1. Reklam


  1. r-silkroad
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   rew
   rappelz
   park
   ddgame

"Milan ve Porto Katılmıştı, F.Bahçe Katılamıyor"


 1. Xperyon

  Xperyon Bilgiliyim

  Kayıt:
  27 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  2.550
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  PC Donanım teknik destek.
  Şehir:
  TürkTelekomArena
  Milan ve Porto, eksi puan cezaları almalarına rağmen, suçların UEFA Statüsü'nün değişiklik tarihi olan 27 Nisan 2007'den önce işlediği için Şampiyonlar Ligi'nde oynamıştı


  Fenerbahçe'nin, UEFA'nın sert uyarısı ve TFF kararıyla Şampiyonlar Ligi'nden men edilmesi sonrası Türkiye'de "UEFA, Milan ve Porto'yu Şampiyonlar Ligi'nden atmamıştı. Ama Fenerbahçe atıldı" görüşü öne sürülüyor. SABAH, 2006 Ağustos'ta UEFA Acil Durum Komitesi'nin Milan'ın Şampiyonlar Ligi'ne alınıp alınamayacağının tartışıldığı toplantının tutanaklarına ulaştı.

  Aralarında Johansson ve Erzik'in de bulunduğu 4 kişilik komite Milan'ın Devler Ligi'nde oynamasına karar vermiş ve toplantı sonrası şu açıklama yapılmıştı: "Komite, Milan'ı UEFA kulüp müsabakalarına almak dışında bir şansı bulunmadığına karar vermiştir. Çünkü Milan'ı dışarıda bırakacak yasal dayanak yoktur. Milan, yasal temel yoksunluğundan faydalanmaktadır. Komite, Milan'ın sonuçları etkilediği izlenimi uyandırdığından ciddi endişe duymaktadır." Acil Durum Komitesi'nin bu kararının ardından Milan, Şampiyonlar Ligi'ne ön elemeden katıldı ve kupayı kazandı.

  Peki, o günden bu yana ne değişti? UEFA statüsünde 50. maddede bir değişiklik yapıldı. Maddenin 3. fıkrası bir kulübün doğrudan ve dolaylı olarak ulusal veya uluslararası bir maç sonucunu etkileme faaliyetinde bulunması halinde hiçbir disiplin prosedürü gerektirmeden doğrudan UEFA müsabakalarına katılmaktan men edileceği yönünde. Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi reglamanlarında da bu fıkraya atıfta bulunularak "27 Nisan 2007 tarihinden itibaren" vurgusu yapılıyor. Porto da, eksi 6 puan cezasını 2003-04 sezonundaki maçlardan (yani 27 Nisan 2007 tarihinden önce) aldığı için organizasyona katılabilmişti.