor ve ölebiliyorlar. "Check your fire!!" diye yırtınmalarını duyabilirsiniz.

Bazı zaman geliyor ki, karşınızdaki düşman mı, yoksa sizin takım arkadaşınız mı belli olmuyor. Tamam, bizden biriyse üstünde yeşil yazıyla ismi çıkıyor ancak, onun çıkmasını beklemeyecek kadar hızlı bir reflekse sahip oyuncular için son derece riskli bir durum. Ben bekliyordum valla, ateş ederse uçuruyordum kafasını. :D

Patlamalar ve çevre ile etkileşim
Oyunun belki de kalitesini düşüren bir etmen. Modern Warfare 2 gibi bir oyun yapıyorsun, ama adam akıllı bir patlama bile oluşturamıyorsun. Çok şey istemiyoruz. GTA IV mesela, cidden müthiş bir patlama efekt ve animasyonuna sahip. COD Modern Warfare 2, bu konuda beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı desem yeridir.

Aynı şekilde, çevre ile etkileşimde bulunma durumu da söz konusu değil. İlk bölümlerde duvarların patlaması, tuğlaların dağılması söz konusu. Ancak bunun bir sınırı var. Örneğin, "Stranglehold" gibi eski bir yapım bile , bu etileşim ve patlamalarda üstün. Modern Warfare 2 de de araçlar patlıyor, camlar kırılıyor. Buna bir lafımız yok,olamaz da. Ancak biraz daha başarılı bir fizik olayı, oyunu daha da üst seviyeler götürür.

Ama yine de bu bir savaş simulasyonu ve bu "Call of Duty Modern Warfare 2". Oyunun en ince detayı buydu.

Şu lanet köpeklerden nefret ediyorum
Önceki oyunumuzda çok fazla canımızı sıkan ve aksiyon dolu anlar yaşamamızı sağlayan köpekler nedense bu oyunda çok fazla ön planda değil. Oyunu bitirmeme kadar yaklaşık olarak 5 köpeği öldürüm. Belki de yapımcılar olayı abartmak istememişlerdir.

İkinci oyunumuzda köpek bizi al aşağı ettiği zaman, karakterimiz bu sefer biraz daha kibar, kökten çözüm olarak boynunu kırıyor hayvanın. Yarın öbür gün hayvana duyulan sevgi dernekleri, eylem yaparlarsa şaşırmayın. :D

Price'a sor bi bakim, okey miymiş

Suların ortasında geçen bölümde, rehineleri kurtarmak için görevlisiniz. "Breach" yani güzel Türkçe'mizde kırmak fiili. Kapılara yerleştirdiğimiz yakın derecede patlayıcı kitiyle kapıları patlatıyor ve "Bullet-time" diye adlandırığımız, zamanı yavaşlatma moduna giriyor. O zarf içinde içeride bulunan düşmanları etkisiz hale getirmeniz gerekecek. Ancak rehinelerden birini vurduğunuzda veya rehine yaralandığında görev başarısız oluyor, sil baştan başlıyorsunuz.

Çoğu bölümde sayıca fazla olarak ortama giriyoruz ve görevleri yapmaya çalışıyoruz. Oyun sırasında alttaki yazıları dahi okumama lüksüne sahip olabilirsiniz, bu da oyunun heyecanı olsa gerek. Bazen oyuna öyle bir dahil oluyorsunuz ki, yazıları okumama nedeniz bu. :P

Kişisel görev oyunda yok. Yani her bir görevi en az bir takım arkadaşınız yapmak zorundasınız. Bu da takıma olan güveninizi yüksek tutmanız demektir. Arkadaşlarınıza güvenebilirsiniz. Gerçekten normal bir oyuncu gibi çetince savaşıyorlar.

Oyunun başında da söylediğim gibi, oyunda yer alan askeri araç ve helikopterlere binilemiyor. Bölüm sonlarında veya başlangıçlarında aracın içinde olabiliyorsunuz. Yeri geldiği zaman, mermilerden kaçıyorsunuz yeri geldiği zaman mermiler sizden kaçıyor. Yani görev gereği helikopter ve askeri araçlara biniyorsunuz, bunların dışında normal bir şekilde binilmiyor.

Modern Warfare 2, senaryo bakımından da bir o kadar kaliteli bir oyun. Oyunda kendinizi tıpkı bir asker gibi hissediyorsunuz, bunu yapmayı çok iyi başarmış Warfare 2. Bazen, hedefe ulaşırken sorun yaşıyorsunuz ve başka yollar aramaya çalışıyorsunuz. Bu sırada takım arkadaşlarınız, canla başla "Oradan hemen çık, acele et!" gibi kelimelerle sizi daha da heyecanlandırıyor. Oradan oraya atlayarak, bir helikoptere veya araca ulaşmaya çalışıyorsunuz. Heyacanı doyasıya yaşıyorsunuz kısaca.

Grafikler ve animasyonlar
Oyunun grafiklerine denilecek bir laf yok, söyleyenin de dilini kopartırım. :P .Son derece başarılı bir şekilde modellenmiş karakterler, karlı bölümlerde de ortama ayak uyduruyor. Don görüntüsü oluşan elbise ve silahlarınız ve hatta kaşınız,saçınız... Objeler genellikle hasar alıyor. Karakterlerin animasyonları , savaş anında daha da etkili olmayı başarıyor. Animasyonlar kısaca müthiş. Aynı şekilde çevrenin detaylandırması göz alıcı. Başlarda da söylediğim gibi, arkaplanlarda bile çoğu zaman 3 boyutlu objeler görüyorsunuz. Bazı bölümlerde bu alışkanlıklar bozulsa da, yine de göz zevkinizi kör etmiyor.

Her bölüm sanki farklı bir oyun gibi. Gölgelendirmeler ve ışıklandırmalar da bir o kadar şahane. Son görevlerde yağmaya başlayan yağmurla, parlaklığın ve yansımaların oyuna kattığı gerçekçilik göz ardı edilemez. Düşmanlarınız ölürken kullanılan animasyonlar, düşmanızı vurduğunuz bölgeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Grafiği tamamlayan en büyük etmen atmosferdir. Modern Warfare 2 'de atmosferi tanımlamak imkansız. Öyle başarılı bir atmosfer yaratmışlar ki, etkilenmemek elde değil.

Denizin ön planda olduğu bölümlerde, gerçekçilik güzel bir şekilde işlenmiş. Denizin yansımaları, mermilerin suyu delişi gibi ince detaylara da yer verilmiş.

Modern Warfare 2, grafiksel anlamda rakiplerinin çok ilerisinde, en kısa tanımıyla budur.

Ses ve müzikler

Oyunda hareketli müzik yok. Daha çok dramatik müziklere yer verilmiş. Çünkü Warfare 2, dramatik olayların yaşandığı bir oyun. Müzikler, benim hoşuma gitti. Yaşanılan olaylara göre son derece uygun müzikler hazırlanmış.

Ses, oyunun albenisi. Karakter seslendirmeleri, patlama sesleri ve mermilerin oluşturduğu yankı ciddi bir şekilde mükemmel.

Sonuç
Eğer hiç dikkatini çekmediyse, Modern Warfare 2'yi edinmenin yollarını arayın. Oyun çıkalı şurada birkaç gün olmuş zaten, henüz hiçbirşey için geç değil.

Bu oyunu oynamamanız için hiçbir neden yok.

GRAFİK : 7.5 / 10
SES/MZK: 7.9 / 10
OYNANABİRLİK: 8.4 /10

GENEL PUANI: 8.0 /10

su oyunun soundtracklarını çekemiyorum çekicek arkadaş aranıyor güzel müzikler :) rehber için teşekkürler bitirmek üzereyim oyunu deniz altındaki bölüm ve karlı bölümü 3 kere oynadım süper bölümler :)

bu arada cpt.price nin yüzünü merak edenlere
- Resim Silinmiş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
müthiş bir inceleme olmuş bende 3 güne kadar geliyorum incelememle hacım şu sahnelerden herkes etkilenmiş sanırım karlı mekan olacak iş değil böylesi yok gerçekten.

bro sende aracın üzerindeyken ss almışsın bende aynı mermi sayımız falan ahahaha :mrgreen: :twisted:

güzel oyunda kaptan pricenin yüzünü görünce oyunda zaten şaşırdım gerçek gibi baya güzel :)

Cpt.Pricenin yaşadığını sır gibi saklıyordum,öğremiş oldular.^^ :lol:
Okulda herkes peşime sonu nasıl sonu nasıl oynayın görün diyorum ahaha.^^ :lol:

sizin için oyun sonundan bir iki görüntü aldım :twisted:

- Resim Silinmiş.
- Resim Silinmiş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
bu hangi tospa tanışacak mıyım bununla nasıl öldüreyeyim bu tospayı kötü birisi gibime geldi ahahaha :P

roket atarım ben buna zuahahaha ^^

Ahahah. Araca bindiğin gibi ss'yi çekmişsin hacı sen de :P.

Oyun gerçekten sarıyor, denemeye kesinlikle değer.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Ilker Cindik demiş ki:
Ahahah. Araca bindiğin gibi ss'yi çekmişsin hacı sen de :P.

Oyun gerçekten sarıyor, denemeye kesinlikle değer.

hacım kaçar mı yaaa o binaların yıkılışını izlemek akıllara zarar bir olay araca binmemle f5'e basmam an meselesi :mrgreen: :twisted:

extraloob demiş ki:
bu hangi tospa tanışacak mıyım bununla nasıl öldüreyeyim bu tospayı kötü birisi gibime geldi ahahaha :P

roket atarım ben buna zuahahaha ^^
hangi tospa bro :twisted:

eğer bizi bıçaklayan it ise onu kendi bıçağı ile .... :P

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
ruslarla bir operasyon yaptık adamlar için havaalanı bastım o kadar kan döktüm ambulansa bindik herif bana sıktı öyle zoruma gitti ki eğer yaşarsam onun peşine düşeceğim hiç şansı yok ahahahaa :P

extraloob demiş ki:
ruslarla bir operasyon yaptık adamlar için havaalanı bastım o kadar kan döktüm ambulansa bindik herif bana sıktı öyle zoruma gitti ki eğer yaşarsam onun peşine düşeceğim hiç şansı yok ahahahaa :P
:twisted: :twisted:

aynı şeyi ss aldığım general iti için de söyle şimdiden abicim :lol:

extraloob demiş ki:
Heheh, ben de o anı yaşayınca "Vay şerefsiz!" demekten kendimi alamadım :D

Yukarı Alt