“Modern Lale”, Dünyanın En Yüksek 4. Binası Olacak

Seyrantepe'deki Galatasaray stadına komşu olan arazinin ihalesini, önerdiği yaklaşık 233 milyon YTL ile Şubat 2009'da kazanan Ali Ağaoğlu, geçtiğimiz günlerde alana İstanbul'un en yüksek, dünyanın ise sayılı yüksek binalarından birini inşa edeceğini açıklamıştı. Emsal değerine göre 92 bin m2'lik inşaatın gerçekleştirilebileceği arazide gerçekleştirilecek projenin taslağının hazır olduğunu belirten Ağaoğlu, "Bu projede Galatasaray'la komşu olmamız işe sinerji katacak. Beş yıldızlı otel, ofis ve rezidans yapacağız. Alışveriş merkezi olur mu, henüz emin değiliz," demiş, projenin tek bir bloktan oluşacağı ve kule biçiminde tasarlanacağı bilgisini vermişti.

Not:Şuan yapılmakta olan stad projesi o değildir.
İstanbul'un simgesi haline gelecek bir yapı inşa etmeyi hedefleyen Ağaoğlu'nun, alan için çeşitli avan projeler hazırlanmasının ardından, proje mimarının Hasan Sökmen olarak belirlendiği, basında yer aldı. Antalya'daki Lara ve Kundu sahillerindeki temalı otelleriyle tanınan Sökmen'den, 46 bin m2 büyüklüğündeki arazide yükselmesi planlanan karma kullanımlı binanın tasarım ve inşaat süreci ile ilgili bilgi aldık.

"Türkiye'nin Simgesi Olabilecek Bir Prestij Yapısı"
Ali Ağaoğlu'nun binanın arazisini TOKİ'den aldığını belirterek sözlerine başlayan Sökmen, karma kullanımlı olarak tasarlanan yapının içinde rezidans, otel, ofisler, kongre merkezi ve küçük bir alışveriş merkezi bulunacağını söyledi. Kapalı otoparkların da içinde yer alacağını eklediği binanın, arazinin emsali sebebiyle çok katlı olabildiğini anlatan Sökmen, devam etti: "Alanda yüksek bir bina inşa etmek kanunlara göre serbest. Ali Bey de Türkiye'nin simgesi olabilecek bir prestij yapısı istiyordu, bu nedenle çok katlı bir tasarım yaptık."

"Bina 400, hatta 500 metre yüksekliğinde olacak. Şu anki haliyle arka cepheden bakıldığında 500, ön cepheden, yani TEM otoyolu tarafından bakıldığında ise 468 metre. Arazi zaten bir vadi özelliğinde, vadiye kadar da bir bodrum yapılaşması yapıyoruz. Bu yüzden arkadan bakıldığında yükseklik 500 metreyi buluyor," diyen Sökmen, projenin Türkiye'nin, Avrupa'nın ve Asya'nın en yüksek, arka cephe yüksekliği göz önüne alındığında ise, dünyanın en yüksek 4. binası olacağını söyledi.

"Yapının formu önemli. Ali Bey yapının bir ruhu olmasını istiyordu, bu nedenle forma özellikle önem verdik," cümleleriyle devam eden Sökmen, tasarım için gerekli olan temayı "modern özellikteki bir lale esprisiyle" yakalamayı amaçladıklarını anlattı. Sökmen, "Lale Batı'da da İstanbul'un simgesi olarak bilinir, Turizm Bakanlığı da laleyi simge olarak kullanır. Laleyi binanın formuna adapte ettik, fakat tabii ki modern bir yorumla, resim gibi değil," dedi.

Proje üzerinde 5 aydır çalışıldığını ve ruhsat alma aşamasına gelindiğini belirten Sökmen, inşaat süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: "Ruhsat alınmasının ardından kazı başlayacak. Kazının aşağı yukarı 1 yıl sürmesi bekleniyor, çünkü ön ve arka cadde arasında 52 metre kot farkı var. 2011 yılında bitmesi planlanıyor."

"Tema İstedikleri için Bana Geldiler"
Ali Ağaoğlu ile ilk kez bu projede birlikte çalıştıklarını söyleyen Sökmen, "Ali Bey'in birçok büyük projesi var. Ama bu kez yapılarında bir tema olmasını istediler. Ben de temalı otellerin mimarıyım, bu nedenle bana geldiler." dedi.

Tematik projeleriyle gündeme gelen Sökmen, tasarımlarındaki bu kararların işverenin isteği üzerine oluşmadığını ve tamamen kendisine ait olduğunu ise şu sözlerle aktardı: "Ben yerine göre proje yapıyorum. Temaları da kimsenin talebi olmadan ben tasarlıyorum, olursa, tutarsa kullanılıyor. Yani kimseden talep gelmiyor." Temaları belirlerken projelerin gerçekleştirileceği alandan ilham alıp almadığına yönelik sorumuza olumlu yanıt veren mimar, devam etti: "Ali Bey bizden bu yüksek kuleyi istediği zaman tema konusunda herhangi bir şey söylemedi. Ben de, binayı tasarlarken uzun saplı bir lale olarak düşündüm. Nedeni, yapıyı İstanbul'da yapacak olmamızdı. Sanıyorum o formu da yakaladık, beğenildi. Şu an için bu projeyle devam ediyoruz. Ali Bey başka projeler de görmüş, incelemiş, fakat kabul etmemiş. Bizimkini tercih etti."

Ali Ağaoğlu'nun Medi Mimarlık tarafından gerçekleştirilen projelerin üzerinde helikopterle gezip binaları inceledikten sonra kendisinden bu talepte bulunduğunu anlatan Sökmen, 20 - 25 günde bir avan proje hazırlayıp sunduklarını, projenin beğenilmesi üzerine de birlikte çalışmaya devam ettiklerini belirtti.

Yukarı Alt