1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Migren ağrılarını engelleyen cihaz


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach
  Migren ağrılarını engelleyen cihaz
  ABD'li araştırmacılar, migren ağrılarını kısa sürede kesen elektronik bir aygıt geliştirdi


  [​IMG]

  ABD'li araştırmacılar, migren ağrılarını kısa sürede kesen elektronik bir aygıt geliştirdi. Amerikan "Neuralieve" şirketi tarafından geliştirilen bir saç kurutma makinesi büyüklüğündeki cihaz, başın arkasına yerleştirildikten sonra gönderdiği elektrik dalgaları sayesinde sinirlerin ağrı sinyali göndermesini engelliyor.

  Cihazın üzerindeki düğmeye basıldığı anda beyne gönderilen elektronik dalgalar sayesinde, beyindeki ağrı merkezine müdahale edilerek, migren ağrısı geçici olarak kesiliyor. Yapılan deneylerde, cihazı kullanan kişilerin yüzde 40'ının 2 saat boyunca migren ağrısı çekmediği belirlendi.


  Migren nedir?
  Dünya Sağlık Örgütü'ne göre her 8 kadın ve erkekten birinde migren rahatsızlığına rastlanıyor. Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtileri olan bu hastalık, migrenli kişi ve ailesi için genellikle çok sıkıntı verir. Migren atakları sırasında kişinin tüm faaliyetlerini tamamen durdurabileceği gibi, ataklar arasındaki dönemde de yaşam kalitesini azaltabilir. Migrenin atak tedavisi için basit ağrı kesiciler kullanılabilir, ya da migren ataklarına özel ilaçlar alınabilir. Ataklar çok sıksa ve yaşam kalitesini çok bozuyorsa önleme tedavisi uygulanır. Bu tedavide migren atağı olsun olmasın, her gün ilaç alınır.