1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Milletvekili Emeklilik Maaşına %170 ZAM!!


 1. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.444
  Beğenilen Mesajlar:
  40
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород

  Vatandaşa ilaç faturası yazdılar, maaşlarına katmerli zam yaptılar

  [​IMG]
  Kamuoyu Fransız Ulusal Meclisi’ndeki soykırımı inkar edenlere ceza öngören yasayla ilgili gelişmeleri izlerken TBMM’de ilaç katılım payıyla ilgili yasayı görüşen milletvekilleri, araya kendilerine katmerli zam sağlayan düzenlemeyi ekledi. Düzenleme emekli milletvekili maaşını 7.7 bin liraya, çift maaş alan vekillerin aylık gelirini de 19.7 bin liraya çıkardı.


  KAMUOYUNUN bütün dikkati Fransız Ulusal Meclisi’ndeki soykırımı inkar edenlere dönük hapis ve para cezası öngören yasaya dönükken TBMM Genel Kurulu’nda parmaklar, emekli milletvekilleri maaşlarında yapılan zam önergesi için kalktı. Meclis’in sosyalist kökenli vekillerinden BDP’li Sırrı Süreyya Önder’in de kulisinde yer aldığı katmerli zam önergeleri, bütün partilerin anlaşmasıyla, üzerinde hiçbir konuşma yapılmadan jet hızıyla kabul edildi. Milletvekilleri, kendileri için yaptıkları zamları kabul ettikten sonra 10 günlük yılbaşı tatiline girdiler. TBMM Genel Kurulu’nda gece yarısı 3 saat süren operasyonla, 3-5 bin lira arasında değişen emekli maaşları, önce eşitlendi, ardından da zamla 7.7 bin TL’ye çıkartıldı. Bu rakamlar, cumhurbaşkanının maaşına endeksli olarak her yıl otomatik artacak. Bu operasyon, mevcut milletvekillerinden emekli olanlara da yansıdı. Böylece hem emekli hem milletvekili olanların maaşı 19.7 TL’ye çıkarken, sadece milletvekili olanlar 12 bin lira maaş alacaklar. Yapılan başka bir düzenlemeyle de siyasete erken veda eden ve emeklilik hakkını elde edememişlere de prim desteği geldi. Bu eski vekillerin en üst basamaktan ödemeleri gereken primleri, 4 yıl boyunca Meclis bütçesinden karşılanacak.

  İlaçla uyuttular
  TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece yapılan operasyon, milyonlarca dar gelirliyi yakından ilgilendiren ilaçta 3 kutuya kadar 3, ilave her kutu için 1 TL katkı payı getiren yasada gerçekleştirildi. Gözlerin Fransa’nın sözde soykırım inkârını suç sayan yasayı parlamentosundan geçirmesine çevrildiği gün, gece yarısı gerçekleşen operasyona bütün partiler destek verdi. Oturumu, TBMM Başkanvekili Meral Akşener, “Allah hiç birimizi mahçup etmesin” sözleriyle kapattı.

  Meclis’te zam kulisi
  Liderlerin, bütün partilerin uzlaşması koşuluyla destek verdiği düzenleme için TBMM Başkanı Cemil Çiçek de devreye girdi. Çiçek, partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya geldi ve destek aldı. BDP’li Sırrı Süreyya Önder, Sırrı Sakık, Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, önergenin hazırlanması aşamasında iktidar kulisinde görüşmeler yaptı. Ardından da ortak önergelere Meclis Başkanlık Divanı üyelerinden AK Partili Fatih Şahin, CHP’li Ahmet Toptaş ve Tanju Özcan, MHP’li Ali Uzunırmak ve BDP’li Sırrı Sakık imza koydu. Önergeyle, emekli maaşlarına yeni hesaplama yöntemi belirlenerek, Cumhurbaşkanı aylık ödeneğine endekslendi. SSK ve Bağ-Kur kökenli olan ve emekliliğinde düşük maaş alma ihtimali olan 170 vekilin yüksek emekli maaşı garantilendi.

  Cumhurbaşkanı endeksi
  Buna göre, yaş ve prim gün sayısı koşullarını sağlamak ve iki yıl milletvekilliği yapmış olmak kaydıyla, Cumhurbaşkanına ödenmekte olan aylık ödeneğin yüzde 40’ı esas alınarak Cumhurbaşkanına bağlanacak yaşlılık aylığının yüzde 42’si oranında emekli maaşı bağlanacak. Bununla, 2012’de emekliliğe hak kazanan bir milletvekilinin emekli aylığının yaklaşık 5 bin 600 TL olması sağlandı.
  Bu operasyondan 3 saat sonra, ikinci operasyonla da emekli maaşı hesaplama yönteminde yer alan yüzde 42’lik oranın, 31 Aralık 2020’ye kadar yüzde 60 olarak uygulanacağı hükmü getirildi. Bu, emekli maaşlarını katlayarak, yaklaşık 7 bin 750 TL’ye yükseltti. Her iki operasyon da jet hızıyla geçti.

  Emekli olamayan vekiller için ayrı operasyon oldu
  TBMM’de önceki gece verilen üçüncü önergeyle emeklilik hakkını elde edememiş eski vekillere, milletvekili emeklisi olma hakkı tanınırken bunun için ödemeleri gereken yüksek primlere destek sağlandı. Sayıları 120 olan eski vekillerin en üst basamaktan primlerinin tamamı dört yıl süreyle TBMM bütçesinden karşılanacak. Görevleri sırasında ölen bakan ve milletvekillerinin hak sahibi yakınlarına da 2 yıl milletvekilliği yapmış olma koşulu aranmaksızın ölüm ya da dul ve yetim aylığı bağlanması hükmü de getirildi. Bağlanan bu aylığın düşük olması halinde aradaki farkın Hazine’den tahsili öngörüldü.

  Bir vekil 100 düğüne gider, küçük altın 180 lira
  TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekili maaşlarına yapılan zammı savunurken, “Kaleminizden kan damlamasın. Milletvekili 100 düğüne gider. Küçücük bir altın 180 lira. Bir altın götürseniz vatandaş ‘Koskoca milletvekilinin getirdiği altına bak’ der, ortasını götürürse 400 lira” dedi.
  Çiçek eleştirileri dün Skytürk TV’deki programda yanıtladıktan sonra Meclis’te de basın toplantısı düzenleyerek, şunları söyledi:
  Yol parasının, çektiği sıkıntıların hesabını yapmıyor. Bu harcamaların 3’te 2’si, 4’te 3’ü zaten bu görevi yerine getirebilmek bakımından şey olur. Merkez Bankası Başkanı kaç lira alıyor sorar mısınız? Bağımsız kurullar ne maaş alıyor? Milletvekilleri için gelmedi bu kanun. Milletvekilleri olmasaydı dahi bu kanunu çıkarma mecburiyeti var. Bu konu (Emekli Sandığı Kanunu) gelince, bugün burada koymazsanız Hal Yasası’nın içinde milletvekili maaşını, şunu bunu koyacak haliniz yok. Bir ihtiyaçtan dolayıdır ve kişilere sağlanmış bir imkan değil, bir statüyle ilgili imkandır. TBMM’nin siz içindesiniz, milletvekillerinin nasıl çalıştığını biliyorsunuz, diğerlerinin ne olduğunu biliyorsunuz.
  Türkiye’de kamu görevlilerinin yaşadığı hayatlara, devletin onlara sağladığı imkanlara bakın. Sadece milletvekilleri söz konusu olduğu zaman kaleminizden kan damlamasın. Gerçekçi olun. Çünkü burada 7 liraya yemek çıkıyor diye ortalığı ayağa kaldırdık, sanki Başbakanlık’ta yemek 30 liraya çıkıyor. Sanki milletvekillerinin çoluğu çocuğu sabaha kadar burada yemek yiyor tarzında, parlamentoya karşı kışkırtıcı bir üslupla yazılar yazılıyor. Elinizi vicdanınıza koyun. Kamuda çalışan üst düzey görevliler bir yere gidecek olsa araba devletten, şoför devletten, benzin devletten, uçak parası devletten, ayrıca harcırah. Milletvekilinin yaptığı tüm harcamalar kendi cebindendir. Bu bir ihtiyaçtı, bir intibak durumu söz konusuydu. Dört grubun da birlikte karar verdiği bir husustur.

  Bakan yardımcısı emekli vekiller kapsam dışı
  BAKAN ve milletvekilleriyle ilgili maaş operasyonunda bakan yardımcılarının durumunun ise unutulduğu ortaya çıktı. Şu ana kadar 12 bakanlığa atanan bakan yardımcılarından 8’i eski milletvekillerinden oluştu. Tümü emeklilik hakkı elde eden ancak bakan yardımcılıklarına atanınca emeklilik aylıkları kesilen 8 eski vekil, yeni düzenleme yapılmaması nedeniyle yine 9 bin 500 TL’lik bakan yardımcısı maaşına kaldılar.
  [​IMG]
   
 2. mert003

  mert003 rank8

  Kayıt:
  19 Aralık 2011
  Mesajlar:
  208
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  abdurrahmanın nikahı
   
 3. Lordzek

  Lordzek psuser

  Kayıt:
  30 Ekim 2010
  Mesajlar:
  3.856
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Yatak

  Simdi benim buyukbabam eski CHP parlamenteri onada zam geliyomu?

  [ Bu mesaj MobileDevice ile atildi ] mobile
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
 4. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.

  Az önce %170 oldugunu okudum ama.. Helal olsun yönetim calısıyor(!)
   
 5. lemonade

  lemonade exlmanager

  Kayıt:
  3 Ocak 2009
  Mesajlar:
  11.444
  Beğenilen Mesajlar:
  40
  Ödül Puanları:
  58
  Meslek:
  студент
  Şehir:
  Белгород

  edit geçtim.

  [ Bu mesaj MobileDevice ile atildi ] mobile
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Şubat 2016
 6. EmmaW

  EmmaW  

  Kayıt:
  11 Aralık 2007
  Mesajlar:
  6.554
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  Şeref Bey Stadı

  onlarda haklı beyler hergün dövüşmek bağrışmak kolay işmi(!)
   
 7. gs_scrpn

  gs_scrpn rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yanlış hatırlamıyorsam zamanın atatürk millet vekili maaşlarının,öğretmen maaşlarını geçmemesini dile getirmiş.
  ey gidi ey!
  atatürkü silip osmanlıyı getirme çabalarını şahsi olarak kınıyorum!
   
 8. The Black

  The Black rank8

  Kayıt:
  22 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  İstanbul-Beylikdüzü

  bundan nasıl osmanlıyı getirme sonucunu çıkardın merak ediyorum :mrgreen:

  tamamen saçmalık. %170 nedir yahu yuh.
   
 9. gs_scrpn

  gs_scrpn rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  halkın devlet pastasındaki payi düşmeye devam etsin,ve biz buna göz yumalım o zaman ya osmanlı ya kaddafi tarzı bir yönetim biçimi ortaya cikicaktir diye dusundum olmadi:
   
 10. Galliport

  Galliport rank8

  Kayıt:
  17 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  1.413
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  PC Donanım
  Şehir:
  Çanakkale

  Halk ne zaman ferah gün yüzü gördüki bundan sonrada görebilsin? %170 zam için tebrikler bu sefer nerelerden kesecekler bu parayı merak ediyorum.
   
 11. Xperyon

  Xperyon Bilgiliyim

  Kayıt:
  27 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  2.550
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  PC Donanım teknik destek.
  Şehir:
  TürkTelekomArena

  Ya zaten Örneğin dikkat ederseniz emekli maaşlarına ne zaman zam gelse faturalarada zam geliyor yani " zam bahane gelir şahane " şuanki hükümetin en eksik noktası egoist bir düşünceye sahipler bazıları. daral:
   
 12. djfko

  djfko rank8

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.772
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  En son bıraktığın yerde...

  yapabilecegimiz hicbir sey yok.en fazla 3-4 gun sonra unutulup gidecek bu mesele.cunku bir haftalik gundemi degistirmek onlarin elinde.uyutuluyoruz her zaman.
   
 13. Nz9

  Nz9 rank8

  Kayıt:
  23 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  246
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yapıcak birşey gerçekten yok dediğin gibi uyutuluyoruz ve en fazla 1 haftası var. Uyanıklar birde tam bu soykırım olayı gündeme çıktı ortalık zaten karışık nasıl olsa tınnlamazlar biz alırız maaşı devam ederiz diyorlar ve başarıyorlar. Artık bu devletin vekili devlet için bir şeyler yapmayı bıraktı devleti daha fazla nasıl soyarız diye çalışmaya başladı. Yazıklar olsun. Bende Kadıköy'de Ümraniye'de Sirkeci'de Etiler'de altlarında Ferrari, Porsche, Aston Martin, Lamborghini ile gezen çocukların babası ne iş yapıyor diye merak ediyordum şimdi kafamdaki yargı kesinleşti.

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.

  Yakında sigaraya da zam gelir. Bi sn gıda zehirlenmesi oldugu icin cıkamadım evden alamadım paket. Geldi mi zam buna da :)
   
 15. djfko

  djfko rank8

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.772
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  En son bıraktığın yerde...

  bakin nasilda unuttuk degil mi :) bu isler boyle yuruyor millet.ayik olun
   
 16. Saian S.S

  Saian S.S gamer

  Kayıt:
  16 Nisan 2007
  Mesajlar:
  4.149
  Beğenilen Mesajlar:
  5
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Patron
  Şehir:
  Yeşilpınar

  Bilmeden konuşuyorsun Kaddafi bir kere ülkesini Yeşil Sosyalizm ile yöneten biridir halkına zulüm etmemiştir.Eğitim parasızdı , petrol alanlarını israil ve fransızlardan kurtardı milli gelire ve vatandaşa yöneltti petrolden gelen karı