1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Minecraft Başlangıç Rehberi


 1. Minecraft

  Minecraft rank8

  Kayıt:
  19 Ocak 2013
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Mersin

  [​IMG]

  Merhaba Arkadaşlar,​

  Bu başlığı yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmek için açtım. Ben yeni başladığımda ne yapacağımı bilmiyorum. Oyunun ne olduğunu anlamış değildim. Amaç neydi? Araçlar neydi? Hareket tuşları neydi? Bu grafikler neydi? Nerde bu devlet?...

  İlk önce, oyuna girip "Singleplayer" seçeneğini seçiyoruz. Yeni bir dünya açıyoruz ve yüklenmesini bekliyoruz. Karşınıza çıkan ekran büyük ihtimal dağ taş ova çicekle dolu bir yer olacak. Daha hiçbir şey inşaa edilmemiş çünkü. Balta girmemiş orman derler ya, bu da onun gibi, "Oyuncu girmemiş Minecraft Dünyası." Ama bütün bunlardan önce, "Bu iğrenç grafikler nedir?" tepkisini vermenizi bekliyorum. Bu verdiğiniz tepki kesinlikle doğru, kesinlikle haklısınız. Ama sizden önemli bir ricam olacak, lütfen grafikleri bir kenara bırakında oyunu biraz inceleyin. Videoları izleyin, rehberleri okuyun, şuanda yaptığınız gibi. Herneyse, oyuna geri dönelim. Oyundaki temel amacımız hayal gücümüzü kullanarak birşeyler inşa etmek, fakat!, oyunda karşılaşmamız gereken bazı şeytani yaratıklar var. Bu şeytani yaratıklar, oyun saatine göre geceleri çıkarlar, sabahları güneş ışığından etkilenip yanarlar, kül olurlar. O yüzden, oyundaki ilk gecemize hazırlık olarak kendimize küçük bir barınak yapmalıyız. Bu barınak bir mağarada olabilir. Yaratıklar tam anlamıyla gece çıkmazlar aslında, karanlık olan bölgelerde çıkarlar. Bu nedenle oyundaki ilk günümüzdeki ikinci amacımız, biraz odun ve kömür toplayarak kendimize meşale yapmak! Böylece evimizi aydınlatabilir ve yaratıkların barınağımızda spawn olmasını rahatlıkla engelleyebiliriz.

  Artık gelişimimiz için birkaç adım atmaya başlayalım. Minecraft'ın en önemli materyallerinden birini toplayarak açılışı yapabiliriz. *Odun!*. Oyunda odun en önemli ana materyal. Odun'u ağaçlardan topluyoruz.
  [​IMG]

  Yukarda gördügünüz ağaç, oyundakilerden herhangi birisi sadece. Oyunda bunlardan sonsuz sayıda var, heryer orman zaten. Ağacın yanına gidiyoruz, sol clickle gövdesine basılı tutuyoruz. Ağacın gövdesinin kırıldığını görüceksiniz, parçalanıp yere bir parça düşecek, bu parçada sizin kütüğünüz, bu kütüğü daha sonra "odun"'a çeviricez. O parçayı almak için üstüne yürüyün, parça çantanıza yollanacaktır. (Çantayı açmak için "E"ye basıyoruz.)

  Çantamızda gözüken kütük şu şekilde olacak.
  [​IMG]
  Bu kütükten yaklaşık 12 tane toplamamız lazım. Ama garantici biriyseniz bu sayıyı 15 yapabilirsiniz arkadaşlar. Bu odunları toplamamız bize alet edavat yapmamızı sağlıyacak. Yaptığımız aletlerle, mesela bir balta, daha hızlı odun toplayabileceğiz. Böylece daha hızlı inşaat olanağımız olacak. 12 Kütük topladıktan sonra Craft yapmaya başlamalıyız. Craft'in tam anlamıyla türkçesi "El işidir", fakat bu şekilde kullanmak mantıksız oldugu icin kelimeyi bozmadan, "Craft" olarak devam ediceğim. Çantamızı açmak için tekrar "I" ya basalım. Çanta açıldığında orada 4kutuluk bir Craft alanı göreceksiniz. Bu bölgede Küçük çaplı craftlerimizi yapacağız. Daha önemli Craftler yapmak içinse, bir çalışma masası oluşturmamız lazım, elimizde varolan odunlar ile oluşturabiliriz.

  [​IMG]

  İlk önce elimzideki kütükleri dediğim gibi oduna çevirelim. Crafting bölmesine tüm kütüklerinizi koyun. Her 1 Kütük, 4 İşlenmiş Odun(Tahta)'ya tekabül ediyor. 12 Tane kütüğümüz olduğu için 48 tane odun alabileceğiz, bu da bizim işimizi görür.(En azından şimdilik.)

  Çantamızda gözüken odun şu şekilde olacak.​
  [​IMG]

  Şimdi 4 lü Craft alanımıza her kareye bir odun düşecek şekilde 4 odun koyalım, böylece karşımıza bir çalışma masası çıkacak.​
  [​IMG]
  Bu çalışma masasını sürükleyerek çantamıza koyalım. Çanta bölümünün iki kısmı vardır, bir kısmı alt taraftaki kısım, elimizde tuttuklarımızı gösteren kısımdır. Birde üstteki bolca eşya koyulabilen kısım, bu da çantamızda neler olduklarını gösteren kısımdır. Çalışma masasını elimizde tuttuklarımız kısmına sürükleyelim, yani aşağıdaki tek sıraya. Şimdi çantayı kapayalım, çalışma masasını mouse'daki top'u kullanarak elimize alalım. Alet çantası elimizde olduğunda, istediğimiz yere sağ click ile çantayı yerleştirebiliriz. Kendinize iyi bir yer seçin ve yerleştirin arkadaşlar.
  NOT:Çantayı sol clickle basılı tutarak kırabilirsiniz, kırdığınızda çalışma masanız hasar görmeden çantanıza geri dönecektir, böylece çalışma masasını çantanıza almış olursunuz.
  Çalışma masasına sağ tıkladığınızda çanta açılır. Peki nedir bu çalışma masasının esprisi? Çalışma masası size daha büyük bir Craft alanı sağlar. Bizim Çantamızda 2x2 bir Craft alanı varken, çalışma masasında bulunan Craft alanı 3x3'dür ve bize daha çok eşya yapma imkanı tanır. Tüm eşyalarımızı bu masada yapıcağız. Çalışma masamızı açalım ve odunlarımızı aşağıdaki resimde ki gibi Craft alanına yerleştirelim.

  [​IMG]

  Odun ve Kütük ilişkisi gibi sopayla odunun ilişkiside aynıdır. Her 2 odun, 4 sopa verir. Yukarıdaki resimden bunu anlayaibliriz. Bu olay bizim "Sopa"(Stick) yapmamızı sağlayacaktır. Sopa ile bir sürü alet'in yapımını tamamlayacağız. Bir balta için sopa gerekli, bir kürek için sopa gerekli, bir meşale için bile sopa gerekli, meşalenin önemi karanlık ortamlarda bulundugunuzda sizi yaratıklardan uzak tutmasından geliyor. Unutmayın!, yaratıklar ışık olan yerde doğmazlar, ama ışığın olduğu yöne gelebilirler. Meşalelerimizi evimize koymamız, evimizde spawn olmalarını engelliyecektir sadece.

  Sopa yaptıktan sonra, ilk aletlerimizi yapalım. İlk aletlerimiz tahtadan olacağı için hem çabuk kırılacaktır, hemde bir ele göre daha hızlı toplarken bir demir veya çelik alete göre daha yavaş metaryel toplayacaktır. Aletlerimizin yapımıda Çalışma Masasının Craft alanında gerçekleşmektedir.

  Aşağıdaki resimleri kullanarak bir aletin nasıl yapıldığına bakabilirsiniz.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Tahtadan aletlerinizi tamamladığınızda biraz kömür toplamamız lazım ki, gece yaklaştığında meşalelerimizi yakalım ve kendimizi spawn olacak yaratıklardan koruyalım. Aşağıdaki resimden kömür'ün oyun içinde nasıl gözüktüğünü çözebilirsiniz.
  Kömür üstünde siyah siyah noktaları olan taşlardır.
  [​IMG]

  Topladığınızda çantanızda şu şekilde gözükecektir.
  [​IMG]
  Etrafınızdaki mağaraları iyice araştırın, yaratıklara dikkat edin. Mağaraların birinde kömür vardır. Sadece mağaralarda değil, taşlık alanlardada kömür'ü bulabilirsiniz. Unutmayın oyundaki birinci ihtiyaç, odun. İkincisi, aletler. Üçüncüsü, kömür. Bu sıraya sadık kalırsanız ve dediklerimi uygularsanız, ilk gecede yaratıklardan korunabilirsiniz. Biraz kömür topladıktan sonra, elinizde varolan sopalarla kömür'ü birleştirerek meşalelerinizi yapabilirsiniz.

  Meşale yapımı.
  [​IMG]

  Görüldüğü gibi, 1 sopa ve 1 kömür'ün birleşimi bize 4 Meşale verir. "E"'ye basarak çantamızı açalım, bu meşaleleri çantamızdan elimizde tuttuklarımız kısmına sürüklüyelim. Meşaleleri elimize alalım, sağ click ile meşaleyi istediğiniz yere koyabilirsiniz, o kısım aydınlanacaktır, ve yaratıklar o bölümde spawn olmayacaktır.

  Arkadaşlar tüm bunları tamamladıktan sonra, birkaç koyun bulmanız lazım, koyun'a vurarak koyun tüyü çıkartıcağız. Üç tane yün yeterli olacaktır, bu üç yünü craft masasında orta sıraya üç tane yanyana dizerek koyun, en alt sırayada üç tane yanyana dizilmiş işlenmiş tahta koyun. Karşınıza yatak çıkacak...
  [​IMG]

  Yatak ne işe yarar? Yatak gece gibi uzun bir zaman dilimini 3sn içinde aşmanızı sağlayan dinlenmek için yapılmış koyun yünü birikintisidir. İlk gece için kendinize uygun bir yer bulun. Bir mağaraya yerleşince, meşaleler ile orayı aydınlatınki yaratıklar spawn olamasınlar. Topladığınız odunlarla mağara kapılarını kapayın ki, dışarıdaki yaratıklar giremesinler. Evinizde ışıklarla donatılmış bir odaya yatağınızı koyun. Gece oldugunda yatağa yatmanız gerekecek, gece 2sn içinde sona erecektir, yatağın fonksiyonu gece evde boş boş beklemenizi önlemektir. Yeni bir gün doğdu artık, uyandınız... İyice yaşadığınız dünyayı keşfedin, mağaralara bakın. Benim başlangıç için öğreticeklerim bu kadar, bundan sonrası sizin hayal gücünüze, yaratıcılığınıza ve oynayış tarzınıza kalıyor. Hepinize iyi oyunlar diliyorum, umarım anlattıklarım yararlı olmuştur...


  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Kasım 2015
 2. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  Hacım ellerine sağlık güzel, yararlı bir topic olmuş. Eğer fotoğraflara EXL logosu koyduktan sonra birkaç düzenleme daha yaparsanız konunuz sabitlenecektir.
   
 3. Temet Nosce

  Temet Nosce rank8

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.295
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Boston/Massachusetts

  Survival ile ilgili neredeyse hepsi var ellerine sağlık.


  /Sabit.

  Dn: Biraz daha görsellik ekle hacım. Yemek falan yapmayı da göster :muck:
   
 4. Lenneth

  Lenneth rank8

  Kayıt:
  11 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  20.440
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Tekstil
  Şehir:
  İstanbul

  /Sabittir, teşekkürler.
   
 5. Rewind

  Rewind Admin

  Kayıt:
  1 Ekim 2007
  Mesajlar:
  9.553
  Beğenilen Mesajlar:
  48
  Ödül Puanları:
  58
  Şehir:
  New York

  Batuhan daha neler paylaşacak daha yoğun bilgisinden yararlanırız :D
   
 6. Minecraft

  Minecraft rank8

  Kayıt:
  19 Ocak 2013
  Mesajlar:
  104
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Mersin

  Konuyu 1 buçuk saat önce hazırladım ama tam göndere bastım internet gitti :D