1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Microsoft'un Twitter alternatifi: OfficeTalk


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.413
  Beğenilen Mesajlar:
  354
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.

  Microsoft'un Twitter alternatifi: OfficeTalk


  Microsoft'ta ofis uygulamaları için AR-GE çalışmalarını yürüten Office Labs ekibinin, geçtiğimiz sene kendi aralarında haberleşmek için geliştirdikleri ancak daha sonra şirket bünyesindeki binlerce çalışan tarafından da kullanılmaya başlayan OfficeTalk uygulaması, firmanın geçtiğimiz hafta duyurduğu bir pilot projeyle şirket haricindeki kısıtlı bir kullanıcı grubunun beğenisine sunulmuştu. OfficeTalk uygulaması geniş kitlelerin kullanımına sunulmadan önceki beta-test aşamasını henüz tamamlamamış olsa da, Microsoft'un Twitter benzeri mikroblog hizmetlerine ciddi bir alternatif sunmak istediğinin açık bir göstergesi gibi duruyor. Bu alanda Microsoft'u yalnız bırakmayan Google da, hatırlanacağı gibi geçtiğimiz Şubat ayında faaliyete soktuğu Google Buzz servisi altında kullanıcılarına mikroblog hizmeti vermeye başlamıştı.

  Office Labs ekibi genel müdürü Chris Pratley ile bir mülakat yapan ve OfficeTalk uygulamasının ekran görüntülerini yayınlanan CNet, Pratley'in OfficeTalk uygulamasıyla tam olarak neyi amaçladıklarına dair sözlerine yer veriyor. Mikroblog hizmeti geliştirmenin işin kolay kısmı olduğuna değinen Chris Pratley, asıl önemli olan noktanın bu hizmetin içini doldurabilmek olduğunu vurguluyor. Pratley'e göre bir mikroblog hizmeti yaygın kullanıma ulaşabilmek için, kullanıcıya cazip ve yararlı içerik sunmak zorunda. Sektördeki genel talep doğrultusunda geliştirilen uygulamanın piyasaya çıkar çıkmaz geniş kitlelerce beninseneceğini ummak ise büyük bir hata olabilir.

  Kendi bünyesinde mikroblog hizmetlerini kullanan bir diğer şirket olan Google'ın da, önümüzdeki dönemde buna benzer bir hizmeti başka firmalara sunmaya yönelik planları olduğu biliniyor. Microsoft'un geçtiğimiz hafta Las Vegas'ta düzenlediği Mix10 etkinliğine katılan ve Google'da yazılım mühendisi olarak görev yapan Brett Slatkin, şirket çalışanları arasında haberleşmek uzun süreden beri Google Buzz hizmetini kullandıklarını ve bunun kendilerine yeni yeni ufuklar açtığını belirtiyor. Slatkin'e göre Buzz ile şirket içi bürokrasiyi alt etmek mümkün ve geleneksel iletişim araçlarıyla ifade edildiği zaman gözardı edilebilecek fikirler, mikroblog hizmetleri sayesinde heba olmaktan kurtulabilir. Brett Slatkin, işletmelere yönelik bir Google Buzz hizmeti üzerinde çalıştıklarını da dile getiriyor ancak söz konusu hizmetin piyasaya çıkış tarihi hakkında kesin bir bilgi vermekten kaçınıyor.


  [​IMG]