1. Reklam

1. kyra
      viki
      Tenda
      lastworld
      silkroadcilar
      3

Milliyetçilik nedir, ne değildir?

1. WeWereNoob

WeWereNoob rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle Mustafa Kemal Atatürk'ün 6 ilkesinden biridir!

* Cumhuriyetçilik
    * Milliyetçilik
    * Halkçılık
    * Laiklik
    * Devrimcilik
    * Devletçilik

Sağcı falan sanmayın beni. Solcu da sanmayın efendim. Beni herhangi bir şey sanmadan, önyargılarınızı kapının önünde bırakıp okuyun şu yazıyı, deli etmeyin adamı.

Bu yazıda milliyetçiliği anlatmak istiyorum. Atatürk'ün bir lafını tekrarlayayım: "Kesinlikle bilmeliyiz ki, iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır, hastadır." Atatürk milliyetçiliğinden söz ediyorum elbet, şu anki, yozlaşmış, ırkçılığa, faşizme kaymış milliyetçilikten değil.

Şu sıralar millet milliyetçiliğe karşı. Neden demiyorum, sebep aramıyorum zira ben de karşıyım, ama şu anki milliyetçiliğe. Şu anda ülkemizde milliyetçiliğin tanımını isteseniz millet aşağı yukarı ırkçılıkla aynı tanımı verecektir. Şu anki milliyetçilik, "Allah Türkü korusun!"dur. Şu anki milliyetçilik, farklı bir ırktan olup Türkiye'de yaşayanın "Türkiye'liyim." demesidir. Şu anki milliyetçilik, boka batmış bir milliyetçilik anlayışından ibarettir.

Şu videoyu izleyelim. Kiminizin tüyleri ürperecek, kiminiz iğrenecek, kiminiz gülecek, kiminiz ağlayacak, kiminiz hepsini birden yapacak, ne bileyim işte farklı duygular hissedecek. Yoz milliyetçilik budur, ırkçılığın, faşizmin en güzel örneğidir. Askerden kaçma adına üniversitelerden birine, kıytırık bir bölüme girip boyuna sınıfta kalan, yanlış yönlenmeye hazır günümüz gerizekalı gençliğinin, onlardan daha gerizekalı reislerin bunları yanlarına çekme amaçlı, Atatürk'ün milliyetçilik ilkesini yalan yanlış şekillerde açıklayarak beyninin yıkamaları sonucu oluşmuştur bu güruh(lar). Aşağı yukarı her devlet üniversitesinde görülebilir bu gruplar.

Atatürk'ün bahsettiği ve bahşettiği milliyetçilik nedir, biliyor musunuz? Atatürk milliyetçiliği, Anadolu toprağını vatan belleyen ve "Türküm." diyen her ferdi, hangi ırk veya etnik kökenden olursa olsun bir çatı altında birleştirmiştir. Milliyetçilik, temelde, birlik ve beraberlik ortamının tam manasıyla sağlanmasını amaçlayan kilit bir Atatürkçülük ilkesidir. Atatürk, "Ne mutlu Türküm diyene!" derken bahsettiği Türk, Türk ırkı değildir, Türk milletidir. Anayasada belirtilen Türkiye vatandaşıdır. Anayasada Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Burada ırktan bahsedilmez, milletten bahsedilir. Bir Kürt, bir Ermeni, ne bileyim bir Japon "Ne mutlu Türküm diyene!" diyorsa bu garipsenmemeli, safkan Türkler dışındakiler hor görülmemelidir. Nasıl ki İngiltere'de yaşayanlara İngiliz, İspanya'da yaşayanlara İspanyol diyorsak, Türkiye'de yaşayana da Türk deriz, demeliyiz. Ne ırkçı Türklerin "Türk olan benim, o kanı bozuk Türk değildir!" demesi, ne de ırkçı, ırkı Türk olmayanın "Bana Türk diyemezsiniz, ben bilmemkaç kuşaktır x'im!" demesi doğrudur, x burada değişkendir.

Irklardan bahsetmek gerekirse de söyleyeceklerim mevcut efendim. Her ırk kendi ırkını daha bir sever elbet, ama gerçekçi olmalıyız: Allah her insanoğlunu eşit yarattığını belirtmiştir ve ne Türk ırkı üstündür, ne de başka bir ırk Türk ırkından üstündür. Her ırk eşittir. Her ırk içinde üstün zekalı, üstün kuvvetli insanlar vardır, her ırkta ahmakların, zayıfların olduğu gibi. Bu bile bireylerde eşitsizlik sağlamaz.

Ülkemiz bölünmekte, bunu artık bölenler bile inkar etmiyor. Kürt ırkının ırkçıları da, Türk ırkının ırkçıları da mecliste. Bunun yanında ülkemizi himaye altına sokmaya hazır kişiler iktidarda, hatta cumhurbaşkanlığı mevkilerindeler. Bir de kendini solcu sananlar var, kötünün iyisi olarak (Ne bileyim, en mantıklı onlar gelse de onlarda bile zeka geriliği görebiliyorum!). Ülkeyi bölme adına en büyük kozları da elbette ki ırklar. Bir ırktaki azınlığı dahi çoğunluk olarak gösterip ırkı onlara göre genelleyebiliyorlar. Misal, Kürtlerden nefret edenlerin en çok söylediği şey hepsinin PKK'lı olduğu iddiaları. Ülkesini seven Kürt yok mudur sanıyorsunuz? Vardır elbet, meraklanmayın. Veya ne bileyim, yukarıda bahsettiğim gibi, Türk ırkını üstün ırk sanıp diğer vatandaşlarımızı hor görenler var. Neredeyse safkan bir Türk olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki üstün ırk değiliz. Üstün ırk olsaydık biraz daha mantıklı düşünebilirdik, ülkeyi bölünmeye başlamaktan taa 50′lerden, 60′lardan (özellikle 60′lardan) kurtarabilirdik.

Çare, ülkeyi bölenlerden kurtulmaktır, ırklararası çatışma yaratıp PKK'nın safkan bir Kürt devleti istemesi gibi safkan bir Türk milleti üstünde çalışmak değildir. Bu yazıyı burada noktalarken, Atatürk'ün Bursa Nutku'nu da yayınlamakta bir beis görmem:

Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, “Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır” demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

Polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, “Polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir” diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. Mahkeme onu yargılayacaktır. Yine düşünecek, “demek adalet örgütünü de düzeltmek, yönetim biçimine göre düzenlemek gerek”

Onu hapse atacaklar. Yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haksız ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, “ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. Araya girişimde ve eylemimde haklıyım. Eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.”

İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği

Not Alıntıdır : Umarım herkes bir ders çıkarır bundan...

2. mavi_

mavi_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    dostum yada benden buyuksen cok gusel olmus su yemın torenı cok hosuma gıttı en Kötüsü fasızm ve kominzm !!! cCc extraokk

3. Ronin

Ronin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Faşist nedemektir bana bi söleyin bakiyim siz.

4. mavi_

mavi_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Faşizm, dar anlamda Benito Mussolini altında 1922’de İtalya’da iktidarı alan politik sistem. Daha geniş anlamıyla özellikle iki dünya savaşı arası ortaya çıkan ve özellikle Adolf Hitler yönetimindeki nasyonal-sosyalizmin temsil ettiği aşırı milliyetçi, antidemokratik ve antikomünist bir ideolojiye ve otoriter siyasi bir yapıya sahip bütün politik hareketler ve egemenlik sistemleri.

Kavramın kökeni Antik Roma yöneticilerinin geniş hükümet yetkisini sembolize eden ucunda balta bulunan bir çubuk demetinin adı olan Latince fasces, İtalyanca fascio sözcüklerinden gelmektedir. Aynı simge daha sonraları Fransız Devrimi sırasında Aydınlanma anlamında, halkın elindeki devlet gücünü temsil etmek üzere kullanılmıştır. Sözkonusu sembol bir takım değişikliklerle 1926 yılından itbaren İtalya’nın resmi devlet sembolü olmuştur. Sembolün üçlü anlamı, yani devlet gücü, halk mülkiyeti ve birliktelik Mussolini’nin propagandasında kullanılmıştır.

kusura bakma Ronin kendım bılıyorum ama anlatamıyorum.. vikipedi den buldum buyurun ınceleyın ! hmm

5. mavi_

mavi_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    yada bu senı tatmın ettımı ? popcorn

6. Ronin

Ronin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Faşizm = Aşırı milliyetçilik...

7. Ronin

Ronin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Bu kadarıda beni tatmin ederdi :lol:

8. WeWereNoob

WeWereNoob rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    youtubedeki videoya yapılan yorumların hepsini okudum sizde okuyun bence bazıları dışında yorum yapan kişilerin %90 ının yaptığı yorum doğru bence ve bu tür bir hareketin yalnış olduğunu bu düşüncelerin doğru olmadığını vurgulamışlar...siz düşünün bu kadar büyük bir çoğunluk yalnış yapıyorsunuz diyorsa demekki bişeyler doğru değil bir yerlerde yalnış yaplıyor biliyorum böyle düşünenlerin düşüncelerini değiştirmek zordur çünkü genç yaşta beyinleri yıkanmıştır. ama umarım, umut ediyorumki bu yalnışları yapanlar hatalarının farkına vardığında herşey için çok geç olmaz.

9. mavi_

mavi_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    asırı mıllıyetcılık degıl ısde bu senın dedıgın Ronincim senin dedigin ornegın OSMANLI devletinde Türkçülük akımları falan vardı bu Türkiyede Yada Osmanlı dev. de Türkçülük diye geçer yani hımm mısal sen çerkezsın ben Türküm(Türkçü Türk) diyelim bu ülkede sadece Türklerin yaşamasını istiyorum buna asırı mıllıyetcılık denmez ırkcılık denir anladınmı bu arada ben ırkcı degılım ülkemin vatandaşı olupta ülkeme ihanet eden köpeklerin yanında olmadıgı sürece benim kardeşimdir abimdir anamdır bacımdır... bunu herkes bilsin ! Idea

10. Saian S.S

Saian S.S gamer

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Patron
    Ben Kominist'im arkadaşlar yorumlara ve eleştirilere açığım.. Cool

11. Kont

Kont rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    komünüst tosba

12. _AvRiL_

_AvRiL_ nowayout

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    Meslek:
    amele ogrenci
    niye herkes illa bir dala tutunmak ister yaptıgı davranıslara bir -izm eki getirmek ister sen insansın ben insanım o zaman ne geregi var sınıflandırmaya birilerini alıp bir yerlere atmaya

13. Chorus

Chorus Admin

Beğenilen Mesajlar:
    305
    Ödül Puanları:
    83
    No Yargı, No İdeoloji Cool

14. Saian S.S

Saian S.S gamer

Beğenilen Mesajlar:
    5
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Patron
    Deniz Gezmiş, Cheguawera bunlar kominist yani bağımsızlık ve özgürlük isteyen adamlar ne oldular öldürüldüler... Evil or Very Mad Kimler tarafından Milliyetçiler tarafından o yüzden böyle 2'ye ayrıldılar.Peki şimdi niye sağcı solcu var bunları açıklar mısınız please

15. EFendi

EFendi rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ya çok açık kapıLı konuşuyorsunuz o zaman özgürLük ve bağımsızLık isteyen herkes kominsitmidir diye bir çıkarım yapıLır burdan ve aynı zaman özgürLük ve bağımsızLık isteyenLer öLdürüLünce bunu miLLiyetçiLermi yapar e o zaman bütün miLLiyetçiLer katiLmidir miLLiyetçiLer katiLse ve sen katiL değiLsen vatanını mı sevmiyormusun peki vatanını sevmeyen bu durumda kominist oLuyor hmm ne kadar işin içinden çıkıLmaz durumLar çıkıyor karşımıza bakın bu tarz konuLarda daha açık noktası beLLi cümLeLer kurarsak daha şık oLur bence tabi... extraokk

16. Ronin

Ronin rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Grafik Tasarım
    Adolf Hitler Faşizmin başlangıcının nedeniyse ve Adolfun düşünceleri Faşit düşüncelerse. Bende Faşistim abi....

Ben sağcıyım. Komunistleri sevmem sevenide sevmem. Yeterince dinimi sevip sayarım ve ibadetimi yeterince yerine getirdiğim kanısındayım. Hem Dİnciyim Hem Milliyetçiyim...,

Dinini vatanını sevmeyen insanında Ülkemde yeri yoktur. Gün gelicek tekme tokat sınır dışı edilicekler...

Milliyetçi hareket engellenemez...

17. Morwena

Morwena Buralıyım

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    İnş kahvekeyfi

18. mavi_

mavi_ rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    bu ülkede özgürlük olmadııgını dusunen kım warsa s..tir olup gıder. o kadar bu sozun ustune ne dıyebılırsınkı ksuura bakmayın haddımı astım ama sen kalkıpta cumhurıyetın ustune devrım yapamazsın cahılce konusmayın devrım nedır bunu bile bilmiyorsunuz... !
    ronın gercekten sozlerıne cok fazla katılıyorum ! komınizmı sevmıodum sımdı nefret edıyorum !

19. HosenberG

HosenberG olduser

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    36
    eyt be bal damlamıs :lolmuch:

20. WeWereNoob

WeWereNoob rank8

Beğenilen Mesajlar:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hala ben sağcıyım veya solcuyum diyip diğerine laf atmaya çalışanın aklından ve herşeyinden süphe ederim anlaşılan hiç kimse hiç bişeyin farkına varmadı yazıklar olsun!!!